Haber, Oyun, Sağlık, Tarifler ve Daha Fazlası | Beyincik Sarkması Ve Tedavisi

Beyincik Sarkması Ve Tedavisi

Beyincik Sarkması Ve Tedavisi

Sağlık

15 Mayıs 2013

ekledi.

22 yorum yazıldı

487 kez incelendi.

beBeyinciğin durması gereken yerde durmayıp sarkması sonucu omurilik soğanına baskı yapmasıyla devam eden bir hastalık. hastaya yoğun ağrılar verir ve ağır safhalarında denge kaybı gibi hayat kalitesini olumsuz şekilde etkileyen birtakım rahatsızlıklar ortaya çıkar.

Derece derece olan bu hastalık bazı durumlarda tedavi edilmezken, ameliyat yapılabildiği safhaları da vardır. Sebebi kesinleştirelemez ve birçok sebepten olabileceği söylenir. Doğuştan beyinciğin gelişmemesi, ağır bir kaza geçirmek, darbe almak vs gibi…

Beyincik: Kafatası içinde beynin alt ve arka kısmında, iki yanı şişkin, ortasında bir çıkıntı olan yapı. Beyinciğin vücutla olan münasebeti, beyin-vücut münasebeti gibi çapraz değildir. Beyinde sol yarım küredeki merkezlerden, sağdaki organlar; sağdaki merkezlerden ise, soldaki organlar yönetilir.

Dolayısıyla beynin bir tarafında çıkan afet (rahatsızlık) vücudun karşı tarafında arızalara yol açar. Halbuki beyinciğin sol tarafında meydana gelen arızalar, vücudun sol tarafında; sağ tarafındaki arızalar ise, sağ tarafta belirtisini gösterir. Beyincik, kısaca vücudun denge kontrolorüdür. Bu denge, vücutta cereyan eden motor faaliyetler ve bu faaliyetleri yapan dokuların ahenkli bir şekilde işlenmesini sağlar. Denge, bilhassa yürüme esnasında sağlanır. Ayrıca, ayakta durmayı sağlayan reflekslerin (proprioseptif) üst merkezi, beyinciktir.

Motor fonksiyonları (hareket fonksiyonları) iradeli, düzenli yapılır. Ayrıca peş peşe yapılan takip hareketleri (bir adımın öbürünü takip etmesi) beyincik sayesinde mümkün olur. Beyinciği hasta olan kişi ayakta zor durur, iki tarafa sallanır, başı döner, düşmemek için ayaklarını yanlara açar, ölçüsüz sallanarak yürür. Gözlerinin kapanması dengesizliği arttırmaz. Bir maksatla yapmak istediği hareketleri istemsiz ve düzensiz yapar. Birbiri ardına yapılan hareketleri de tam yapamaz. Uzun müddet aynı halde durabilir ve adale gerginliği azalmıştır. Dururken ve hareket ederken vücut ve gözlerde titremeler olur.

Beyin kanamaları, doğum esnasındaki travmalar, darbeler, beyin yumuşaması, çıbanlar ve ur sebebiyle de olabilir. Ayrıca, sıtma, tifo, romatizma, frengi, verem gibi hastalıklarda, alkol, üremi gibi zehirlenmelerde de bu belirtiler görülebilir. Beyincik hastalıklarının tedavisi, sebeplerine göre yapılmalıdır.

Teşhis. Bu malformasyonun incelemesinde günümüzün en iyi tetkik yöntemi Magnetik Rezonans Görüntülemedir (MRG). Servikal MRG incelemesinde bir veya her iki beyincik tonsillasının foramen magnumun altında 5 mm den fazla uzanmasıdır. Bu tip malformasyonla(oluşum bozukluğu) birlikte küçük posteriör fossa, platibazi, atlanto-oksipital asimilasyon gibi anomaliler bulunmaktadır. Arnold-Chiari malformasyonun % 50-60 ında hidro-sirengomyeli kaviteleri birlikte görülmektedir.

Şikayet ve Bulguları: En sık şikayetleri özellikle öksürük hapşırma gibi kafa içi basıncını artıran hareketler sonrası baş ve boyun ağrısı ortaya çıkar. Ayrıca omuz, bel veya bacak ağrıları görülür bu ağrılar yansıyan (radiküler) tarzda değildir. En sık olarak (% 70) nörolojik defisitlerden özellikle motor ve duyu defisitleri ekstremiteler de olup bu bulgu omurilik kanalı içerisinde kavitasyon olanlarda görülür. Bundan sonra % 30- 40 oranında yürüme bozukluğu (ataksiler) görülür. Daha az sıklıkla % 15-25 oranında çift görme, yutma güçlüğü, konuşma bozukluğu, nistagmus, ve alt beyincik sinir felçleri görülür.

Çocukluk ve adelosan çağı ilerleyici skolyozların % 30 unda Arnold Chiari Tip 1 malformasyonu görülür Ameliyat edilebilir durumda ise konusunda uzman bir nöroşirurji uzmanına gitmekte fayda vardır. Oldukça hassas bir organ olması sebebiyle felç, ölüm gibi riskler hastalığın ağırlığına göre atış gösterebilir.

Erken tespit her hastalıkta olduğu gibi bunda da çok önemlidir. Beyincik sarkması, tıptaki adı ile chari malformasyonu, hastalarının % 80′inde omurilik soğanına olan baskıdan dolayı, omurilik sıvısı rahat dolaşım yapamaz ve omurilik içerisinde sıvı jelleşerek kist oluşturur. Hastalığın ameliyat dışında herhangi bir tedavi yöntemi olmayıp, hastaya verilen ilaçlar ağrı kesmekten başka bir işe yaramaz.

Ancak tedaviden sonra beyincik omuriliğe yaptığı baskıyı ortadan kaldırdığı için hayat kalitesini etkileyecek kadar yoğun olan ağrılar ortadan kalkar ve omurilik içerisinde kist oluşmuş ise gerileme gösterme ihtimali %70′lere kadar çıkar. Tedavi edilmediği takdirde ilerleyen yaşlarda hastalık da ilerlediği için felç kalma riski yüksektir.

Beyincik sarkması ameliyatını olup normal hayatına devam eden insanlardan biride  Annemdir…

Geçmiş olsun…

Etiketler: , , ,

Bu yazı için 22 yorum yapıldı:

 1. coşkun diyor ki:

  mrb benim sol dirseimden ara ara uyuşmalar oluyo denge kaybımda oluyo bu senede bir kez tekrarlıyo ve noroloji doktoru beyincik sarkması dedi beyine gitmedim açıkcası bu açıklamaları okudukca korkmayada başladım :(

  1. Mehmet diyor ki:

   Ameliyatı hangi hastanede olduğunuzu ve doktor ismini söyler misiniz

   1. Bilgili Editör diyor ki:

    Gaziantep 25 Aralık Devlet Hastanesi Dr. Naci Başar

 2. hamza diyor ki:

  Arkadasim gecmis olsun bendede vardi beyincik sarkmasi ameliyat oldum simdi cok iyiyim sana tavsiyem biran once ol kurlul

  1. Mehmet diyor ki:

   Ameliyatı hangi hastanede olduğunuzu ve doktor ismini söyler misiniz

  2. alparslan diyor ki:

   hamza bey sizin beyincik sarkması tip kaçtı?

 3. hamza diyor ki:

  Istanbul goztepe egtm artma semih naci balak

 4. alparslan diyor ki:

  Meraba. Bende de beyincik sarkmasi var. Tip 1 benimki. Ameliyat gerekir mi?ameliyat riskli midir eski halime doner miyim? Ameliyat olanlar tip kacti acaba?

 5. hamza diyor ki:

  Benimkisi tip2 di tabi her ameliyatin bazi riskleri vardir bende yuruyus bozuklugu denge kaybi nistagmus vardi ameliyat oldum simdi cok iyiyim

  1. alparslan diyor ki:

   Benim de ense koku ve Boyunda agri var. Ameliyat dusunuyoruz da acikcasi korkuyorum ameliyat olmaktan.

 6. Abubekir diyor ki:

  Yorumunuz..

 7. Abubekir diyor ki:

  beyler kardeşimde beyincik sarkması var mersin de oturuyorum mersin çevresi bildiğiniz bir doktor varsa email atarsanız sevinirim… bide ssk karşılıyor mu ? bu ameliyatı allah herkese acil şifalar versin…

 8. Nazlıcan diyor ki:

  Merhabalar.Öncelikle herkese geçmiş olsun.19 yaşındayım ve beyinciğimde 16 mm bir kayma söz konusu ameliyat olacağım merak ediyorum ameliyat nasıl yapılıyor ? Kaç saat?dk sürüyor ? Hasta hastaneden ne zaman taburcu oluyor? Üniversite sınavına hazırlanıyorum 2 ayım kaldı ve belirtiler ağrılar şiddetleniyor.Yardımcı olursanız sevinirim…

 9. hamza diyor ki:

  Arkadaslar herkese tekrar gecmis olsun beyincik sarkmasi ameliyat olunmazzsa geri donusu zor hasarlara neden oluya ama erkenden ameliyat olunursa duzelme mukemmel oluyo korkmak cozum deyil unutmayin erken mudahale hayat kurtariz

 10. hamza diyor ki:

  Ebubekir gecmis olsun arkadasim ben ist goztepe egitim arast mada beyin cerrahi semih naci balak a ameliyat oldum cok sukur iyiyim

 11. hamza diyor ki:

  Gecmis olsun nazlican ameliyat 5ila 10 saat arasinda suruyo ameliyat sonrasi iki gun kalirsin hastanede sonra taburcu 45 gun icinde normal hayatina donersin

 12. ayse diyor ki:

  Offf ya biri cevap versin bendede beyincik sarkmasi var tip 1 ama ellerinde kasilma ve titreme var bas dönmesi ve bazen dengemi kaybedicek gibi oluyorum panik atak hastasiyim psikiyatri stim beyin mr’rı istedi ve 27 yasimda farkettik (3 ay önce) bu hastalık panik atak a sebep oluyormu merak ettim benimle ayni durumda olan varsa yaşarsa sevinirim birde ben İzmirde oturuyorum İzmir bölgesinde iyi bir beyin cerrahi onerirseniz sevinirim çok çok çok geçmiş olsun herkese….

 13. zülfü diyor ki:

  ayşe mrb bende de panik atak var aynı zamanda yeni öğrendim
  beyincik sarkması tip 1 var
  beyincik sarkması panik atak yapıyor.
  geçmiş olsun
  istanbuldayım
  ameliyat için düşünüyorum
  en iyi en başarılı hastane hangisi bilen varmı

 14. bilkay sahin diyor ki:

  bende de beyincik sarkması var ameliyat tek çözüm fakat iyi bir hekim arıyorum

 15. bilkay sahin diyor ki:

  isatanbulda yaşıyorum beyincik sarkması ameliyatı olmam gerekiyor önerebileceginiz iyi bir devlet hastanesi ve doktor varmı? bil.kay_06@hotmail.com adresine yazarsanız sevinirim.herkese acil şifalar.

 16. hasret diyor ki:

  İs yerinde normal bi şekilde calisirken bi anda bas dönmesi mide bulantısı titreme çarpıntı ne oldu anlamadim.revire gittim tansiyon fırlamış dil altı hapi vedi.yarim saat sonra gittim düşmüştü.sonra gene gittim yarim saat sonra tekrar çıkmıştı aklim gitti geldi yaptigim isleri yapmamis olarak hatirladim doktor beni beyin cerraha sevk etti.mr.tomagrafi.dobler.eeg.EMG.tekrar emar. Verdi ve kendimden korktum.ve sonuç yarin belli olacak ama. düşünce hareketlerinde yani hayatım iki haftada çok değişti yolda yürüyemez oldum..ihmal etmeyin. hayat herşeye rağmen çok guzel…))

 17. hasret diyor ki:

  İlk mr de beyincik sarkması dedi..

Yorum Yaz