Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

çiçekler gece ne yapar yatak odalarında niçin çiçek bulundurmamalıyız

Ana Sayfa » Karma » çiçekler gece ne yapar yatak odalarında niçin çiçek bulundurmamalıyız
çiçekler gece ne yapar yatak odalarında niçin çiçek bulundurmamalıyız

Çiçekleri birçoğumuz çok sever ve evimizde bulundururuz. çiçekler gündüzleri fotosentez yaparak ortama oksijen verirler. Ya geceleri? geceleri fotosentez değil solunum yaparlar ve ortama karbondioksit verirler.Bu nedenle yattığımız odada çiçek bulundurmak sakıncalıdır.

Evimizdeki bitkiler veya süs çiçekleri solunumlarında gündüzleri havadaki karbondioksiti alarak oksijen verirler ama geceleri ise bizim gibi oksijen alarak karbondioksit verirler. Bu nedenle de çiçeklerle aynı odada uyumanın, havadaki oksijen azalacağı için zararlı olabileceği konusunda genel bir inanış vardır. Aslında bu doğrudur ama sanıldığı kadar tehlikeli değildir.

Konuyu daha iyi anlamamız için bir bitkinin aynı anda yaptığı iki işi bilmemiz lazım. Birincisi hücrelerin nefes alışı, ikincisi de ışık ve klorofil özümlemesi diye de adlandırılan fotosentezdir. Bu iki olay tamamen birbirinden farklı, iki ayrı işlemdir.

Tüm canlı hücrelerde olduğu gibi bitki hücrelerinin de yaşayabilmeleri için havadaki oksijene ihtiyaçları vardır. Havadan nefes yolu ile aldıkları oksijenle şeker gibi gıda moleküllerini yakarlar, enerji kazanırlar. Bu, gündüz ve gece yaşamları boyunca durmaksızın devam eder.

Bitkilerin yapraklarındaki hücreler aynı zamanda gündüzleri ışıkla birlikte fotosentez işlemini gerçekleştirirler. Yani bitki gündüzleri her iki işlemi birlikte yaparken geceleri sadece nefes almaya devam eder. Fotosentez işleminde bitkiler havadan karbondioksiti alıp oksijen verirler. Ancak hücreler buradan çıkan oksijeni nefes almada tekrar kullanırlarken, nefes verişteki karbondioksiti de fotosentezde kullanırlar.

Ortalama yetişkin bir insan, hareketsiz durumda bir dakikada 15, bir günde 20 bin kez nefes alır. Her solumada yarım litre hava ciğerlerine girer. Yani dakikada 7-8 litre havayı ciğerlerine çeker ve tekrar verir. Bu, günde 11 bin litre hava demektir. Aslında nefes alırken havadan oksijen alıp karbondioksit veririz ifadesi de tam doğru değildir.

Aldığımız havada hem oksijen vardır, hem de karbondioksit. Verdiğimizde de aynı şekildedir ama oranları değişiktir. Ciğerlerimize aldığımız havadaki oksijen oranı yüzde 21 iken dışarı verdiğimizdekinde yüzde 16′dır. Yani her nefeste aldığımız havanın yüzde 5-6’sı vücudumuzda oksijen olarak kullanılır. Dolayısıyla havadan aldığımız günlük oksijen miktarı ortalama 570 litre civarındadır.

Gündüzleri yeterli ışık altında, bitkilerdeki fotosentez işlemi, bitkinin nefes almasından daha yoğundur. Yani ortaya fazladan oksijen çıkar ve gündüzleri odanızdaki havadaki oksijen miktarını artırırlar. Geceleri ışık olmadığından ve karanlıkta fotosentez işlemi yapılamadığından, nefes almaya devam eden bitkilerden çıkan karbondioksit miktarı daha çoktur.

Evlerimizdeki bitkilerin veya süs çiçeklerinin gündüz çıkar-dıkları fazla oksijen ve gece verdikleri karbondioksit miktarı, insanın soluduğu havanın içindeki oksijen miktarı yanında o kadar azdır ki sağlığımızı etkileyebilmesi mümkün değildir.

çiçekler gece ne yapar yatak odalarında niçin çiçek bulundurmamalıyız - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

tahsin02 Mart 2012

teşekkürler ödevimi bitirdim sayenizde

ahmet21 Mart 2012

ne olur bulun yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

prenses13 Nisan 2013

yaaaaaaaaaaaaaaaa tmm yaaaaaaaa

ahmet29 Mart 2012

saol ödevimibuldum

emre14 Nisan 2012

yuuuuuuuuuuh

emre14 Nisan 2012

salaksınız varya hemde hepiniz 😀

emre14 Nisan 2012

ne

gökce02 Mayıs 2012

oh be hele şükür ödevim bitti teşşekür ederim canişkolarım… :DD

umutcan12 Kasım 2012

saolun ödevimi buldum

ergün18 Aralık 2012

didonuz gagguşlar ülle kamil

ergün18 Aralık 2012

çok safsınız

ergün18 Aralık 2012

sen ödev yaparmıydın
mal

ahmet27 Aralık 2012

tesekur

kadir15 Nisan 2014

yuuuuuuuuuuuuuuuhhhhhhh bukadar şeyi ben bir saatte yazarım lan

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

POPULER KATEGORİLER

RASTGELE KONULAR

Aynisafa  çiçeğinin faydaları En Kolay İngilizce Öğrenme Programı Yazının Tarihçesi Yavrusunu Ağzında Besleyen Kurbağa Okul Kütüphanesi Daha Verimli Nasıl Çalışır Ultrason Seslerin Kullanıldığı Alanlar

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Bizimkulis - Tum Hakları Saklıdır.