Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Geçmişten günümüze evler

Ana Sayfa » Karma » Geçmişten günümüze evler
Geçmişten günümüze evler

Evler ilk insan olan  H.Z  Adem (a.s)dan , günümüze kadar hep vardı.İnsan oğlu her çağda, kendine özel alan olarak ev yapmıştır.İlk çağlarda mağaralarda başlayan bu serüven şimdi gök delenler, deniz evleri ve bir çok çeşidiyle devam etmektedir.Her alanda gelişime açık olan bir iş koludur.

Bilim adamlarının  G. Afrika’nın Pinacle  Point bölgesinde bulunan bir mağarada gün yüzüne çıkarttıkları bulgular sayesinde, insanoğlunun, yaklaşık 195 bin yıl önce yaşanan buzul çağını bu mağara sayesinde atlattığını düşünüyor.Hint Okyanusu kıyısındaki mağaraları inceleyen araştırmacılara göre  hayatta kalan insanlar buzul çağı bitince de tüm dünyaya buradan yayıldı.

Do­ğa yapısı olan bu evi, insan hazır ola­rak bulmuştu. Doğa, kötü bir mimardır. Dağla­rı ve dağlardaki mağaraları yaparken bunlarla insanın yaşayacağını kesin­likle önemsememiştir. Bu nedenle in­sanlar barınacak mağara ararlarken kendilerine her bakımdan uygun ola­nına pek sık rastlamıyorlardı. Evin ya taban çok alçaktı, ya duvarları çök­mek üzereydi; ya da kapısı alabildi­ğine dardı ve içeriye emekleye emekleye girmek zorundaydı. Evi, içinde yaşanabilecek duruma getirmek için bütün topluluk kolları sıvar, mağaranın tavanıyla duvarları­nı taş âletlerle hazır ve ağaç kazıklar­la da düzeltirdi. Anneler yavrula­rına özel “yataklar” hazırlarlardı. Yerde bir çukur kazdır ve döşek ye­rine de ocaktan ılık kül koyarlardı. Mağaranın bir kösesinde ayı eti ve her türlü yiyecek için bir ambar ya­pılırdı.

Böylece insan, doğanın yaratmış olduğu mağaraya bir çeki düzen ve­riyor, kendi gücüyle bunu insan evine çeviriyordu.Av hayvanlarının peşinden sürekli göç etmek zorunda olan insanın toplumsal yaşamıda değişti.Tarım yapmaya başladıktan sonra ilk evlerini yaptılar.İnsan; kaya diplerinde hazır çatımsı yerler bulduğunda altına duvar örüyor, hazır duvar bulunca da üze­rini çatıp ev yapıyordu. Bunlar yarı ev yarı mağara şeklinde yapılıyordu.

İnsanın yaşayışı değiştikçe evi de değişiyordu.Dünyada ki en eski yerleşim bölgelerinden biri çatal höyük ülkemizdedir. Burda ki evlere çatıdan giriliyordu.Korunaklı olmaları için bitişik yapılmışlardı ve aralarında boşluk,sokak yoktu.

Yağmurun hemen hemen hiç yağmadığı bölgelerde düz damlı evler görülür.Muğla evleri iklim koşullarına karşı korunaklı, taş duvarlı, beyaz badanalı ve ahşabın da çokça kullanıldığı yapılardır. Bu evler açık sofalı, avlulu, kendilerine özgü bacaları olan düz damlı yapılardır.

Yağmur ve kar yağışının çokça olduğu bölgelerde damlar dik yapılır.İnsan evini çevreye uymak için şekillendirir.Eskimoların  ‘İglo’ adında ki evleri de bu evlerdendir.

İnsanoğlu bugüne kadar yasadığı her arazide ev yapmıştır.Nehirler ,göller üzerinde kurulan evler..Evlerin kaderi,19. yüzyılda asansörlerin kullanılması ile değişti.Köylerden kentlere göç ile birlikte kentlerdeki ev ihtiyacı ve kısıtlı arazi olanağı yüzünden mühendisler ,çok katlı betonarme binalar yaptılar ve bu binalar  apartman  adını aldı.

Geçmişten günümüze evler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

POPULER KATEGORİLER

RASTGELE KONULAR

Karada ve Suda Yaşayan Hayvanlar Hakkında Bilgi Deve hörgücünde su mu depo eder? Çağımızın ve Geleceğin Meslekleri Nelerdir? Kar Tanelerinin İçindeki ihtişam Şekerpare Tarifi Youtube Video İndirme Programı

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Bizimkulis - Tum Hakları Saklıdır.