Haber, Oyun, Sağlık, Tarifler ve Daha Fazlası | Geçmişten günümüze evler

Geçmişten günümüze evler

Geçmişten günümüze evler

Genel Kültür

04 Mart 2013

ekledi.

Yorum Yaz

1153 kez incelendi.

Die Catalhöyük Häuser -  KonyaEvler ilk insan olan  H.Z  Adem (a.s)dan , günümüze kadar hep vardı.İnsan oğlu her çağda, kendine özel alan olarak ev yapmıştır.İlk çağlarda mağaralarda başlayan bu serüven şimdi gök delenler, deniz evleri ve bir çok çeşidiyle devam etmektedir.Her alanda gelişime açık olan bir iş koludur.

Bilim adamlarının  G. Afrika’nın Pinacle  Point bölgesinde bulunan bir mağarada gün yüzüne çıkarttıkları bulgular sayesinde, insanoğlunun, yaklaşık 195 bin yıl önce yaşanan buzul çağını bu mağara sayesinde atlattığını düşünüyor.Hint Okyanusu kıyısındaki mağaraları inceleyen araştırmacılara göre  hayatta kalan insanlar buzul çağı bitince de tüm dünyaya buradan yayıldı.

Do­ğa yapısı olan bu evi, insan hazır ola­rak bulmuştu. Doğa, kötü bir mimardır. Dağla­rı ve dağlardaki mağaraları yaparken bunlarla insanın yaşayacağını kesin­likle önemsememiştir. Bu nedenle in­sanlar barınacak mağara ararlarken kendilerine her bakımdan uygun ola­nına pek sık rastlamıyorlardı. Evin ya tabam çok alçaktı, ya duvarları çök­mek üzereydi; ya da kapısı alabildi­ğine dardı ve içeriye emekleye emekleye girmek zorundaydı. Evi, içinde yaşanabilecek duruma getirmek için bütün topluluk kolları sıvar, mağaranın tavanıyla duvarları­nı taş âletlerle hazır ve ağaç kazıklar­la da düzeltirdi. Anneler yavrula­rına özel “yataklar” hazırlarlardı. Yerde bir çukur kazdır ve döşek ye­rine de ocaktan ılık kül koyarlardı. Mağaranın bir kösesinde ayı eti ve her türlü yiyecek için bir ambar ya­pılırdı.

Böylece insan, doğanın yaratmış olduğu mağaraya bir çeki düzen ve­riyor, kendi gücüyle bunu insan evine çeviriyordu.Av hayvanlarının peşinden sürekli göç etmek zorunda olan insanın toplumsal yaşamıda değişti.Tarım yapmaya başladıktan sonra ilk evlerini yaptılar.İnsan; kaya diplerinde hazır çatımsı yerler bulduğunda altına duvar örüyor, hazır duvar bulunca da üze­rini çatıp ev yapıyordu.Bunlar yarı ev yarı mağara şeklinde yapılıyordu.

İnsanın yaşayışı değiştikçe evi de değişiyordu.Dünyada ki en eski yerleşim bölgelerinden biri çatal höyük ülkemizdedir.Burda ki evlere çatıdan giriliyordu.Korunaklı olmaları için bitişik yapılmışlardı ve aralarında boşluk,sokak yoktu.

Yağmurun hemen hemen hiç yağmadığı bölgelerde düz damlı evler görülür.Muğla evleri iklim koşullarına karşı korunaklı, taş duvarlı, beyaz badanalı ve ahşabın da çokça kullanıldığı yapılardır. Bu evler açık sofalı, avlulu, kendilerine özgü bacaları olan düz damlı yapılardır.

Yağmur ve kar yağışının çokça olduğu bölgelerde damlar dik yapılır.İnsan evini çevreye uymak için şekillendirir.Eskimoların  ‘İglo’ adında ki evleri de bu evlerdendir.

İnsanoğlu bugüne kadar yasadığı her arazide ev yapmıştır.Nehirler ,göller üzerinde kurulan evler..Evlerin kaderi,19. yüzyılda asansörlerin kullanılması ile değişti.Köylerden kentlere göç ile birlikte kentlerdeki ev ihtiyacı ve kısıtlı arazi olanağı yüzünden mühendisler ,çok katlı betonarme binalar yaptılar ve bu binalar  apartman  adını aldı.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz