köpekler çiftleşirken neden kitlenir

 • 11 Ekim 2011
 • 56.052 kez görüntülendi.
köpekler çiftleşirken neden kitlenir

Köpekler arka arkaya çiftleşir, doggy style (köpek stili) ile değil. Bİr köpeğin üzerinde gidip gelen bir köpek gördüğünüzde bu aslında bir üstünlük hareketidir. Boşalma pek nadir ger­çekleşir.

Bu yüzden komşunuzun köpeği, cinsel ilişkiye girmek için çocukların bacaklarını tercih ediyor gibi görünür. Aslında bu cinsel bir davranış değildir; amaç bir topluluk içinde kendine yer edinmektir ve öncelikle topluluğun en küçüğünü seçer.

Köpekler aslında arkadan birleşerek çiftleşirler, fakat daha sonra bacaklarından birini partnerlerinin üstünden geçirirler; böylece arka arkaya gelmiş olurlar. Bu olunca erkek köpeğin

penis ucu (bulbus glandİs) kan pompalanarak şişer ve bu da geri çekilmeyi imkânsızlaştırır.

Buna “düğümlenme” denir. Bu durum sperm sızmasını en­gellemeye yarar: “Sperm rekabeti ”ne klasik bir örnek ya da di­ğer köpeklerin genetik materyallerini dışlama. Boşalma olana kadar bir iteleme süreci yaşanır ve sonucunda penis küçülür, böylece köpekler birbirinden ayrılabilir.

İlk kez cinsel ilişkiye giren köpekler, birbirlerine kenetlen­diklerini fark edince bazen ters tepki verebilirler. Böyle du­rumlarda itişmeler ve çıkan kesik havlamalar romantik bir an­dan ziyade kavga gibi görünür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. berk diyor ki:

  kitlenmeleri çiftleşmenin sadece özel bir hali bence yani kitlendiğin de dişi köpekte müsaitse her türlü hamile kalır. AYŞE .

 2. baban. diyor ki:

  Benim 4 yaşında kangalim var toplam 65 kg ve sokak köpegiyle çiftleşti birbirine kitlendiler hala dışarda kitliler ne yapcam amk dede olmak için çok genç’im?

 3. isimsiz diyor ki:

  hamile kalma ihtimali yok köpgınızı kontrole getirin hamıle kalırsa en asa 7 yavru yapabilri 😀

 4. ayşe diyor ki:

  benm dişi ingiliz cocker bi köpegim var dşarda besliyodk bi dalgınlıkta yanına bi köpek gelmiş bn gördüm hemn dgr köpegi kovmaya çalştm kitlendiler hiç bi şekilde ayrlmadı 2 dk ole durdu sonra köpk gitti şimdi acaba hamilelik riski nedir hamile kalmasını istemiyorm:(

  1. priamous diyor ki:

   Kesin hamile …

 5. murat diyor ki:

  kitlenmezseler çifleşmiş olmazlarmı illa kitlenmelerimi lazım ? acil cevap

 6. Andie diyor ki:

  It’s really great that ppeole are sharing this information.

BİR YORUM YAZ
testing