Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kopernik’in eserleri nelerdir kopernik’in bilime ve insanlığa katkıları nelerdir?

Ana Sayfa » Karma » Kopernik’in eserleri nelerdir kopernik’in bilime ve insanlığa katkıları nelerdir?
Kopernik’in eserleri nelerdir kopernik’in bilime ve insanlığa katkıları nelerdir?

Mikolaj Kopernik döneminin astronomi bilgisini kök¬ten değişikliğe uğratmış, en büyük bilginlerden biridir. Dünya’nın her 24 saatte bir kendi çevresinde bir kez döndüğünü, yılda bir kez de Güneş’in çevresinde dolandığını, öte yan¬dan Dünya ile bazı başka gezegenlerin bugün Güneş sistemi denen sistemi oluşturduğunu açıklayarak, astronomi biliminin gelişmesine büyük bir katkıda bulunmuştur.

Dünyanın ve diğer gezegenlerin güneş etrafında döndükleri kuralını açıklamıştır. Heliosentrik (helios=gr. gunes) teori bugün Kopernik teorisi olarak da adlandırılır. Yeni astronominin kurucusu kabul edilen Kopernik, ileri sürdüğü fikirleri ancak ömrünün sonlarında açıklayabilmiştir. Sebepleri ise kendisinin bunların doğru olduğuna yeterince emin olmaması ve din adamı olması sebebiyle kiliseden çekinmesidir. O dönemin Hıristiyan din adamlarına göre İsa Mesih güneşe sabit durması için emir vermişti ve güneş de sabit durmaktaydı. Yine genel inanca göre dünya düz tepsi gibiydi. Aksini düşünenler ise cehennemlikti. O dönemde, kiliseye karşı çıkan insanların ateşte yakılmasına hükmedilirdi.

Kopernik en önemli eserinde “De revolutionibus orbium coelestium”heliosentrik teorisini detaylı anlattı. 1540’ta ise butün fikirlerini içine alan kitabın basılması için müsaade çıktı. Astronom, doktor ve papaz olan Kopernik, Yunanlı astronom Batlamyus’un yanlış olan teorisini dünyaya anlatarak bilime büyük hizmette bulundu.

Kopernik’in eserleri nelerdir kopernik’in bilime ve insanlığa katkıları nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE KONULAR

Vücudumuzda Ömür Boyu Taşıdığımız Ateş duyu organlarımızın sağlığını korumak için neler yapmalıyız Hangi Hayvan Zırh Giyinmiştir? Koku Alma Rekoru Kimde? Saç Dökülmesinin Mevsimi Başladı Önlem Almanın Tam Zamanı Kedi mi kaplan mı belli değil!

FACEBOOK'TA BIZ

BizimKulis - Tum Haklari Saklidir.