Meşe Ağacı

  • 09 Kasım 2012
  • 1.188 kez görüntülendi.
Meşe Ağacı

 

Meşe, uzun ömürlü ve dayanıklı olması nedeniyle çok eski çağlardan beri insanların önem verdiği bir ağaç olmuş.

Kuvvetin ve gücün simgesi olarak kraliyet armalarından, paraların üzerinde ve takılarda meşe motifleri kullanılmış.

Meşe günümüzde de önemini korumaya devam ediyor. Özellikle ülkemizdeki erozyonla mücadele çalışmalarında hep onun adı geçiyor.

 

 

Meşe, dünyada 300’den fazla türü bulunan bir ağaç. Ülkemizde de bazıları endemik olan yani bazıları endemik olan yani yalnızca Türkiye’de yetişen 18 türü var. Bazı türlerin boyları 30 metreye, enleri ise 2 metreye ulaşabiliyor.

 

 

Ömürleri ortalama 500 yıl! Erozyonla mücadele amacıyla düzenlenen kampanyalarda çoğunlukla meşe tohumu ekilmesinin ya da meşe fidanı dikilmesinin nedenlerinden biri de meşenin uzun ömürlü bir ağaç olması. Ama meşeye bu kadar önem verilmesinin daha pek çok nedeni var.

 

 

Öncelikle meşe ülkemizin toprak yapısını  ve iklimini seviyor! Bu sayede de sağlıklı bir gelişim gösterebiliyor. Ayrıca erozyonla mücadele etmek amacıyla dikilen ağaçlarda aranan pek çok özelliği taşıyor.

 

Örneğin kökleri hem geniş hem de derinlere yayılabiliyor. Bu özelliklere sahip bir kök sistemi, ağacın toprağa sıkıca tutulmasını sağlamanın yanı sıra toprağı da bir arada tutuyor.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. kadir diyor ki:

    bu apğaç gerçekte yok

    1. eminenur diyor ki:

      hayır var hatta bn gördüm bikere değil 100 kere gördüm <3

BİR YORUM YAZ