Haber, Oyun, Sağlık, Tarifler ve Daha Fazlası | Mikroskobik Canlılar

Mikroskobik Canlılar

Mikroskobik Canlılar

Belgeseller

20 Şubat 2013

ekledi.

Yorum Yaz

733 kez incelendi.

mikroskobikMikroskobik (çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük olup ancak mikroskop ile görülebilen) organizmaların genel adı.

Mikroskobik canlılar havada, suda, toprakta, besinlerde ve canlıların vücudunda yaşayabilir. Mikroskobik canlıların bazıları yararlı bazıları ise zararlıdır.

 Zararlı mikroskobik canlılar: canlılarda hastalıklara sebep olur. Tifo, kolera, verem ve tetanos bu hastalıklardandır.
 Yararlı mikroskobik canlılar: sütten yoğurt ve peynir ile üzüm suyundan sirke oluşmasını sağlar. Ayrıca canlı atıklarının çürüyerek toprağa karışması da mikroskobik canlılar sayesinde olur. Bu olay toprağın zenginleşmesi için çok önemlidir.

Mikroorganizmalar çoğunlukla tek hücreli olsalar da çok hücreli örnekleri de mevcuttur. Halk arasında mikrop diye adlandırılan mikroorganizmalar, hücresel yapılı olanlar ve hücresel yapıda olmayanlar olmak üzere ikiye ayrılabilir. Hücresel yapıda olanlar Bakteriler, mantarlar, protistlerdir. Hücresel yapıda olmayanlar ise Virüsler, viroidler, prionlardır. Canlıların bilimsel sınıflandırması içinde çok çeşitli grupları içerdiği için genel geçer özellikler belirtmek zordur.

Mikroorganizmaları inceleyen bilim dalına mikrobiyoloji denir.

Mikrop terimi, ilim dünyasına ilk defa 1878′de Fransız cerrahı Charles Sédillot tarafından getirilmiştir. Sédillot, mikropların kendilerine has apayrı bir dünyası olduğunu savunmuştur. Mikrobiyoloji ilim dalı beş ana kısma ayrılmıştır: Viroloji, bakteriyoloji, protozooloji, algoloji ve mikoloji. Bunlara ilaveten moleküler ve hücresel biyoloji, biyokimya, fizyoloji, ekoloji, botanik ve zoolojiyle de yakından ilgilidir.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz