Müze nedir? Müzelerin kuruluş amaçları nelerdir?

 • 05 Mart 2012
 • 12.966 kez görüntülendi.
Müze nedir? Müzelerin kuruluş amaçları nelerdir?

Müze Nedir: Kültürel ya da tarihsel değeri olan nesnelerin toplanarak sergilendiği yerlere müze adı verilir. Müzeler, toplumların bilim ve sanat ürünleri ile yer altı ve yer üstü zenginliklerini sergilemek amacıyla oluşturulmuş kurumlardır. Yüzyıllar boyunca toprak altında saklı kalmış tarihî eserlerin gün ışığına çıkarılarak sergilenmesi, toplumu oluşturan bireylerin geçmişi daha iyi tanımalarına olanak sağlar.

Ayrıca müzeler, toplumu aydınlatmak amacıyla insan soyunun gelişimi, doğa olaylarının oluşumu ve teknolojiningeçirdiği değişim gibi konularda araştırmalar yapan bilimsel merkezlerdir.
Müzenin Amacı

Müzeler, tarihin eski dönemlerinde yaşamış toplumları bilim ve sanat açısından inceleyerek, hem günümüzü hem de geleceği aydınlatmak amacını taşıyan kurumlardır.

Müzelerde bulunan nesnelerin anlam ve önemi müze içinde ve dışında yazılı ve sözlü olarak, ayrıca rehber eşliğinde yapılan gezilerle açıklanır. Böylece, ziyaretçilerin müzede yer alan eserler hakkında ayrıntılı bilgi edinmeleri sağlanır. Sergiledikleri geçmişe ait eserlerle, ülkelerin ulusal değerlerinin oluşmasına önemli katkılarda bulunan müzeler, aynı zamanda etkin katılım ve kalıcı öğrenmeyi sağlayan eğitim kurumlarıdır.

Müzelerin Kuruluş Amaçları Nelerdir

Müze; sanat ve bilim eserlerinin veya sanat ve bilime yarayan nesnelerin saklandığı, halka gösterilmek için sergilendiği yer veya yapılardır.

Müzeler, toplumların bilim ve sanat ürünleri ile yer altı ve yer üstü zenginliklerini sergilemek, tarihin eski dönemlerinde yaşamış toplumları bilim ve sanat açısından inceleyerek, hem günümüzü hem de geleceği aydınlatmak, bireylerin geçmişi daha iyi tanımalarına olanak sağlamak amacıyla oluşturulmuş kurumlardır.

Müzelerde bulunan nesnelere ait bilgiler müze içinde ve dışında yazılı ve sözlü olarak açıklanır. Müzeyi gezen ziyaretçilerin müzedeki eserler hakkında detaylı bilgi edinmeleri sağlanır.Onlara müzelerle ilgili bilgiler verilir.

Müzeler ülkelerin kültürel değerlerinin oluşmasına önemli katkılarda bulunurlar. Bilim, sanat, folklor ve antika eşyalar gibi çeşitli konulardaki eserleri bir arada sunabileceği gibi doğa, etnografya ve havacılık.

10 adet Müzenin Kuruluş Tarihi

1: İstanbul Arkeoloji Müzeleri (1903 ve 1907 arası)

2: Adıyaman Müzesi  ( 1982 )

3: Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesi ( 1928 )

4: Ankara Etnografya Müzesi ( 1930 )

5: Gaziantep Arkeoloji Müzesi ( 1944 )

6: Çanakkale Truva Ören Yeri (1868 )

7: Van Akdamar Anıt Müzesi ( M.S 915 )

8: Diyarbakır Arkeoloji Müzesi ( 1934 )

9: Burdur Sagalassos Örenyeri ( 1990 )

10: Adana Arkeoloji Müzesi ( 1924 )

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. türkçe performansı yapan biri diyor ki:

  siteniz çok güzel çok işime yaradı ama son cümle devrik olmuş cümlenin devamı ne

 2. sanane diyor ki:

  çok teşekkürler .Çok işime yaradı.
  :):):)

 3. bnlşmkbnçbö minşö diyor ki:

  hiç güzel değil

BİR YORUM YAZ
testing