Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Ses mi Işık mı Hızlı?

Ana Sayfa » Karma » Ses mi Işık mı Hızlı?
Ses mi Işık mı Hızlı?

Işığın veya sesin hızı konusunda anlaşılamamış her hangi bir nokta kalmamıştır.. ışık saniyede 300,000 km. hızla hareket eder.. ses ise ortalama saatte 1220 km. hızla hareket eder.. Işık geçtiği ortamın yoğunluğuna göre hızında değişiklik gösterir.

Sesin hızı ortamın sıcaklığı ve hava basıncına göre aynı zamanda havanın yoğunluğuna göre değişir.. Farklı sıvılar içinde de farklı hızlarda hareket eder.. Hava sıcakken daha hızlı soğukken yavaştır. Sesin frekansı ise hızını etkilemez.Her frekansta aynı koşullarda aynı hızda hareket eder.

Ses hızına ulaşmak günümüzde aşağı yukarı her savaş uçağının yapabileceği bir şeyken,yolcu uçaklarından sadece Concord bunu yapabilmiş ancak onun da maliyetleri çok yüksek olduğundan artık uçamamaktadır.

Işığın ve sesin hız karşılaştırması en basiti gökgürültüsü ve şimşek çakması olaylarından anlaşılır. Biz önce şimşeği görürüz,biraz sonra ise gökgürültüsünü duyarız. Aslında aynı anda olan durum ışık ve sesin hız farkından dolayı bize gökgürültüsünün daha sonra oluştuğu izlenimi verir. Şimşekten sonra duyduğumuz gökgürlemesinin arasındaki zaman farkına bakarak bize olan yakınlıklarını da tahmin edebiliriz.

Ses mi Işık mı Hızlı? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

wakasimazu29 Ekim 2012

ışık hızlıdır sesden

emrullah16 Nisan 2013

bence ışık daha hızlıdır çünkü ses saniyede 340metre yol alırken ışık saniyede 300000 km yol alır

korkut ezgi01 Mayıs 2013

aynennn

sanane20 Mayıs 2013

hihahuha

tsubasa21 Aralık 2014

ışık hızlıdır sesten çünkü ses dalgalı dalgalı yayılır ışık saniyede 300000 km yol alır

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

POPULER KATEGORİLER

RASTGELE KONULAR

Battaninin Hayatı Eğir otu nedir ve faydaları nelerdir Bebeklere Yapılan Aşılar ve Faydaları 23 nisan ile ilgili kompozisyon Cennet Kuşları Harika Teknolojide kullanılan sigorta çeşitleri ve Önemi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Bizimkulis - Tum Hakları Saklıdır.