Haber, Oyun, Sağlık, Tarifler ve Daha Fazlası | Ses mi Işık mı Hızlı?

Ses mi Işık mı Hızlı?

Resim bulunamadı

Genel Kültür

24 Şubat 2012

ekledi.

5 yorum yazıldı

1791 kez incelendi.

Işığın veya sesin hızı konusunda anlaşılamamış her hangi bir nokta kalmamıştır.. ışık saniyede 300,000 km. hızla hareket eder.. ses ise ortalama saatte 1220 km. hızla hareket eder.. Işık geçtiği ortamın yoğunluğuna göre hızında değişiklik gösterir.

Sesin hızı ortamın sıcaklığı ve hava basıncına göre aynı zamanda havanın yoğunluğuna göre değişir.. Farklı sıvılar içinde de farklı hızlarda hareket eder.. Hava sıcakken daha hızlı soğukken yavaştır. Sesin frekansı ise hızını etkilemez.Her frekansta aynı koşullarda aynı hızda hareket eder.

Ses hızına ulaşmak günümüzde aşağı yukarı her savaş uçağının yapabileceği bir şeyken,yolcu uçaklarından sadece Concord bunu yapabilmiş ancak onun da maliyetleri çok yüksek olduğundan artık uçamamaktadır.

Işığın ve sesin hız karşılaştırması en basiti gökgürültüsü ve şimşek çakması olaylarından anlaşılır. Biz önce şimşeği görürüz,biraz sonra ise gökgürültüsünü duyarız. Aslında aynı anda olan durum ışık ve sesin hız farkından dolayı bize gökgürültüsünün daha sonra oluştuğu izlenimi verir. Şimşekten sonra duyduğumuz gökgürlemesinin arasındaki zaman farkına bakarak bize olan yakınlıklarını da tahmin edebiliriz.

Etiketler: , , , ,

Bu yazı için 5 yorum yapıldı:

 1. wakasimazu diyor ki:

  ışık hızlıdır sesden

 2. emrullah diyor ki:

  bence ışık daha hızlıdır çünkü ses saniyede 340metre yol alırken ışık saniyede 300000 km yol alır

  1. korkut ezgi diyor ki:

   aynennn

  2. sanane diyor ki:

   hihahuha

 3. tsubasa diyor ki:

  ışık hızlıdır sesten çünkü ses dalgalı dalgalı yayılır ışık saniyede 300000 km yol alır

Yorum Yaz