Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Sivil Toplum Kuruluşları ve Görevleri Nelerdir

Ana Sayfa » Karma » Sivil Toplum Kuruluşları ve Görevleri Nelerdir
Sivil Toplum Kuruluşları ve Görevleri Nelerdir

Türkiyedeki Sivil Toplum Kuruluşları (STK) İsimleri ve Görevleri

Sivil toplum kuruluşları, resmi kurumlar dışında ve bunlardan bağımsız olarak çalışan, politik, sosyal, kültürel, hukuki ve çevresel amaçları doğrultusunda lobi çalışmaları, ikna ve eylemlerle çalışan, üyelerini ve çalışanlarını gönüllülük usulüyle alan, kâr amacı gütmeyen ve gelirlerini bağışlar ve/veya üyelik ödemeleri ile sağlayan kuruluşlardır.

Ülkemizde Yüzlerce Sivil toplum kuruluşu, dernekler ce vakıflar bulunmaktadır, Bunların içerisinde en çok bilinen kuruluşlarından bazılarının isimleri ve görevleri şu şekildedir.

Tema: Ülkemizde doğal varlıkların ve çevre sağlığının korunması, erozyonla mücadele, toprak örtüsü ve toprağın korunması ve ağaçlandırmanın önemi hakkında kamuoyunu eğitmek ve bilinçlendirmek.

Akut: Temel görevi, dağ ve diğer doğa kazalarında, doğal afetlerde, yetkili ve imkanı dahilinde tüm koşullarda, zor durumda kalmış, yardıma ihtiyacı olan, yardım talep eden herkesin yardımına koşmaktır.

Kızılay : Doğa olaylarında zarar görenlere çadır, battaniye, giysi ve yiyecek yardımları yapar. Bunun için önceden bu maddeleri depo eder. Yoksul, kimsesiz ve düşkünler için aşevleri açar. Sağlık merkezleri kurar. Kurduğu kan bankası ile halkın yaptığı kan bağışlarını kabul eder, gereksinme duyanlara bu kanları verir.

Yeşilay : Sigara, içki ve uyuşturucu maddeler sağlığımızı olduğu gibi, aile ve toplum hayatımızı bozarak büyük zararlar verir. Yeşilay Derneği bu zararlı alışkanlıklardan kurtulmayı ve yakalanmamayı sağlamak amacıyla 5 mart 1920 tarihinde kurulmuştur.

LÖSEV: lösemili ve kan hastası çocukların, sağlık ve eğitim başta olmak üzere her türlü ihtiyaçlarının sağlanmasına yardımcı olmak, bunun yanısıra, kalıtsal ve edinsel kan hastalıkları konusunda ulusal düzeyde tedavi, eğitim ve araştırma kurumları kurmak ve işletmektir.

TEV : Türk Eğitim Vakfının Temel amacı yetenekli fakat maddi olanaklardan yoksun çocukların ve gençlerin eğitim ve öğrenimlerini sağlamak için yardım etmek, ülkemize ve insanlığa katkılar yapacak öncü gençleri ve onların yetişecekleri eğitim sistemini desteklemek.

ÇYDD: Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği : Atatürk ilke ve devrimlerini korumak, geliştirmek, çağdaş eğitim yoluyla çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşmak amacını güden Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, ülkenin “çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkması” ülküsü için bilgi, beceri ve deneyim birikimiyle, gönüllü çalışan bir sivil toplum örgütüdür

Kamu iş : üyelerinin mevzuat ve toplu iş sözleşmelerinden doğan hak ve menfaatlerini korumak, üyelerinin işyerlerinde iş ve çalışma şartlarını memleket ekonomisine, mevzuata ve üyelerin menfaatlerine uygun olarak verimliliği arttıracak şekilde düzenleyici tedbirler alınmasını ve geliştirilmesini sağlamak, üyeleri adına toplu iş sözleşmesi akdetmek, ana hatları ile mevzuat yönünden tatbikat beraberliğini sağlamak, işverenler ile işçiler, işçi teşekkülleri arasında iyi münasebetler ve karşılıklı işbirliği kurulmasını teşvik, devamını temin ve üyelerini mevzuat dairesinde temsil etmektir.

TOBB :  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Odalar ve borsalar arasında birlik ve dayanışmayı sağlamak, ticaret ve sanayinin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak, üyelerinin mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, üyelerin birbirleriyle ve halkla olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hakim kılmak üzere meslek disiplinini ve ahlakı korumaktır.

TSK Mehmetcik Vakfı: Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı, ülkemizin ve milletimizin güvenliği için canlarını hiçe sayarak görev yapan erbaş ve erlerimizden şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybedenlerin bakmakla yükümlü oldukları yakınları ile gazi ve engelli Mehmetçiklere sosyal ve ekonomik destek sağlamak amacıyla 17 Mayıs 1982 tarihinde kurulmuştur.

Türkiye Diyanet vakfı: İslâm dininin gerçek hüviyeti ile tanıtılmasında, toplumun din konusunda aydınlatılmasında Diyanet İşleri Başkanlığı’na yardımcı ve destek olmak, gereken yerlerde cami yapıp donatmak, fakir hastalar için tedavi kurumları açıp işletmek, zekat, fitre gibi Müslüman vatandaşlarımız tarafından yapılacak yardımları şartlarına uygun olarak toplumdaki ihtiyaç sahiplerine intikal ettirerek sosyal yardım ve hizmeti geliştirmektir.

Diğer sivil toplum kuruluşları, vakıflar ve derneklerin isimlerine ulaşmak için buraya tıklayınız.

Sivil Toplum Kuruluşları ve Görevleri Nelerdir - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

» [OK]TurkishMt211 Nisan 2016

oLM GÜZELMİŞ DE OKADAR ABARTMAYAK ;))))))

Kirkayak19 Mart 2017

Çok isime yaradı Sagolun

ahmet tekin11 Nisan 2017

harika olmuşama kısaolsun

Ayşe22 Mart 2017

Aradığım birşeyi bulamıyorum

enes26 Mart 2017

iyi

ahmet26 Mart 2017

güzel

Ayse27 Mart 2017

Bence iyi şeyler var yaaa

Ceren28 Mart 2017

Çok uzun kısa olması gerekir…

Berke04 Mayıs 2017

Ceren İllaki Kısa Olacak Diye birşey yokki

umut29 Mart 2017

güzel
kareş tşk
🙂

Turkısh power11 Nisan 2017

çok iyi

Turkısh power11 Nisan 2017

baya uzun
çoook

Turkısh power11 Nisan 2017

herkese iyi çalışmalar

ahmet tekin11 Nisan 2017

işimeyaradı

ahmet tekin11 Nisan 2017

harika olmuşama kısaolsun

Nehir13 Nisan 2017

bence gayet güzel olmuş

murat03 Mayıs 2017

Nehir bence gayet güzel olmuş

Şanslı kız22 Nisan 2017

Ben okumadan yoruluyorum beğendim

hakan armağan23 Nisan 2017

çok uzun olmuş ama olsun emeğe saygı

Ezgi25 Nisan 2017

Güzelbir site ödevimde yardımcı oldu.

Murat AKAR01 Mayıs 2017

Bence neler STK onlar anlatılmaktalıdır.
Vakıf
Dernek
Dışında STK var mı varsa adı nedir. Kurulum kriterleri nelerdir?

Sanane04 Mayıs 2017

Süpermiş Çok İşime yaradı Teşekkürleer :)) 😀

Efe06 Mayıs 2017

İnşallah sınavdan 100 alırım

Refik11 Mayıs 2017

Güzxemişş

Eylül ada16 Kasım 2017

Soruyu cevapla

Eylül ada16 Kasım 2017

Kötü

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE KONULAR

Geçmişten Günümüze Kadar Kullanılan Yazı Araçları Rahat Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir James Watt’ın Hayatı Hamama Gitmek Günahmıdır? Hamamda Uyulması Gerekenler Nelerdir? Gelincik hayvanları kinci mi? Sarımsak Yağı Nedir ve Faydaları Nelerdir?

FACEBOOK'TA BİZ

BizimKulis - Tum Hakları Saklıdır.