Tavus Kuşunun Özellikleri – Video

 • 30 Aralık 2011
 • 20.718 kez görüntülendi.
Tavus Kuşunun Özellikleri – Video

Tavus kuşu, hiç bir kuşun boy ölçüşemeyeceği güzellikteki üst kuyruk tüyleriyle meşhurdur. Fakat bu güzel kuyruk kuşun yalnız erkeklerinde vardır. Dişi, erkeğe kıyasla çirkindir.

Erkek tavus kuşu çiftleşme mevsiminde, mavi gözlerle süslü sedefli altın ve yeşil tüylerden meydana gelmiş kuyruğunu yelpaze gibi açarak göz önüne serer. Bu güzel tüyler, aslında siyahımsı renkte olup yelpaze tüylerinin altında gizli bulunan gerçek kuyruk tüyleri değildir.

Kuşun  kendi  yaklaşık olarak 110-125 santim, kuyruğu ise 120-130 santim uzunluğundadır. Kuyruğunun güzelliğine karşılık tavus kuşunun çirkin ayakları ve tatsız bir çığlığı vardır. Kanatları kısa olduğundan kovalanınca dahi bir süre koşar ve ancak yüksekçe bir yere varınca kendini havaya bırakır. Bununla beraber pek uzağa uçamaz. Nedense insandan çok, köpeklerden ve başka iri dört ayaklı memelilerden korkar.
Birçok dillerdeki «tavus kuşu kadar kibirli», deyimi, bu kuşun, güzelliğinin farkında olduğuna delildir. Bu hal zaten tavus kuşu’nun,  kuyruğunu, sade renkli dişilerden başka, kendisini seyreden  insanlara yelpaze gibi açmasından bellidir.

Tavus kuşu Güney Doğu Asya ile Doğu Hint adalarının yerlisidir. Eskiden bazı Doğu memleketlerinde mevki sahiplerinin, üzerine tavus kuşu tüyü takmaları âdetti. Birçok ülkelerin folklorunda tavus kuşu’nun bahsinin geçmesi, bu kuşun yüzyıllar önce evcilleştirildiğini gösterir. Hindistan’ın birçok bölgelerinde kutsal bir kuş sayılır ve himaye görür. Birçok Hindu tapmaklarının etrafında rahipler tarafından bakılan tavus kuşu sürüleri dikkati çeker.
Tavus kuşu’nun ilk hangi tarihte Avrupa’ya götürüldüğü belli değildir. Eski Yunanlılar bu kuşu bilirlerdi. Roma imparatorlarından bazıları ise ziyafetlerde misafirlerine, Hindistan’ın en pahalı baharlarıyla pişirilmiş kazanlar dolusu tavus kuşu   beyni   ve   dili   ikram   ederlerdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. müberra diyor ki:

  kuşu kızdırmışlar bas bas bağartmışlar bizimde var 3 tane

 2. şeyma diyor ki:

  nasıl ses çıkarırlar

 3. irem diyor ki:

  bana ne yediği lazım ne yediğiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

 4. Batıkan diyor ki:

  Ya Ne Yiyorlar Biliomusunuz acil yorum !!

  1. admin diyor ki:

   Tavus kuşlarına fenni yemin yanında çeşitli karma yem (buğday, mısır gibi) ve yeşillik verilmelidir.

  2. şeyma diyor ki:

   Tavus kuşlarına fenni yemin yanında çeşitli karma yem (buğday, mısır gibi) ve yeşillik verilmelidir.

 5. sara diyor ki:

  çok güzeller ama bana ne yedikleri gerekio çok güzel hayvan ama sesi çok kötü

  1. ali osman diyor ki:

   abim bi suslan oraya gelirsem … yaparım seni uslu durlan apem

 6. NİSANUR diyor ki:

  evet ve çok güzel kuyruk tüylerine sahip

  1. şeyma diyor ki:

   evet

 7. Ali diyor ki:

  Tavus kuşları gerçekten Çok heybetli duruyor kasıldığı zaman.

 8. Ali diyor ki:

  Tavus kuşları Çok heybetli duruyor kasıldığı zaman.

BİR YORUM YAZ
testing