Yeşilay Hakkında Bilgi

 • 07 Mart 2012
 • 8.096 kez görüntülendi.
Yeşilay Hakkında Bilgi

Yeşilay derneğinin esas amacı,insan sağlına zarar veren maddeler ve madde bağımlılarını topluma kazandırma ve geleceğe sağlıklı nesiller bırakmaktır. Kızılaydan ayrıldığı nokta afetten önce çalışmalar yapmasıdır.

Birinci dünya savaşı sırasında düşman kuvvetler toplumu yozlaştırmak için ülkeye çok sayıda içki sokarak genlere ulaştırmayı hedeflemişlerdir.

Yeşilay

“Türkiye Yeşilay Cemiyeti” dir. Merkezi İstanbul’dur.
Cemiyet Merkezi İstanbul’da olmak üzere 1 Mart 1920 tarihinden Hilâl-i Ahdar adı ile kuryeşilayın önemi,ulmuş, daha sonra sırası ile Yeşil Hilâl ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti adını almıştır.

Türkiye kelimesinin dernek isminin başında kullanılmasına 20.09.1973 gün ve 7/7146 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile izin verilmiştir.

Dernek, 13.10.1934 gün ve 2827 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu’nun 19.09 1934 tarih ve 2/1288 numaralı kararnamesi ile kamu yararına çalışan dernek statüsüne geçirilmiştir.

Cemiyetin alâmeti, beyaz zemin üzerine, karşıdan bakarken uçları sağa doğru olan yeşil bir aydır. Ancak TÜRKİYE YEŞİLAY CEMİYETİ gençlik şubesi ve buna bağlı olan kollar, “şişeden çıkan yılanı sıkan el” sembolünü -bayrak ve rozet hâriç- lüzum gördükleri yerde kullanabilirler.
Cemiyetin amacı ve bu amacı gerçekleştirmek için cemiyetçe sürdürülecek çalışma konuları ve biçimleri ile faaliyet alanı:

Derneğin amacı, yurdumuzda ahlâkî ve kültürel bir kalkınma atmosferi içinde içki, uyuşturucu ve sigara bağımlılığı gibi toplum ve gençliğin beden ve ruh sağlığını tahrip eden bağımlılıklar yanında, kumar, fuhuş ve ekran bağımlılığı gibi gençliğe ve topluma zarar veren bütün zararlı alışkanlıklarla mücadele etmek, millî kültürüne bağlı nesiller yetiştirmek amacı ile kurulmuştur.
İçki, uyuşturucu madde sigara tüketimini ve diğer kötü alışkanlıkları, devlet organları ve sivil toplum kuruluşları ile de iş ve gönül birliği yaparak asgariye indirmektir.

Yeşilayın görevleri

Yeşilay, sigara, alkollü içki ve diğer uyuşturucu alışkanlıklar ile mücadele eden ve bütün zararlı alışkanlıklardan halkımızın ve bilhassa gençlerimizin korunması için yaptığı çalışmalarla kamuya hizmet veren, bu sebeple de “Kamuya Yararlı Cemiyetler” arasında yer alan bir kurumdur.

Kamuya Yararlı Cemiyetler, çalışmaları memleket çapında faydalı olan, ülke ve toplum menfaatine hizmet eden cemiyetlerdir Bu cemiyetlere hükümetimiz çeşitli yardımlar yapar, birçok kolaylıklar gösterir Yeşilay’ın çalışmaları da bu şekilde ülkemiz ve milletimiz için faydalı görülmüş ve Yeşilay, 19 Eylül 1934 tarihinde toplanan Bakanlar Kurulu tarafından aynı tarih ve 2-1288 sayılı alınan karar ile kamuya yararlı cemiyetler arasına alınmıştır Aynı zamanda Yeşilay, gönüllü (amatör) bir halk kuruluşu ve genel yapısı ile bir dokümantasyon ve arşiv merkezidir.İşte bu işlemle elde edilen bilgileri, hazırladığı dokümanlarla (bülten, broşür, kitap, kaset, bildiri, afiş, yazılı başvuru, rapor vb gibi) kamuya, ilgili makam ve kuruluşlara sunar Bununla insanımıza ve yetkili özel ve resmî kuruluşlara gerekli olan önlemlerin alınması için uyarı ve önerilerde bulunur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. osman sarıdoğan diyor ki:

  Bu yazıyı yazana helal olsun vallaha çoookkkk uzun

 2. sudem diyor ki:

  bence çok uzun kim yazcak bunu yaaa!!!!

  1. eda diyor ki:

   çok fazla yanışı varya düzelt düzelt öldüm

 3. sıla nur diyor ki:

  çok kısa yaaa!!!!

BİR YORUM YAZ