Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Zararlı maddeler ve bu maddelerin insan sağlığına verdiği zararlar

Ana Sayfa » Karma » Zararlı maddeler ve bu maddelerin insan sağlığına verdiği zararlar
Zararlı maddeler ve bu maddelerin insan sağlığına verdiği zararlar

Sevgili okuyucular hepimizin bildiği gibi zararlı maddeler insanın bünyesine bir girdiği zaman çıkması çok zor olmaktadır. Bu nedenle bu tür zararlı maddeleri çevremizdeki insanların hiç kullanmaması için sürekli telkinde bulunmalıyız.

Bir kullanmaya başlandığında o zararlı maddelerden kurtulma maddi olarak çok külfetli olmakta. O zaman bu zararlı maddelerin insanlar üzerinde etkileri nasıl olmakta ve insanlar bu maddeleri neden kullanmak istemektedir?

Bağımlılık yapan maddelerin ortak özellikleri;

Madde alındığında davranış, düşünce ve duygu durumunda değişme yapar,

Alan kişi kısa sürede gerçeklerden koparır,

Kişi karşı koyulması çok zor bir istek ile madde arama davranışı içine girer.Giderek alınan maddenin miktarı artar.

Zararlı maddeleri Nelerdir ve  Zararları Nelerdir      

ESRAR; (Marihuana) Hint keneviri bitkisinden elde edilir. Etkisi içildikten sonra on dakikada başlar iki üç saat devam eder. Yağ dokusunda biriktiğinden alındıktan sonra bir hafta sonra bile etken maddenin %50 si hala vücutta kalır. Alındıktan sonra kalp atışları hızlanır, gözler kızarır ve yaşarır, ağız kuruluğu yapar.

Hafıza bozukluğuna ve unutkanlığa neden olur. Bilgilerin beyne ulaşmasını engeller.Dikkat ve öğrenim yetersizliği oluşturur. Etkisi on saat kadar sürdüğünden iş ve okullarda performansın düşmesine neden olur.Reflekslerde bozulmalara neden olur. Kronik bronşit gibi öksürmelere neden olur. Bağımlılık yapmanın yanı sıra diğer bağımlılık yapan maddelere geçişte bir basamak oluşturur. Sıkıntı hissi, var olmayan şeyleri görme ve işitme, panaroya olma, öfke, korku ve kıskançlık hisleri oluşturur.

EKSTAZİ; Ekstazi üç dörtmetilendioksimetamfetamin’in yaygın ismidir. Kısaca MDMA da denilir.Genellikle tablet veya kapsül şeklinde bulunur.            Piyasada bulunan birçok ekstazi hapların içinde bağımlılık yapan maddeler bulunmaktadır. Kan basıncının artmasına bağlı olarak beyin kanamasına ve karaciyerde harabiyete sebep olmaktadır. Beyinde yaptığı etkilerden dolayı vücudun koruma mekanizmalarını etkisiz hale getirmektedir. Bu nedenle açlık ve susuzluk hissi kaybolur ve su kaybından dolayı ölümler görülebilir. Kullanıcı aynı etkiyi hissetmek için maddenin dozunu artırmak zorundadır.            Ekstazi kullananların %92 si diğer zararlı maddeleri de kullanmaktadır. İnsan üzerinde, kontrolü kaybetme duygusu, kötü duygu durumu, depresyon ve mutsuzluk, panaroya ya neden olur.

UYARICILAR; (Amfetemin ve benzerleri)  Amfetemin alındıktan bir saat sonra etkisi başlar, dört ila sekiz saat sürer. Kullandıktan sonra göz bebekleri genişler, kaslar gerilir, çarpıntı, baş dönmesi ve baş ağrısı olur. Kişi huzursuz, korkulu ve sinirlidir.

Amfetemin alımını takiben şizofreni benzeri bir görünüm olur. Uzun süreli kullanımda uyku bozukluğu, aşırı sinirlilik, depresyon,paranoya, başkalarına yönelik saldırgan davranışlar, kendini yaralama davranışları oluşur. Etkisi geçtikten sonra bitkin bir hal olur. Aşırı derece de zayıflama görülür. Dişlerin bir birine sürtmek sureti ile dişlere ve damağa zarar verilir.Mide bulantısı, kusma, ishal ve çarpıntı yapar. Bir süre sonra amfeteminsiz eğlenememe başlar. Huy değişiklikleri, sinirlilik, depresyon ve uyku bozuklukları haftalarca sürebilir.

EROİN: Yarı sentetik opiyat grubu bir maddedir. Saf haldeyken beyaz, katkılarına bağlı olarak rengi koyulaşmaktadır. Ağrı, üzüntü, korku açlık gibi duyguları öldürür. Mide bulantısı, baş dönmesi ve baş ağrısı yapar. Cinsel isteği ve performansı azaltır. Göz bebekleri küçülür ve kalp atışı yavaşlar.

En fazla bağımlılık yapan maddedir.Tolerans çok hızla geliştiğinden bağımlılık da çok yüksektir.Bu nedenle eroin bağımlılığının tedavisi çok zordur. Etkisi altı sekiz saat sonra azaldığından yoksunluk belirtileri ortaya çıkar. Bunlar; Kas ağrıları,kramplar, halsizlik, uykusuzluk, burun akıntısı, göz yaşarması, ishal. Kişi kendini hata hissetmemek için eroine karşı duyulan ihtiyaç giderek artar. Bu nedenle doz artırımı ölüme kadar gider. Ortak enjektör kullanımında bulaşıcı hastalıklar olur. Yüksek dozlarda göz bebekleri topluiğne başı kadar küçülür,solunum yavaşlar, koma ve ölüm meydana gelir.

HALLÜSİNOJENLER: Tıbbi kullanımı olamayan ve kötüye kullanılan maddelerdir. Doğal bulunan hallüsinojenler bazı mantarlardan elde edilir. Sntetik ler ise lyserjik asit dietilamid (LSD) dir. Kullanımında hızla tolerans gelişir. Pisikoljik bağımlılık oluşur. LSD triplere neden olur. Gerçek dışı bir dünyada yaşıyormuş izlenimi verir. Tripler kullanıldıktan yarım saat sonra başlar ve sekiz saat kadar sürer. Zaman ve mekan kavramında değişiklik yaşanır.

Belirli bir kaygı veya depresyon yaşanır. Aklını kaybetme düşüncesi, paranoid fikirler,yargılama bozuklukları,kendi bedenine veya çevreye yabancılaşma oluşur. Kalp ve beyin üzerindeki etkileri ölüme neden olur. Kişi uçabileceğini düşünüp kendini yüksekten atabilir. İntiharvdavranışı ortaya çıkabilir. Beden, zaman ve yer algısı değişir. Sesler duyulabilir. Uzun kullanımlarda depresyon, panik bozukluk, pisikotik tablolar ortaya çıkar. Objeleri büyük ve küçük görme şeklinde belirtiler olabilir. Görsel algı çarpıtmaları, geometrik ve işitsel varsanılar, renk çakmaları yaşanabilir. Bu süreç birkaç saniye ile birkaç dakika arasında sürebilir.

KOKAİN: Güney Amerika’da yetişen koka (coka) ağacının yapraklarından elde edilir. Beyaz renkli toz şek linde bir maddedir. Alındıktan hemen sonra etkisini gösterir. Hemen kan basıncında artış meydana gelir. Kısa bir süre heyecandan sonra etkisi onbeş onolatı saat sürebilen saldırgan yoksunluk belirtisi görülür. Belirtileri, uykusuzluk, iştahsızlık, sabırsızlık, şiddet davranışları, çarpıntı, göğüs ağrıları,tansiyon yükselmesi,kusma ve karın ağrıları olarak söylenebilir. Beyin ve kalp damarlarında tıkanma, kalp ritimlerinde bozulma, solunum durması ile ölümlere neden olur. Derilerinin altında böceklerin yürüdüğünü düşünerek kokain bağımlıları kendisine zarar verebilirler.  Kokainin etkisi yaklaşık yarım saatte biter ve çok şiddetli depresyon etkisi ve sıkıntı hissi sinirlilik gösterir.

UÇUCU MADDELER:  Endüstriyel alanda yaygın olarak kullanılan oda ısısında gaz veya sıvı olarak bulunan, suda çözünen maddedir. Boya incelticileri ve çıkarıcıları (tiner) yapışkanlar (bali,derby,uhu) oje, kuru temizleme sıvıları, çakmak gazı, yağ çıkarıcıları. (uçucu çözücüler) Sprey boyaları,deodorantlar,saç spreyleri, eşya koruyucu spreyler,gazlar en çok bilinen uçuculardır.  Türkiye’de en sık kullanılan maddeler arasında sigara ve alkolden sonra üçüncü sıradadır.  Zehirleyici ve bağımlılık potansiyeli yüksek olan uçucu maddelerin elde edilmesi kolay olduğundan genellikle çocuklar tarafından kullanılmaktadır.

Kullanıldıktan sonra, ciddi derecede sarhoşluk,uyuşma,sersemlik hissi, denge bozukluğu, yürüme güçlüğü, sözü ağızda gevelercesine konuşma, reflekslerde yavaşlama, birtakım hayaller görme, olmayan sesler işitme,uçma duygusu hallerinde bulunurlar.  Uçucu madde alındıktan sonra ani ölümler sıktır hatta ilk kullanımda bile ölümler görülür. Öğrenme ve okuma bozukluğu, hafıza bozukluğu, kalıcı beyin sinir sistemi hastalığı, kalp, akciğer,böbrek, kas ve kan yapılarında önemli ölçüde bozukluklar. Maddenin etkisi atkında iken sık sık saldırgan davranışlarda bulunabilirler. Bu maddeleri kullananlar genellikle diğer bağımlılık yapan maddelere yönelirler. Uçucu madde kullananlarda şuç oranı oldukça yüksektir. Okulları terk etmektedirler.Madde kullanımı kesildikten bir iki gün sonra yoksunluk belirtileri ortaya çıkar ve bağımlı bu hastalık sıkıntısını yaşamamak için tekrar maddeyi kullanır.Uyku bozukluğu, huzursuzluk,iştahsızlık, titreme, terleme, bulantı, kusma, karın ağrısı, hayal görme, olmayan sesleri işitme gibi durumları vardır.

ALKOL: İçkilerde kullanılan alkol, meyve tahıllardaki şekerlerden elde edilen etil alkoldür.Alkol bağımlılığı, bireyin beden ve ruh sağlığını, aile içi ilişkilerini, sosyal durumunu ve iş uyumunu bozacak derecede sık ve fazla alkol alma isteğini durduramamasıdır.Kendini iyi hissetmek veya problemlerini unutma amacıyla içilen alkol kullanmak büyük oranda bağımlılık yapmaktadır. Fazla miktarda alkol almak sarhoşluğa neden olur. Ayıldığında neler yapıldığı hatırlanmaz. Ellerde titremeler, kaslarda seğirmeler, konuşma bozukluğu, uyku hali, yürüme bozukluğu, beyinciğin denge üzerindeki etkisinin kalkmasına neden olur.Alkol bağımlıları, çift görme, görme bulanıklılığı, işitmenin azalması ve dengenin yitirilmesine bağlı olarak reaksiyon süresinin uzamasına veya kaybolmasına neden olur.

Alkol kullananlarda hafıza ve dikkat bozuklukları, yeni şeyler öğrenmede gerileme, bunama gibi sinir sistemi hastalıklarına da neden olabilir. Karaciyer yağlanması ve büyümesi,sarılık ve siroz hastalıklarına da yol açar. Alkol erkeklerde spermlerin üzerinde olumsuz etki göstererek kısırlığa, kadınlarda adet düzensizliğine neden olabilir. Gebelik döneminde alkol kullanılması bebeklerde geri dönülmesi imkansız hastalıkların oluşmasına nende olur.Alkol bağımlılığı, toplumların en değerli varlığı olan insan gücünü yıpratır. Sağlık, trafik kazaları, suça yönelme, intihar, aile parçalanması, iş hayatının bozulması gibi sıkıntıların kaynağı alkol kullanımıdır.

Zararlı maddeler ve bu maddelerin insan sağlığına verdiği zararlar
Yazıyı Oylayın?

Zararlı maddeler ve bu maddelerin insan sağlığına verdiği zararlar - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

merve şahin22 Mart 2012

çok güzel yaaa

emin25 Nisan 2012

Çok güzelllll

tülay23 Aralık 2013

yok ya bencede güzel

cemal15 Mart 2014

ya sen salak mısın bunun neresi güzel

gökhan güler22 Mart 2012

ödevime yardımcı oldu biliyomusunuz

856963hll10 Mayıs 2012

hele mal cidden mi?

sena21 Nisan 2013

ciddmmm

sanane10 Kasım 2013

ya siz salak mısınız insanların yorumlarına gerzek gerzek cevaplar veriyorsunuz sizin yorumlarınız sanki çok güzel asıl mal olan da sizlersinizzzz gerzek aptilerrrr

tülay23 Aralık 2013

evet cidden ya ama çok uzun ve ıkıcı bir konu bence :

murat24 Mart 2012

çok güzel bilgiler veriyor artıçok güzel performans ödevimi yapıyorum bu bilgilerle

orhan10 Mart 2013

çok güzel ama gerizekalılar

hüseyin29 Mart 2012

çok güzel bi şey ödevime yardımcı oldu

bedirhan31 Mart 2012

murat sana katılıoum

eda18 Nisan 2012

çok güzel

süper03 Mayıs 2012

güzelde biraz uzun 😀

dicle07 Mayıs 2012

evet güzel ama uzun

dicle07 Mayıs 2012

ama bu bilgiler doğru mu 🙂 🙁

murat07 Mayıs 2012

doğrudur doğru

melisa29 Mayıs 2013

nerden biliyosun

aras14 Mart 2013

yes

emre unel15 Mayıs 2014

mal iç güzel değil

can12 Mayıs 2012

çok güzel

hasan16 Mayıs 2012

uzun ama işime yaradı

hasan19 Mayıs 2012

evet çok iyi ödevi yardımcı oldu

hasan19 Mayıs 2012

evet biti ödev ohhhhh

hüseyi hasan21 Mayıs 2012

yeniden yapın dedi cinendim ve yaptım ama

anıl kaya11 Ekim 2012

super yes

ceyda03 Mart 2013

çokkkk güzel yardımcı oldu saoğl

cenk17 Ekim 2012

woww cok cixx lan süper 😀

burak17 Ekim 2012

vayy süper ama uzun nasıl oluyor bu ! bu öğrencıye haksızlık

fatih13 Kasım 2012

gzl bi siteymiş hoca beğendi

ersan14 Kasım 2012

çok kötü şeyler bunlar çoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkk kötüüüüüüüüüüüüüüüü

oğuz04 Aralık 2012

Valla Bu Siteyi Kutlarım Çok İyi Olmuş Elllerine Sağlık ☺☻♥♦♣♠•◘○☼?$

oğuz04 Aralık 2012

oğuz

oğuz04 Aralık 2012

😀

glsm13 Aralık 2012

gerçekten işime yaradı ama bu zararlı maddelerden kullanmamakta fayda var

Kürşat20 Aralık 2012

çok güzel olmuş ellerinize sağlık

xmen21 Nisan 2013

elerine sağlık cok uzun

ferit25 Aralık 2012

lany neresini yazacağımı bilmiyom e bide nasıl yazacam yaw

by bagdg01 Ocak 2013

100 güzel

ceydA18 Ocak 2013

gzl UZUN NASIL yazzacamBİDE ELİM TERLİO

duygu20 Ocak 2013

ayyyyyyyyyyyyyyyy bu müthhhiiiiiiiiiiiişşşşşşşşşşşşşş öğretmen 100 vercek taktir alcammmmm 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 =D

mert29 Nisan 2013

harika

fatih06 Mayıs 2013

yazyaz bitmiyo

Tuğçe23 Şubat 2013

harika inşallah 100 alırım

tülay23 Aralık 2013

evet çok güzel ödevimi bitirdim

bahadır14 Mart 2013

çok güzel fakat uzun olsun genede doğru benden bu kadar per5formanstan 100 alacağım

gülin27 Mart 2013

yaa hani şimdi sevdim ama çok uzun yaanibiraz daha kısa olsaydı daha güzel olabilirdi diye üşünüyorum

gülin27 Mart 2013

yani sizce akkaşlar ):

ezgi28 Mart 2013

çok güzel ödevime yardımcı oldu

ilhan03 Nisan 2013

performasdan 5 alacağım

deniz04 Nisan 2013

ayyyy nası yazacağım

çağla07 Mayıs 2013

katılıyorum sana deniz

deniz04 Nisan 2013

bittiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

burcu16 Nisan 2013

🙂 🙂 🙂 🙂
eh işte

çağla19 Nisan 2013

çok hoş bir site arkadaşlar sordu hep nereden yazdın o da bende saklı 🙂

ilayda23 Nisan 2013

çok güzeldir işşallah kullanın tavsiye ederim .D

ÖZLEM25 Nisan 2013

BUNE YAAAA BUKADAR OLURMU YAZ YAZ BİTMİYOR
:):)

deniz06 Mayıs 2013

yaa uff nası yazacam yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

çağla07 Mayıs 2013

ya çok güzellllllllll

büşra20 Mayıs 2013

çok güzeama çok acayip
llll

irem21 Mayıs 2013

Çok güzel ödemime yardımcı oldu

TrapiLegend4427 Mayıs 2013

ACAYİB,MANYAK,SÜPER BİR SİTE ÇOK TEŞEKKÜRLER SAYGILAR ßß……

yağmur17 Ağustos 2013

çoooook güzel

Ahmet22 Ekim 2013

abi çok iyi yaaaa..

sidar05 Kasım 2013

çok güzel ödevimde de bana yardımcı oldu bu sayfayı herkese tavsiye ederim

havalı13 Kasım 2013

bence iyi değil çünkü çok uzun altı üstü kısa bi kompozisyon yazacaktım ben yaa .

merve16 Kasım 2013

Gzl ama çook uzun

kerem22 Kasım 2013

bu çok güzel

kerem22 Kasım 2013

ben bunu çok beğendim kardeşim okudu sigarayı bıraktı

ESMA24 Kasım 2013

EVETTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT.KARDEŞ

ronaldoda25 Kasım 2013

sanki sizin yorumlarınız çok güzel

2514852126 Kasım 2013

size katılıyorum

313232428 Kasım 2013

perforömans ödevime yardımcı oldu

164808 Aralık 2013

çok güzel:D

batuhan24 Aralık 2013

Çok güzel ama sıkcı ciraz yaz yaz birmiyo 😀

EcEm25 Mart 2014

iyi ama çok uzun 🙂

onur28 Nisan 2014

ödevimi yaptım

gaye04 Mayıs 2014

güzllllll

gaye04 Mayıs 2014

ödev yapyımmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

gaye04 Mayıs 2014

çok kötü şeyler
🙁

ismail04 Mayıs 2014

çok güzel ama biraz uzun

aybüke05 Mayıs 2014

uzun diye okumamazlık yapmayın okuyunda aklınıza bir şeyler girsin

lakab18 Eylül 2014

çok uzun çok çok kötü

Müge12 Ekim 2014

Çok güzel de yaz yaz bitmiyor.

Saren Öle23 Nisan 2015

çok iyi ya bu site

POPULER KATEGORİLER

RASTGELE KONULAR

Asalak Bitkiler Aydınlatma Teknolojisinin Gelişimine Katkıda Bulunan Bilim Adamları Allah'ın Sübuti Sıfatları Nelerdir? Güvercinler Eve Nasıl Dönerler Osmanlıların balkanlardaki hamamları Kurtlar Ne yer, Nerede Yaşar, Nasıl Avlanır

FACEBOOK'TA BİZ

Bizimkulis - Tum Hakları Saklıdır.