Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

3 Saatte Kendi ağırlığı kadar yiyen canlı

Ana Sayfa » Hayvanlar » 3 Saatte Kendi ağırlığı kadar yiyen canlı
3 Saatte Kendi ağırlığı kadar yiyen canlı

DÜNYA YÜZÜNDEKİ en küçük memeliler soreks ailesine mensuptur. Soreks’lerin ekserisi miniktir. En irileri ancak bir ev faresi kadardır. Köstebeklerle akraba olan bu sıçanımsı hayvanların uzun ve sivri bir başı, minik gözleri ve yumuşak bir kürkün içinde âdeta kaybolmuş   yuvarlak   kulakları   vardır.

Hiç durmadan karınlarını doyurduklarından, üç saatin içinde ağırlıkları kadar yiyeceği tüketebilirler. Her zaman harekette olan bu yaratıklar, bütün mevsimlerde geceli gündüzlü faaldirler.

İYİ SİLÂHLANMIŞTIR

Soreks’lerin bir sürü düşmanı vardır. Baykuşların, kartalgillerin, yılanların, gelinciklerin, kedilerin, tilkilerin ve bazı balıkların soreks’i görmeleriyle öldürmeleri bir olur. Bunun bir sebebi de hayvanın böğründeki bir çift bezdir. Koku alma duygusu olan her hayvan, bu bezlerin salgıladığı kötü misk kokusuna zor dayanır.

O vakte kadar soreks görmemiş olan birçok kimseler, onu ilk gördükleri zaman ürpermenin önüne geçemezler. Halk arasında yaygın bir inanışa göre, soreks’in ısırığı zehirlidir. Fakat aklı başında olanlar bu gibi bâtıl inançlara gülüp geçerler. Hatta kendilerini soreks’lere ısırttıkları halde bundan hiç bir zarar görmeyen kimseler de vardır. Birçok soreks’lerin alt çenelerinde gerçek zehirli tükrük bezleri varsa da, bu zehir ancak küçük bir sıçanı hafif bir felce uğratır. Yalnız bir tek istisna vardır. Amerika’nın kısa kuyruklu soreksi ısırdığı bir sıçanı sahiden öldürebilir.

Soreks’leri başka hayvanlardan ayıran başlıca özellik ön dişleridir. Üst çenedekiler çengel gibi kıvrık olduktan başka ilâve bir çatalları vardır. Alt ön dişler uzun ve ileriye doğru çıkıktır. Bu hayvanlar ekseriya dişlerinin rengi ile kuyruklarının uzunluğuna  göre sınıflandırılırlar. Su soreksi denilen bazı cinsler usta birer yüzücüdürler.

3 Saatte Kendi ağırlığı kadar yiyen canlı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Marilee23 Kasım 2011

That’s way the betesst answer so far!

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır