Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Dünya ile güneş arasındaki uzaklık

Ana Sayfa » Bilim » Dünya ile güneş arasındaki uzaklık
Dünya ile güneş arasındaki uzaklık

Dünya Güneş’e ideal bir uzaklıktadır. Bunun en önemli sonuçlarından biri ise yaşam için gerekli olan ısı aralığının sadece Dünya’da bulunmasıdır. Jüpiter, Satürn ya da Pluton gibi uzak gezegenler aşırı derecede soğuk; Merkür, Venüs gibi yakın gezegenler aşırı derecede sıcak bir yüzeye sahiptiler. Dünya ile Güneş arasındaki uzaklığın özel bir tasarım olduğu gerçeğini kabul etmek istemeyenler şöyle bir mantık kurarlar: “Evrende Güneş’ten çok daha büyük ya da daha küçük yıldızlar vardır. Bunların da pekala kendi gezegen sistemleri olabilir. Bu yıldızlar eğer Güneş’ten daha büyükse, o zaman yaşam için ideal gezegen, Dünya ile Güneş arasındaki mesafeden çok daha uzakta olacaktır.

Örneğin bir kırmızı devin etrafında Pluton’un mesafesinde dönen bir gezegen, bizim Dünyamız gibi ılık bir atmosfere sahip olabilir. Böyle bir gezegen, hayat için Dünya kadar uygun olacaktır.” Bu iddia çok önemli bir yönden geçersizdir: Farklı kütlelerdeki yıldızların farklı ışınlar yayacağı hesaba katılmamaktadır.

Yıldızların yaydıkları ışınların hangi dalga boylarında olacağını belirleyen etken, bu yıldızların kütleleri ve kütleleri ile doğru orantılı olan yüzey sıcaklıklarıdır. Örneğin Güneş’in yakın mor ötesi, görülebilir ışık ve yakın kızılötesi ışınlar yaymasının nedeni, 6000oC civarında olan yüzey ısısıdır. Eğer Güneş’in kütlesi biraz daha büyük olsaydı, yüzey ısısı daha yüksek olurdu. Bu durumda da Güneş’in yaydığı ışınların enerji seviyeleri artar ve Güneş, öldürücü etkiye sahip morötesi ışınları çok daha fazla yaymaya başlardı. Bu durum bizlere, hayatı destekleyecek ışınları yayabilecek olan yıldızların, mutlaka bizim Güneşimize çok yakın bir kütleye sahip olması gerektiğini göstermektedir.

Bu yıldızların bir gezegende hayatı destekleyebilmeleri için de, bu gezegenin tam şu anda Güneş ile Dünya arasındaki mesafe kadar uzakta olması şarttır. Bir başka deyişle, bir kırmızı devin, mavi devin, ya da kütlesi Güneş’ten belirgin olarak farklı başka herhangi bir yıldızın etrafında dönen herhangi bir gezegen, hayat için bir barınak oluşturamaz. Hayatı destekleyecek tek enerji kaynağı Güneş gibi bir yıldızdır. Şu an bilinen hayat için uygun tek gezegen mesafesi ise Dünya-Güneş mesafesidir.

Dünya ile güneş arasındaki uzaklık - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Gracye24 Kasım 2011

Way to go on this essay, hepled a ton.

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır