Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

70 Gram Yakıtla Kesintisiz 4000 km Uçuş

Ana Sayfa » Genel » 70 Gram Yakıtla Kesintisiz 4000 km Uçuş
70 Gram Yakıtla Kesintisiz 4000 km Uçuş

200 gram ağırlığındaki altın yağmur kuşu, her yıl Alaska’dan Hawaii’ye kadar 4000 km’lik bir yolu, 88 saat (3,5 gün) boyunca hiç durmadan kanat çırparak kateder. Bilim adamları, kuşun böyle bir yolculuk için yakıt olarak kullanacağı 82 gram yağının olması gerektiğini hesaplamışlardır. Oysa altın yağmur kuşunun sadece 70 gram yağı vardır. Buna rağmen hiçbir altın yağmur kuşu yakıtı bittiği için denize düşmez. Bu şaşkınlık verici durumun sırrı nedir?

Altın yağmur kuşları, V şeklinde dizilerek sürü halinde uçarlar. Bu davranış, hava direncini a-zaltarak kuşlara %23’lük bir enerji tasarrufu sağlar. Bu durumda, yere indiklerinde fazladan 6-7 gram daha yağları kalmış olur. Bu artan yağ ise, rüzgarların ters yönden esmesi durumunda kullanılacak yedek yakıttır.

Bir karşılaştırma yaparak kuşun başardığı işteki olağanüstülüğü bir kere daha görelim. Altın yağmur kuşu, 70 gram yağ yakarak 4000 km uçabilirken bir Boeing 737-800 uçağının aynı mesafeyi uçabilmesi için 16 tondan fazla yakıta ihtiyacı vardır. Ancak bu uçağın yakıt kapasitesi 14.2 ton olduğu için, araç yakıt ikmali yapmadan böyle bir uçuşu gerçekleştiremez. Peki altın yağmur kuşu, uçuş mesafesini ve yakıt olarak kullanacağı yağ miktarını nasıl hesaplayabilmektedir?

Bu hesaplardaki kusursuzluk ve şaşmazlık, yön bulmadaki beceri, toplu uçuş yapabilme kabiliyeti, hiç şüphesiz kuşların kendi iradeleriyle gerçekleştirdikleri başarılar olamaz. Bunların hepsi, her canlıyı ihtiyacı olduğu sistemlerle birlikte yaratan Allah’ın ilhamıyla gerçekleşir.

70 Gram Yakıtla Kesintisiz 4000 km Uçuş - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır