Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Ada Çayı ve Yararlı Meyveler

Ana Sayfa » Bitkiler » Ada Çayı ve Yararlı Meyveler
Ada Çayı ve Yararlı Meyveler

Ada çayı ve en yararlı meyve sıralamasına giren meyveler.

Genel olarak ege ve akdeniz bölgesinde yetişmekte olan çiçekli ve oldukça hoş kokulu bir ada çayı genellikle çay şeklinde tüketilen şifalı bitkiler arasındadır.

Adaçayı bazı bölgelerde dişotu veya meryemiye adları ile de tanınır.
Ülkemiz Anadolu topraklarında yaklaşık olarak 85-90 civarı değişik türü bulunan adaçayı orta Avrupa, ve balkan ülkelerinde de bulunmaktadır. Çiçekleri menekşe bitkisine benzemekte olan adaçayı bitkisinin çiçekleri yaz mevsiminde açar.

Eskiden günümüze oldukça şifalı bir bitki olarak tanınan adaçayı halen şifasını koruyan, şifa dağıtan bir bitkidir. Bazı ilaçların içlerinde bile adaçayı ekstreleri bulunduğu görülmüştür.

Adaçayı ne zaman toplanır?

Adaçayı yaz aylarında çiçek açar, bitki temmuz ayında toplanarak hava alan gölge mekanlarda kurutulması gerekir. Çiçekleri açmadan öğle vaktinde toplanan adaçayı daha yararlı olur.

En çok yararlı meyveler.

images (23)İncir ve Zeytin, Bu iki meyvenin Kökenleri eskidir. Mardin zeytini bilinen zeytinlerdendir, ege bölgesi de zeytini ile tanınır. İncir şifalı bir bitkidir.

 

 

 

 

indir (14)Taze üzüm, üzüm çekirdekleri çiğnenmelidir, faydalıdır, omega bakımından zengindir, kanseri önler, beyaz üzüm çok faydalı şifalı meyvelerden birisidir. kolon kanserine faydalıdır.

 

 

 

images (24)Nar, diş eti iltihapı olanlar, hamile kalmak isteyen bayanlar nar suyu tüketmelidir.Yüksek tansiyon hastalarına tavsiye ediliri tansiyonu düşüren şifalı bitkilerdendir. Düşük tansiyonu olanlar narı az tüketmelidir.

 

 

 

images (25)Trabzon Hurması, 12 parmak bağırsağında şikayeti olanlar, ince veya kalın bağırsak hastalığı olanlar, kabızlığı olanlar için kullanabilecekleri şifalı bitkiler arasındadır trabzon hurması, bağırsaklarda biriken toksinleri yok eder.

 

 
images (32)Kiraz, ziraat 900 tür kiraz ülkemizde geliştirilmiş ve üretilmeye devam edilmektedir, faydalıdır. kiraz çekirdeği yağı kozmetik sanayide kullanılır, kiraz sapı romatizması olanlarda, idrar kaçıran, damlatan hastalarda şifalı bir bitkidir.

 

 

 

indir (15)Çilek, siroz hastaları, karaciğer yorgunluğu ve hastalığı olanlar için şifalı bir meyvedir, çilek mevsiminde tüketilmelidir.

 

 

 

 

images (27)Portakal, Limon, Anamur muzu, yaka portakalı faydalı olarak bilinen portakal çeşitlerindendir.

 

 

 

 

images (28)

 

 

Kayısı, çok faydalıdır, ığdır kayısısı yararlıdır, malatya kayısısı da bilinen kayısı türlerindendir.

Elma, Armut, Ayva, göksülü armudu zona hastaları için çok şifalıdır.

 

images (30)Hurma, yararları ve faydaları bilinen özellikle ramazan aylarında hatırladığımız şifalı bitkilerdendir, doğal olmayan hurmalar fazla tüketilmemelidir

 

 

 

 

images (29)Kivi, çekirdeklerini tüketilmelidir, kivi omega 3 ve 6 vitaminlerini barındırır , kan sulandırıcı kullanan kişiler kivi çekirdeğini az çiğnesinler veya çiğnemesinler.

 

 

 

 

images (31)Erik, zekayı artırır, unutkanlığı giderir. Özellikle sınavlara girecek öğrenciler için şifalı bitkiler arasında sayabiliriz.

 

 

 

 

Kaynak: İbrahim Saraçoğlu

Yazıyı Oylayın?

Ada Çayı ve Yararlı Meyveler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Venüs Sinek Kapan Bitkisi

Venüs Sinek Kapan Bitkisi 30 Aralık 2017

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır