Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Sağlıklı Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Ana Sayfa » Sağlık » Sağlıklı Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılır?
Sağlıklı Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Günümüzde diş hekimlerinin sıklıkla üzerinde durduğu doğru şekilde diş fırçası kullanımı diş bakımı ve sağlığı için önemli konulardan birisidir. Ülkemizde bireyler tarafından yanlış kullanılan diş fırçası diş ve diş etlerimize zarar vermekte olup gerektiği gibi ve sistematik bir şekilde kullanılmalıdır. Bir çok kişi rasgele kullanmakta olup yanlış uygulama yapmaktadır.

Doğru diş fırçası kullanımı sistematik bir şekilde uygulanmalıdır. Bu sistemde dişimizi fırçalarken öncelikle azı dişimizden başlayarak her bir dişi en az 10 kez fırçalamamız gerekmektedir. Dişlerin yanı sıra diş etlerinde fırçalanması gerekmekte olup, üst ve alt dişler aynı şekilde fırçalanmalıdır. Diş fırçalama çoğumuzun yaptığı gibi birkaç dakika değil en az 4 dakika sürmelidir. Diş ve diş etlerine zarar vermemesi için dış fırçası seçerken daha çok yumuşak fırçaları tercih etmemiz yararımıza olacaktır.

Günde en az 3 kez sistematik bir şekilde fırçalama gereken dişlerimizi sadece fırçalama işlemi yaparak da tartarlardan arındırmış olmayız. Diş ipi kullanarak daha sağlıklı bir diş yapısına sahip olabiliriz. Diş ipi kullanırken de dişin hem sağ hem de sol köşeleri diş ipi ile temizlenmelidir.

Diş etleri fırçalanır mı? Evet hafif bir şekilde diş etlerinide fırçalayınız bakteriler tamamen temizlensin özelikle diş arkasındaki yani ağzınızın iç tarafındaki diş etlerini es geçmeyiniz damak çekilmesi yaşamamak için bunlar doktorlar tarafından tavsiye edilen temizlik önerileridir.

Diş fırçasının arka yüzü ile Dilinizin üst kısmını temizlemeyi unutmayınız, Özellikle sabah uyandığınızda bunu yapmanız oldukça yararlıdır, Çünkü ağız içindeki mikroplar dilin orta kısmında toplanır ve sabah ilk işiniz dilinizi temizlemek olsun.

Sağlıklı Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır