Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Arı kuşu ( sinek Kuşu )

Ana Sayfa » Hayvanlar » Arı kuşu ( sinek Kuşu )
Arı kuşu ( sinek Kuşu )

sinek kuşuBirçok sinek kuşu ilkbaharda yuva yapabileceği bir yere, sonbaharda da sıcak yerlere göç ederler. Kırmızımsı kahverengi bir renge sahip olan sinek kuşu Alaska’da yazını geçirir ve sonra da Meksika’da kışını geçirmek için4320 km. kadar uzağa, güneye doğru uçar.

Sinek kuşunun dili, tüylü uçlarıyla uzun ve çatallıdır. Tüylü uçlar, sinek kuşunun, çiçeklerin içerisinde bulduğu tatlı nektarı yalayarak içebileceği kadar büyüktür. Aynı zamanda sinek kuşu gagasıyla böcekleri de yakalayabilir. Uzun, ince gagası tüp şeklindeki çiçeklerin derinliklerine girebilmesi açısından ideal bir yapıdadır.

Bazı sinek kuşları daha kısa gagalara sahiptirler. Bazılarının ise kavisli gagaları vardır. Bundan başka sinek kuşu, her gün en az kendi vücudunun ağırlığı kadar nektar yemektedir. Ayrıca bir sinek kuşu bir günde ihtiyacı olan nektarı alabilmek için 2000’den daha fazla çiçeği ziyaret edebilmektedir

Arı kuşları omurgalı canlılar arasında en yüksek metabolizma hızına sahip canlılardır. Tünediklerinde 700-850 kere atan kalpleri, havada asılı durur şekilde uçtuklarında dakikada 1.200 kere atmaya başlar. Boylarına göre bir jetten daha fazla yakıt harcarlar. Eğer biz bu oranda enerji harcayacak olsaydık, vücut ısımız 400C’ye yükselirdi ve her gün 45 tane bir kiloluk şeker paketi tüketmek zorunda kalırdık.

Ancak arı kuşlarında böyle bir şey olmaz, çünkü bu canlılar vücut ısılarını 400C’den 150C’nin altına düşürebilirler ve aynı zamanda metabolizmalarını etkili bir şekilde yavaşlatırlar. Enerjilerini korumak için uyuşukluk pozisyonunu kullanırlar. Bu durum tüylerinin kabardığı, gagalarının havaya doğru kalktığı ve kalp atışlarını dakikada 50 atışa kadar düşürdükleri zamanlardır.

Allah bu küçücük canlıyı pek çok üstün özellikle yaratmıştır. Arı kuşları Allah’ı hakkıyla takdir edebilenler için Allah’ın varlığının ve gücünün sayısız delillerinden biridir.

Arı kuşu ( sinek Kuşu ) - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır