Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Asit Yağmurları Nedir ? Nasıl Oluşur ? Etkileri Nelerdir ?

Ana Sayfa » Bilim » Asit Yağmurları Nedir ? Nasıl Oluşur ? Etkileri Nelerdir ?
Asit Yağmurları Nedir ? Nasıl Oluşur ? Etkileri Nelerdir ?

Asit Yağmuru Nedir? Nasıl Oluşur?

Asit yağmurlarının nedenini ve oluşumunu anlamak oldukça basittir. Sadece okuduklarınızı biraz da olsa gözünüzün önünde canlandırmaya çalışmalısınız. Böylece kalıcı belleğinize yerleşerek asit yağmurlarını daha iyi bir şekilde kavrayabilirsiniz. Günümüzde birçok enerji kaynağını kullanıyoruz. Petrol, kömür ve benzeri fosil yakıtların çok fazla tüketilmesi sonucunda ortaya çıkan gazlar gök yüzüne  yükseliyor. Bu gazlar sonunda sülfirik ve nitrik asitleri ortaya çıkarıyor ve böylece asit yağmurları oluşuyor.  Bu ve benzeri enerji kaynaklarının büyük bir kısmı ise kullanıma hazır hale getirilmek için çoğu zaman fabrikalardan faydalanıyoruz.

Bu nedenle asit yağmurları bu fabrikaların çevresinde çok daha büyük bir sıklık ile görülebilmektedir.  Asit yağmurları  farklı şekillerde görülebilmektedir. Yağmur, sis ve kar ile birlikte bu oluşan asitlerin yer yüzüne tekrar inmesi ve böylece asit yağmurlarını görebilmemiz mümkündür.  Asit yağmurları insanlardan çevreye kadar birçok varlığa zarar verebilmektedir. Normal yağmurların hepsinde bir pH oranı bulunmaktadır.Bu oran 7 olması durumunda doğal kabul edilmektedir. 14’e kadar yükselebilen bu oran yine asit yağmurunun derecesini anlamaya yardımcı olmaktadır.

Asit Yağmurları ve Etkileri

asit yağmuruasit-yagmuru-sonucu-tahrip-olmus-bir-heykel

astim

 

 

 

 

Asit yağmurları sadece insanlara zarar vermez. Bunun yanı sıra hemen her şeye zarar veren bir yağış şeklidir. Elbette bu yağışların ortaya çıkmasında sorumlu olan temel karakter ise yine bizler yani insanlardır. Asit yağmurları ve etkilerini dört farklı başlık altında inceleyebiliriz;

Asit Yağmurları ve İnsanların Sağlığı Üzerindeki Etkileri

Sülfür dioksit ve nitrojen oksit gibi hava kirliliğine neden olan bazı kimyasallar insanların hastalığının başlangıcından sorumlu olabileceği gibi insanların hastalığının daha bir ileri aşamaya geçmesinde de yine önemli bir etkiye sahiptir.  Bu zararlı maddeler ve hava kirliliği astım ve bronşit gibi hastalıkların meydana gelerek insanların daha zor nefes almasına neden olur. Ayrıca hava kirliliği insanların ciğerlerini de etkileyerek yine solunum sisteminde çeşitli aksaklıklar ve rahatsızlıkların meydana gelmesinde son derece etkilidir.

Asit Yağmurlarının Tarım ve Bitkiler Üzerindeki Etkileri 

Asit yağmurları bitkiler ve tarım alanlarına oldukça büyük zararlar verebilecek bir yağış türüdür. Ağaçlar ve diğer tüm bitkilerin ana beslenme kaynağı topraktır. Toprak üzerinde yer alan magnezyum ve kalsiyum gibi kaynaklar bitkilerin sağlıklı şekilde büyüyüp gelişmesi için gereklidir. Oysa asit yağmurları ile birlikte bu elementlerin yapısı bozulur ve bunun yerine daha farklı elementler ile ağaçlar gelişimini devam etmek zorunda kalır.  Bu durum hem ağaçların su alışverişini etkiler hem de aynı zamanda topraktan elde edecekleri verimi düşürür.

Asit Yağmurlarının Akarsu ve Göller Üzerindeki Etkileri

Hava kirliliği veya asit yağmurunun yaşanmadı bölgelerde birçok akarsu ve göllerin suyunun pH değeri 6.5 seviyesinde seyir etmektedir.  Asit yağmurlarının yaşanması ile birlikte suyun pH değeri bozulur ve bununla birlikte bu kaynakların içerisinde yaşayan balıklardan kurbağalara kadar hemen her türlü canlı olumsuz şekilde etkilenir. Daha da kötüsü birçok hayvan bu durumda hayatını kaybetmek durumunda kalır.

Asit Yağmurlarının Yapılar ve Nesneler Üzerindeki Etkileri

Asit yağmurları bunun yanı sıra ayrıca yapılar ve nesneleri de etkilemektedir. Asit yağmurları binalar ve arabaların boyasını olumsuz yönde etkilediği gibi bu nesnelerin çok daha eski ve çirkin görünmesine neden olur. Bu da daha fazla boyama ve güzelleştirmek için masrafın ortaya çıkmasına neden olan en önemli nedenlerden biridir.

Yazıyı Oylayın?

Asit Yağmurları Nedir ? Nasıl Oluşur ? Etkileri Nelerdir ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır