Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Aspir Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ana Sayfa » Bitkiler » Aspir Nedir? Faydaları Nelerdir?
Aspir Nedir? Faydaları Nelerdir?

aspir-nedir-faydalari-nelerdir-51df1237edaaaAspir (Carthamus tinctorius), papatyagiller (Asteraceae) familyasından 50-100 cm boyunda, yaz sonuna doğru (Haziran sonuna doğru-Temmuz Başı) sarı, krem, beyaz, kırmızı veya turuncu çiçekler açan bir bitki türü. Ayrıca kır safranı, papağan yemi, boyacı aspiri, haspir gibi isimlerle de anılır.

Türkiye’de son yıllarda üretimi artan aspir bitkisinden elde edilen organik yağın, zayıflama, bronzlaşma ve masajdaki sağlıklı etkisi nedeniyle kadınlar tarafından yoğun talep gördüğü bildirildi.

Türkiye Aspir Derneği Başkanı ve Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Endüstri Bitkileri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fikret Akınerdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aspir bitkisinin artık halk tarafından da tanındığını söyledi.

Üretici ve yağ sanayisi tarafından benimsenen bitkinin, 2000 yılında 30 hektar alanda 18 ton üretildiğini ifade eden Akınerdem, bugün ise 50-60 bin hektar alanda 60 bin ton civarında üretildiğini belirtti.

Aspir üretimindeki artışın en önemli sebebin, biyokayıt projelerinin ülke gündemine girmesi olduğunu anlatan Akınerdem, bir süre sonra yağ kalitesi benimsenen bitkinin üretiminin daha da yaygınlaşacağını vurguladı.

Akınerdem, aspir yağının değerlerinin dünya tarafından çok iyi bilindiğini ancak ülkemizde yeni yeni benimsenmeye başlandığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Aspir yağı artık marketlerde, eczanelerde sağlık yağı olarak özellikle satılıyor. Lokal bölgelerin ve bünyenin zayıflatılmasında, hanımlar tarafından da bronzlaşmada kullanılıyor.

Aspir bitkisinin ekiminden hasadına kadar gübreleme ve ilaçlamaya tabi tutulmadığı için organik olduğuna inanıyoruz. Organik pazarlarda çok rahat bulabilirsiniz.

Kuraklığa dayanıklı bir bitki olan aspire nadas alanlarının bir kısmı açılabilse, biyozidel sekötörüne yağ verme imkanımız olacak. Yaklaşık 5-6 milyar dolarlık bir sektör oluşturabiliriz. Derneğimizin bütün çalışmaları bu değeri elde etmek için.”

Avrupa ülkelerinde yarım litresi 8 avro

Fikret Akınerdem, aspir yağının sağlık sektöründe kullanılması ve organik olması nedeniyle biraz pahalı olduğunu, litresinin 10-20 lira arasında satıldığını anlattı.

Özellikle obezite probleminin olduğu bu dönemde aspir yağını zayıflama ve rejim yağı olarak tavsiye edebileceklerini ifade eden Akınerdem, “Vatandaşımız bu yağı nerede bulursa alsın. Hiçbir zararı, yan etkisi olmadan kolesterolü düşürüyor. Annelerimiz ve hanım kardeşlerimiz sofralarında kullansınlar.

Bu yağın yarım litresi Almanya, Fransa ve İtalya’da 8 avroya satılıyor. Sahillerde, otellerin havuzlarında güneşlenen hanımlara aspir yağını tavsiye ediyorum. Bunun çok faydasını göreceklerdir” diye konuştu.

Faydaları nelerdir:

Aspir bitkisi kabızlığa karşı faydalıdır. Kan şekerini dengelemeye yardımcı olur. Vücutta biriken fazla yağı eriterek kilo vermeyi kolaylaştırdığı gibi yağ dokusunun enerjiye ve kas dokusuna dönüşmesine de katkıda bulunur. Kansere karşı da koruyucudur.

Aspir çiçeği doğal bir kan düzenleyicidir. Kan dolaşımını arttırır ve pıhtılaşmayı çözer. Sıcak ve keskin bir tadı olan yağı hem yemeklik hem de masaj için kullanılmaktadır.

Aspir yağı bağırsakların peristaltik hareketlerini hızlandırıcı etkisiyle kabızlığı önleyicidir.

Aspir yağı kalp hastalıklarını önleyici ve koruyucudur. Sindirim sistemi problemlerinde özellikle laktik asit (süt asidi) birikmesinde faydalıdır.

Aspir bitkisinin yüksek antioksidan özelliklere sahip olduğu son zamanlarda yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Kemik erimesi ve diğer kemik hastalıklarında etkindir. Antibakteriyel özelliği de bulunur. Ateş düşürücü ve ödem çözücü etkisi bilinmektedir.

Aspir Nedir? Faydaları Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Venüs Sinek Kapan Bitkisi

Venüs Sinek Kapan Bitkisi 30 Aralık 2017

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır