Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Ateş Böceği Nasıl Işık Saçar?

Ana Sayfa » Hayvanlar » Ateş Böceği Nasıl Işık Saçar?
Ateş Böceği Nasıl Işık Saçar?

Akşam vakti kırlarda, nokta şeklinde bir ışık kaynağının, havada çizgiler çizerek hareket ettiğini görmüşsünüzdür. Akla, bir ateş kıvılcımı gelse de bu bir böceğin neşrettiği ışıktan başka bir şey değildir. O, etrafı istila etmiş karanlığın dehşetinden ürkmeden, ‘Sen zulmet isen ben nurum!’ diyerek ışığını saçar, kendini fark ettirir.

Böceğin karnı adeta küçük bir kimya laboratuarı gibi çalışır. Vücuduna giren oksijen, sinir sisteminde bir reaksiyon meydana getirir. Karnına kader programıyla öyle beş çeşit kimyevi madde yerleştirilmiş ki, uyanan sinir sistemi tarafından birleştirilir; birleşmelerinden de ışık meydana çıkar! İkinci saniyede vücuda tekrar oksijen girer ve tekrar ışık neşredilir.

Acaba bir böceğin karnına birleşince ışık oluşturacak beş çeşit maddeyi yerleştiren kim? Elbette Allah tan başka kimsenin böyle bir şeye gücü ve kudreti yetmez. Ateş böceğinin ışık saçmasının sebepleri vardır. Erkek ateş böceği O, ışıkla dişisine işaret verir, Erkeğin işaretini bekleyen dişi de kendi ışığıyla ona yerini bildirir.

Tropikal bölgelerdeki ormanlarda seyahat edenler, çoğu zaman ateş böceği toplayarak bir kavanozun içine koyarak fener gibi kullanırlar.

Ateş Böceği Nasıl Işık Saçar? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

özlem09 Mayıs 2012

çoooooooooookkkkkkkkkk teşekkürlerrrrrrrrrrrrrrrrr balarım beniiiiiimmmmmm

esma12 Şubat 2013

Güzeldi tebrik ederim.İşallah güzel bir not alırım bu siteyi beğendim:D

esma12 Şubat 2013

çokk güzel bir site inanılmaz 2 ödevimide şipşak burdan yaptım

ugur28 Eylül 2013

güzel

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır