Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Balıkların Hayatı

Ana Sayfa » Hayvanlar » Balıkların Hayatı
Balıkların Hayatı

Ancak, ana-babanın yavruya bakımı her balıkta çok değişiktir Çoğu balıklar bir defada milyonlarca yumurta dökerler. Yumurtaları da, yumurtadan çıkan yavru balıkları da korumak sızım, kendi haline bırakırlar.

Hemen, bütün balıklar yumurtayla çoğalır­lar. Bu milyonlarca yumurtadan ancak pek azı hayatta kalır. Bütün yumurtalar balık haline gelebilseydi, çok geçmez, okyanuslar ağzına kadar balık dolardı, öte yan ­dan, yavrularının bakımıyla daha yakından ilgile­nen balıklar da vardır. Kimi dikenli balıklar yu-murtalarını bırakmak için yuvalar yaparlar.

Er­kek balık yumurtalarla yavru balıkların başında bekçilik eder.
Pek az balık yavrusunu canlı olarak dünyaya getirir. Sevilen akvaryum balıklarının birçoğu böyledir. Köpek balıkları da yavrularını doğurarak dünyaya getirirler.

Kimi balıklar (tırpana, vatoz, bazı köpek balıkları gibi) yumurtaların^ dikenli torbaların içine bırakırlar. Bunlara “de­nizkızı kesesi” denir. Deniz kıyılarında böyle keselere rastlayabiliriz.

Katedilen mesafeler birkaç metreden birkaç bin kilometereye kadar olabilir.
Göçteki amaç genellikle beslenme veya üremeyle ilişkilendirilir, ancak bazı göçlerin nedenleri hala bilinmemektedir.

Bazı türlerde görülen günlük dikey göç doğal bir davranıştır, bazı denizel türler beslenmek için geceleri yukarı çıkar ve gün içinde eski derinliklerine inerler.

Tuna gibi deniz balıklarının bir kısmı kuzeye ve güneye okyanuslardaki sıcaklıkları takip ederek yıllık olarak göç eder. Bu balıkçılık için önemli bir değişimdir.
Tatlı su balıklarının yumurta dökme amaçlı yapılan göçleri genellikle daha kısadır.

Göçmen balıklar, düzenli periyodlarla göç eden bazı balık türlerine denir. Balıkların büyük bir kısmı, örneğin alabalıklar oldukça küçük ve sınırlı bir bölge içinde yer değiştirdikleri halde yılan balıkları gibi bazıları uzun yolculuklar yaparlar.

Bir göçte tipik olarak göçün başladığı yere dönüş vardır ve çoğunlukla göç yumurtlamak veya besin bulmak amacıyla yapılır.

Göçler, günlük olabilirken bazılarında yıllık olarak yapılır.

Balıkların Hayatı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır