Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Bayram Sonrası Tatlıya Dikkat

Ana Sayfa » Sağlık » Bayram Sonrası Tatlıya Dikkat
Bayram Sonrası Tatlıya Dikkat

Bayramla birlikte normal beslenme düzenine geçiş zamanı geldi . Uzmanlar , bir aylık oruçtan sonra ağır yemeklerden kaçınılması gerektiğini vurguluyor .

Uzmanlar , bayramda baklava yerine ayva tatlısını , şeker yerine de hurmanın tercih edilmesini tavsiye ediyor

Uzmanlar, Ramazan ayı ve oruç sonrasında , ağır yiyeceklerle sindirim sistemine fazla yüklenmemiz sonucunda kısa sürede reflü, mide yanması, aşırı gaz ve şişkinlik, çarpınt , halsizlik, gündüz uyku basması veya tersine gece uykunun kaçması, yüksek tansiyon, karın krampları gibi pek çok sorunla karşılaştığımızı belirtiyor.

Bir ay boyunca dinlenmeye alışmış bedeni, yavaş yavaş çalışmaya alıştırmanın sağlığımız açısından daha iyi olacağını söylüyor.

Sıvı Kaybını Madensuyu İle Giderin: 

Uzmanlar Ramazan Bayramında dikkat edilmesi gerekenleri şöyle açıkladı: ”

En önemli madde öncelikli olarak bol bol ılık veya sıcağa yakın su içmektir. Bununla birlikte su, en ucuz en doğal ve en iyi detoks yoludur.

Ayrıca doğal maden suyu içmeniz de önemlidir.

Maden suyu hem su gereksiniminizi karşılar hem de iyon ve mineral dengenizi sağlamaya yardımcı olur.

Fazla tatlı yendiğinde yükselen kan şekerine bağlı olarak idrar atılımı da artar.

Bu durum, sadece sıvı kaybına değil, beraberinde potasyum, sodyum, klor başta olmak üzere çeşitli minerallerin atılımını da beraberinde getirir.

Vücutta kas yorgunluğu, halsizlik, kramplar, düşük tansiyon gibi pek çok yakınma baş gösterebilir.

İşte maden suyu bu iyon ve mineralleri de geri kazandırarak fazla tatlı yemenin oluşturduğu olumsuzluklann dengelenmesine yardımcı olur

”Reflü Hastaları Dikkat :
Özellikle reflü hastalığına sahip olan kişilerin beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerektiğini belirten uzmanlar, “Bayramda baklava, börek, pastırma ve sucuk gibi gıdalardan kesinlikle kaçınılmasını, kola, sıkılmış portakal suyu, domates suyunu tüketmemesini, bunların yerine komposto tercih edilmesini, ayrıca aynı anda fazla miktarda alınan su, mide hacmini ve mide basıncını artırarak var reflüyü ağırlaştırır.

Bu nedenle özellikle çok tatlı gıdalar tükettikten sonra aynı anda fazla miktarda su alınmamasını önerdi.

Bir Dilim Baklavada 215 Kalori :
Bir dilim baklava üç ince dilim ekmek kadar 215 kalori içeriyor. 30 dakika koşar adım yürüyüşte ancak 150 kalori yakılıyor.

Uzmanlar spor yapmadan üç günlük bayram boyunca, günde 2 porsiyon baklava yenildiğinde kesinlikle kilo alınacağını hatırlatıyor.GELEN HER

Misafirle yemeyin : 
Şerbetli tatlı, çikolata gibi yiyecekler konusunda mutlaka ölçülü davranılması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, ziyarete gelen misafirlerin her biri ile karşılıklı yemek yemekten ve şekerli içecekler tükekmekten kaçınılması uyarısında bulundu.

Yazıyı Oylayın?

Bayram Sonrası Tatlıya Dikkat - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır