Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Benjamin Franklinin Hayatı

Ana Sayfa » Karma » Benjamin Franklinin Hayatı
Benjamin Franklinin Hayatı

1706-1790), ABD’li fizikçi, düşünür ve siyaset adamı. On yaşındayken okulu bırakmak zorunda kalarak, kardeşi James’in yanına çırak olarak girdi ve basım işinde çalışmaya başladı. Daha sonra bu işlen ayrıldı ve Phila-delphia’ya gitti (1723), burada 6 yıl bir çok basımevinde çalıştı. 1729′da kendi adına basımcılığa atılarak Pennsylvania Gazette’i çıkarmaya başladı.

Franklin’in, 1727′de bir dernek olarak kurduğu felsefe tartışmaları grubu, 1744′de Amerikan Felsefe ( miyeti’ne dönüştü. Bilimle dı çok ilgilenmek isteyen Franklin, 1748′de basım işlerine çekildi.

1751′de fizikte bir a rim niteliği taşıyan tek akı elektrik kuramını yayımlayı uluslararası çapta bir bilim a mı olduğunu gösterdi. Yıldırır elektrikten oluştuğunu ve ek rik şarjlarının bir demir çubı toplanabileceğini kanıtlar için, bir fırtına sırasında b. bir uçurtma ile gerçekleştirc deney, paratonerin bulunma; yol açtı. 1751′den sonra kok lerde yerleşme ve mülk dağı’, üzerinde yaptığı araştırmak bir uzantısı olarak, 1757 Pennsylvania temsilcisi sıfa; la ingiltere’ye gitti.

1762 döndü, iki yıl sonra ingiltere yeniden gittiği sırada patla) Amerikan Devrimi nedeni) ancak 1775′de Philadelphia geri dönebildi ve bağımsızla sağlanması yolunda çabalar h cadı. Kendisinin de üyesi bulı duğu beş kişilik kurulun haz ladığı Bağımsızlık Bildiriş: Kongre, 1776 Temmuz’unda k bul etti. Franklin, destek s; lamak umuduyla Fransa’ya gı ve orada bir ulusal kahrarr. gibi karşılandı. Ertesi yıl XV Louis’nin Britanya’ya ka: açtığı savaş sonucu Amerika’n bağımsızlığı kazanılmış oluy: du.

Franklin, Amerika Baki göreviyle Paris’te kaldı. 1785′ı Amerika’ya dönen Franklı Pennsylvania Yürütme Ko seyi’nin başkanlığı görevi: çağrıldı ve üç yıl bu göre üstlendi. 1787′de Federal Anav sa Konvansiyonuna katıldı. S; yıllarını yazıları ve deneme! riyle, yararlı toplumsal girişir leri destekleme çabalarır ayırdı.

Benjamin Franklinin Buluşu:

Benjamin Franklin elektrik olaylarıyla ilgili araştırmalar yapmıştır. Franklin’in çok önemli buluşları oldu. Bunlar; yıldırımsavar (paratoner), Franklin sobası, bifokal gözlük, Cam Armonica.

Franklin elektrik yüklerindeki artı ve eksi uçlarını keşfetti ve elektrik yükünün korunumu ilkesini ortaya attı. Fırtınalı bir havada uçurtma uçurarak gerçekleştirdiği deneyi sonunda şimşeğin elektriksel bir olay olduğunu keşfetti. Elektrikten etkilenmeleri sebebiyle kendisinin kurtulmasına rağmen iki yardımcısının öldüğü bu deneyden yola çıkarak paratoneri keşfetti.
1743 yılında Franklin bilimle ilgilenen erkeklere kendi buluşları hakkında ve teoriler ile bilgilerde yardımcı olmak için Amerikan Felsefe Derneği’ni kurdu.

Yazıyı Oylayın?

Benjamin Franklinin Hayatı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır