Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Beyincik Sarkması Ve Tedavisi

Ana Sayfa » Sağlık » Beyincik Sarkması Ve Tedavisi
Beyincik Sarkması Ve Tedavisi

Beyincik Sarkması Hastalığı Hakkında Bilgi

Beyinciğin durması gereken yerde durmayıp sarkması sonucu omurilik soğanına baskı yapmasıyla devam eden bir hastalık. hastaya yoğun ağrılar verir ve ağır safhalarında denge kaybı gibi hayat kalitesini olumsuz şekilde etkileyen birtakım rahatsızlıklar ortaya çıkar.

Derece derece olan bu hastalık bazı durumlarda tedavi edilmezken, ameliyat yapılabildiği safhaları da vardır. Sebebi kesinleştirelemez ve birçok sebepten olabileceği söylenir. Doğuştan beyinciğin gelişmemesi, ağır bir kaza geçirmek, darbe almak vs gibi…

Beyincik: Kafatası içinde beynin alt ve arka kısmında, iki yanı şişkin, ortasında bir çıkıntı olan yapı. Beyinciğin vücutla olan münasebeti, beyin-vücut münasebeti gibi çapraz değildir. Beyinde sol yarım küredeki merkezlerden, sağdaki organlar; sağdaki merkezlerden ise, soldaki organlar yönetilir.

Dolayısıyla beynin bir tarafında çıkan afet (rahatsızlık) vücudun karşı tarafında arızalara yol açar. Halbuki beyinciğin sol tarafında meydana gelen arızalar, vücudun sol tarafında; sağ tarafındaki arızalar ise, sağ tarafta belirtisini gösterir. Beyincik, kısaca vücudun denge kontrolorüdür. Bu denge, vücutta cereyan eden motor faaliyetler ve bu faaliyetleri yapan dokuların ahenkli bir şekilde işlenmesini sağlar. Denge, bilhassa yürüme esnasında sağlanır. Ayrıca, ayakta durmayı sağlayan reflekslerin (proprioseptif) üst merkezi, beyinciktir.

Motor fonksiyonları (hareket fonksiyonları) iradeli, düzenli yapılır. Ayrıca peş peşe yapılan takip hareketleri (bir adımın öbürünü takip etmesi) beyincik sayesinde mümkün olur. Beyinciği hasta olan kişi ayakta zor durur, iki tarafa sallanır, başı döner, düşmemek için ayaklarını yanlara açar, ölçüsüz sallanarak yürür. Gözlerinin kapanması dengesizliği arttırmaz. Bir maksatla yapmak istediği hareketleri istemsiz ve düzensiz yapar. Birbiri ardına yapılan hareketleri de tam yapamaz. Uzun müddet aynı halde durabilir ve adale gerginliği azalmıştır. Dururken ve hareket ederken vücut ve gözlerde titremeler olur.

Beyin kanamaları, doğum esnasındaki travmalar, darbeler, beyin yumuşaması, çıbanlar ve ur sebebiyle de olabilir. Ayrıca, sıtma, tifo, romatizma, frengi, verem gibi hastalıklarda, alkol, üremi gibi zehirlenmelerde de bu belirtiler görülebilir. Beyincik hastalıklarının tedavisi, sebeplerine göre yapılmalıdır.

Teşhis. Bu malformasyonun incelemesinde günümüzün en iyi tetkik yöntemi Magnetik Rezonans Görüntülemedir (MRG). Servikal MRG incelemesinde bir veya her iki beyincik tonsillasının foramen magnumun altında 5 mm den fazla uzanmasıdır. Bu tip malformasyonla(oluşum bozukluğu) birlikte küçük posteriör fossa, platibazi, atlanto-oksipital asimilasyon gibi anomaliler bulunmaktadır. Arnold-Chiari malformasyonun % 50-60 ında hidro-sirengomyeli kaviteleri birlikte görülmektedir.

Şikayet ve Bulguları: En sık şikayetleri özellikle öksürük hapşırma gibi kafa içi basıncını artıran hareketler sonrası baş ve boyun ağrısı ortaya çıkar. Ayrıca omuz, bel veya bacak ağrıları görülür bu ağrılar yansıyan (radiküler) tarzda değildir. En sık olarak (% 70) nörolojik defisitlerden özellikle motor ve duyu defisitleri ekstremiteler de olup bu bulgu omurilik kanalı içerisinde kavitasyon olanlarda görülür. Bundan sonra % 30- 40 oranında yürüme bozukluğu (ataksiler) görülür. Daha az sıklıkla % 15-25 oranında çift görme, yutma güçlüğü, konuşma bozukluğu, nistagmus, ve alt beyincik sinir felçleri görülür.

Çocukluk ve adelosan çağı ilerleyici skolyozların % 30 unda Arnold Chiari Tip 1 malformasyonu görülür Ameliyat edilebilir durumda ise konusunda uzman bir nöroşirurji uzmanına gitmekte fayda vardır. Oldukça hassas bir organ olması sebebiyle felç, ölüm gibi riskler hastalığın ağırlığına göre atış gösterebilir.

Erken tespit her hastalıkta olduğu gibi bunda da çok önemlidir. Beyincik sarkması, tıptaki adı ile chari malformasyonu, hastalarının % 80’inde omurilik soğanına olan baskıdan dolayı, omurilik sıvısı rahat dolaşım yapamaz ve omurilik içerisinde sıvı jelleşerek kist oluşturur. Hastalığın ameliyat dışında herhangi bir tedavi yöntemi olmayıp, hastaya verilen ilaçlar ağrı kesmekten başka bir işe yaramaz.

Ancak tedaviden sonra beyincik omuriliğe yaptığı baskıyı ortadan kaldırdığı için hayat kalitesini etkileyecek kadar yoğun olan ağrılar ortadan kalkar ve omurilik içerisinde kist oluşmuş ise gerileme gösterme ihtimali %70’lere kadar çıkar. Tedavi edilmediği takdirde ilerleyen yaşlarda hastalık da ilerlediği için felç kalma riski yüksektir.

Beyincik sarkması ameliyatını olup normal hayatına devam eden insanlardan biride  Annemdir…

Geçmiş olsun…

Beyincik Sarkması Ve Tedavisi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

burcu demir06 Eylül 2014

bende şubat ayında beyincik sarkması ve beyinciğe yapışan kitleden dolayı ameliyat oldum.Eski hayatıma çok şükür döndüm sayılır.17 mm sarkma vardı.Bende olmak ve olmamak arasında çok kararsızdım ve korkularım vardı ancak kesin çözüm istiyorsanız mecbursunuz.Ben devlet hastanesinde oldum ve çok memnun kaldım.Çok hastane araştırdım ama en iyisi bence araştırma hastaneleri.Allah herkese acil şifalar versin.

Mehmet Ali01 Şubat 2015

Burcu hanım siz hangi hastanede oldunuz yazabilirsiniz

hatice26 Aralık 2015

Mrb burcu hanım gecms olsn bendede sarkma we sıvı war.siz hangi hastanede oldunuz ameliyat

şule16 Ağustos 2016

merhaba hatice hanım bende bu ameliyatı oldum cerrahpaşa hastanesinde

Yavuz07 Aralık 2014

mrb serap hanım bende fransadayım aynı hastalık bendede var adresı tam olarark gonderebılırmisiniz.bardisol68@hotmail.com

Mehmet Ali01 Şubat 2015

Kutahya da oturumun benin hanımda da var beyikcik sarkması kutahya çevresinde tavsiye edebileceğiniz hastane veya doktor varsa yardimla
rinizi beklerim

tugba18 Mayıs 2015

Merhaba benim kolun çok ağrıyordu karpaltunel sendromu denildi EMG çekildim yok dediler boyun emari çekildim onda beyincik sarkması dediler ben gecen yıl da emar çekilmiştir orada çıkmıştı beyncik sarkması 3 ml di son cekildigim emarda 4 ml olmuş ve sivrilesmis dediler o kol ağrısı yaparmış ameliyat olmam mi gerekiyor ayni şikayeti olan varsa lütfen yardımcı olun kafam cok karisik tesekkur ederim

şule16 Ağustos 2016

merhaba banada 2015 te beyincik sarkması tanısı konuldu 4mm idi 1 sene kontrolde kaldım fakat bir senenin sonunda inanılmaz bir şekilde 2.5cm oldu acil ameliyata girdim doktorunuzla bir görüşün eğer ameliyat derse en uygun zamanda olun

şule16 Ağustos 2016

ilk tanı konulduğunda 9mm ili yanlış yazmısım

Reşide05 Nisan 2017

Kız kardeşimde var 1 sene önce çıktı takibe alındı şimdi büyümüş dr ameliyat riskli felç yada ölüm ola bilir demiş bize de yardımcı olurmusunuz istanbul da iyi bir dr arıyoruz

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır