Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

bir öğrenci olarak günlük hayatta nasıl daha tutumlu ve verimli olabiliriz

Ana Sayfa » Karma » bir öğrenci olarak günlük hayatta nasıl daha tutumlu ve verimli olabiliriz
bir öğrenci olarak günlük hayatta nasıl daha tutumlu ve verimli olabiliriz

Tutumlu olmak tasarruf etmenin başlangıcıdır. Mal ve para biriktirmek için şarttır. Harçlığınızın tamamını ihtiyacınız olmayan ve gereksiz şeylere harcama eğilimi gösterirseniz diğer taraftan ihtiyacınız olduğu zamanda paranız olmadığı içinde sıkıntı çekersiniz. Harçlığınızdan her gün bir miktar artırırsanız bir müddet sonra istediğiniz bir şeyi alacak kadar paranız olduğunu fark edeceksiniz.

Eşyalarınızı düzenli kullanır temiz ve bakımlı olarak kullanmaya özen gösterirseniz o ihtiyacınız uzun süreli size cevap vereceğinden harçlıklarınızı ve ya paranızı başka ihtiyaçlarda kullanılmasına olanak tanımış olacaksınız.
Pahalı ve yabancı yiyecekler almak veya her gördüğü yiyeceği satın alıp almak gibi oburluk gösterildiği takdirde. Para gereksiz ve plansız harcandığından iler dönemlerde ihtiyaç olunca sıkıntıya düşebilirsiniz.

Yemek istediğiniz şeyleri planlı bir şekilde ve haftanın belirli günlerinde alabilirsek daha düzenli ve kontrollü harcamalar yapmış olur ve ekonomik olarak ta planlı yaşamış oluruz.

Tutumlu olmanın başlangıcı aile ve okuldur. Başta aile öğrenciye tutumlu olmayı öğretmeli ve alıştırmalı kulda ise öğretmenler bu konuda yardımcı olmalıdır ki çocuklar gelişme çağında tutumlu olmayı alışkanlık haline getirsinler.

Evde aile hayatı içerisinde harcama kalemlerini planlamalı ve harcamalarını zaruri harcamalar ve lüks harcamalar olarak belirlemeli. Öncelikli harcama kaleminin zaruri harcamalar olduğu yönünde çocuk bilinçlendirilmelidir.
Bir öğrenci olarak günlük hayatta tutumlu ve daha verimli olmanın bazı koşullarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

1-Okul kıyafetlerinizi temiz ve ütülü muhafaza ediniz.
2-Ayakkabılarınızı dikkatli kullanın ve boyalı tutunuz.
3-Okul araç ve gereklerinizi iyi muhafaza edin ve dikkatli kullanın. Sınıfımızda bulunan araç gereçleri dikkatli kullanmalıyız. Ders araçlarını kullandıktan sonra yerine koymalıyız. Sıralarımızın üstünü karalamamalıyız. Sınıfımızın duvarlarına resim çizmeliyiz. Okulumuzdaki eşyaları temiz, düzenli olarak kullanmalıyız. Okuldaki kaynakları israf edersek diğer öğrencilerin bu kaynaklardan yararlanması engellenir.

4-Evde elektriğin gereksiz kullanılmamasına özen gösterin. Elektriği açık bıraktığımızda hem elektriği hem de paramızı israf etmiş oluruz.

5-Muslukları kapalı tutun; dünyada kuraklığın artması ve küresel ısınmada düşünüldüğünde su tasarrufu sadece kişisel ve ailesel değil ülke çapında önemli ekonomik ve politik bir önlemdir ve katkıdır. Örneğin dişlerimizi fırçalarken suyu israf etmemeliyiz.

6-Gereğinden fazla abartılı harcamalara yönelmeyin ve yalnızca kendinizi düşünmeyin. Sizin zayi ettiğiniz yiyecek ve kıyafetlere de başkalarının ihtiyacı olabileceğini asla unutmayın.

7-Zaman çok önemlidir. Zamanınızı boşa geçirmeyin. Her geçen dakika ve zaman bir daha geri gelmeyecektir. Onun için zamanı iyi kullanın faydalı işlere harcayın. Boşa harcanacak zaman yoktur.

Bazı atasözlerimizde de tutumluluğun önemi vurgulanmıştır:

AK AKÇE KARA GÜN İÇİNDİR: Kişi günlük yaşamamalı geleceğini güvence altına almalı. Zamanında alın teri ile kazanılan paralar sıkıntılı dar zamanlarda kişileri kurtarır. Böyle günlerde de kazanılan parayı harcamaktan çekinmemelidir.

AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZAT KONU: Kişi geliriyle giderini ayarlamalı ,harcamalarını bütçesine göre yapmalıdır.Aşırıya kaçıp borca girmek doğru değildir.

Tutumlu ve düzenli kişiler hayatta hep başarılı olur ve çevresinde yaşayan insanlara da pozitif enerji saçar ve fayda sağlar.

Tutumlu olmak pintilik demek değildir. Tutumlu olmak cimrilik demek değildir. Tutumlu olmak demek gereksiz harcamalardan uzak durmak, ihtiyacı doğru belirlemek ve ihtiyaç kadar harcamak demektir. Ailemizin, ülkemizin ve dünyamızın daha refah ve huzur içinde devam edebilmesi daha verimli ve tutumlu bir yaşam ile mümkün olacaktır.

bir öğrenci olarak günlük hayatta nasıl daha tutumlu ve verimli olabiliriz - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır