Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Bor Madeni Nedir ? Önemi ve Kullanım Alanları Nelerdir ?

Ana Sayfa » Bilim » Bor Madeni Nedir ? Önemi ve Kullanım Alanları Nelerdir ?
Bor Madeni Nedir ? Önemi ve Kullanım Alanları Nelerdir ?

Bor Madeni Hakkında Herşey

Bor, periyodik cetvel üzerinde B simgesiyle gösterilen, ısıya dayanaklı, sert bir yapıya sahip elementtir. Özellikle son on yılda adını sıkça duyduğumuz bu element, aslında 4000 yıl öncesinde ilk olarak Tibet’te kullanılmaya başlanmıştır.

Daha sonra Sümerler ve Hititler bu elementi altın ve gümüş işçiliğinde kullanırken, Eski Mısırlılar mumyalama işlemlerinde, Romalılar cam yapımında, Eski Yunanlılar temizlikte ve Araplar ilaç yapımında kullanmışlardır.

Bor elementi 2300 C ‘de erirken, 2500 C ‘de kaynamaktadır ve doğada yaklaşık olarak 230 çeşidi bulunmaktadır. Ayrıca doğada serbest olarak değil, tuz şeklinde ve diğer elementlerle bileşik olarak bulunur.

Çeşitli endüstri dallarının ana ham maddelerinden olan bor mineralleri Türk madencilik sektörünün en önemli ihracat maddelerindendir.

Dünya üzerinde en önemli kaynakları Rusya, Abd ve Türkiye’de bulunan bu element, askeriyeden bilgisayar sistemlerine, inşaat sektöründen otomobil sektörüne kadar 400 ‘ü aşkın alanda kullanılmaktadır. Türkiye bor madenlerinin %72′sine sahiptir.

Türkiyede bulunan başlıca bor yatakları, Balıkesir, Kütahya, Bursa ve Eskişehir’de bulunmaktadır ve Bor madenlerini işletmek için Kırka (Eskişehir), Emet (Kütahya), Bigadiç (Balıkesir), ve Kestelek (Kütahya)’te tesisler bulunmaktadır.


Dünya ve Türkiye’de ne kadar bor rezervi var?

Dünya rezervi yaklaşık 4 milyar ton olup, Türkiye %72’lik payla (3 milyar ton) en çok rezerve sahip ülke konumundadır. Diğer rezervler; Rusya, ABD, Çin, Şili, Peru, Bolivya, Kazakistan, Arjantin, Sırbistan ve İran’da bulunmaktadır.

Bor Madenlerinin Kullanım Alanları:
Bor mineralleri, sanayide sayısız denecek kadar çok çeşitli işlerde kullanılmaktadır. Bor minerallerinden elde edilen boraks ve borik asit; özellikle nükleer alanda, savunma sanayisinde, jet ve roket yakıtı, sabun, deterjan, lehim, fotoğrafçılık, tekstil boyaları, cam elyafı ve genellikle kâğıt sanayinde kullanılmaktadır.

Cam sanayi:
Borosilikat camları, Laboratuar camları, Uçak camları, Borcam, Pyrex izole Cam Elyafı, Tekstil Cem Elyafı Optik Lifler, Cam seramikleri Şişe diğer düz camlar, Otomotiv Camları.

Cam elyafı:

Hafifiliği, fiyatının düşüklüğü , gerilmeye olan direnci ve kimyasal etkilere dayanınıklığı nedeniyle plastiklerde, lastik ve kağıtta yer edinmiş olan cam elyaf kullanıldığı malzemelere sertlik ve dayanıklılık kazandırmaktadır.

Ahşap Koruma:

Bakteri ve çürümeye karşı koruyucu ve alev geciktirici olarak kullanılmaktadır.

Koruyucu:
Ahşap Malzemeler ve Ağaçlarda Koruyucu olarak, Boya ve Vernik Kurutucularında

Zırhlı Araçlar:

Zırh Plakalar, Seramik Plakalar, Ateşli Silah Namluları, Çelik Yelek
Jet ve roket motorlarının iç kısımlarında askeri zırhlı teçhizatta zırh ve roket yakıtı olarak bor bileşikleri kullanılıyor.

Atık Temizleme:

Sodyum borohidrat atık sulardaki civa kurşun gümüş gibi ağır metallerin sulardan temizlenmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Deterjan Sanayinde:

Farklı formüllerle deterjan sanayinde kullanılan bor ev temizlik malzemelerinde bulaşık ve çamaşır deterjanlarında da kullanılıyor.
Borun, ağartıcı ve bakterilere karşı koruyucu özelliği bulunuyor.

Temizleme ve Beyazlatma Sanayi:
Toz Deterjanlar, Toz Beyazlatıcılar, Parlatıcılar

Elektironik ve Bilgisayar sanayi:

Mikro Chipler LCD Ekranları CD Sürücüleri Akım Lehvaları, Bilgisayar aglarında ısıya aşınmaya dayanıklı fiber optik kablolar Yarı iletkenler, Vakkum tüpler, Elektirik kondasatörleri, Gecikmeli sigortalar vb

İletişim Araçlarında:

Cep Telefonları, Modemler, Televizyonlar .
İnşaat-Çimento Sektöründe:
Mukavemet artırıcı ve izolasyon amaçlı olarak

Metalurji:

Paslanmaz ve Alaşımlı Çelik, Sürtünmeye-Aşınmaya Karşı Dayanıklı Malzemeler, Metalurjik Flaks, Refrakterler, Briket Malzemeleri, Lehimleme, Döküm Malzemelerinde Katkı Maddesi olarak, Kesiciler, Aşındırıcılar

Enerji Sektörü:

Hidrojen taşıyıcı,Güneş Enerjisinin Depolanması, Güneş Pillerinde Koruyucu olarak,

Fotografcılık ve Görüş Sistemleri:

Kamera ve Mercek Camları, Fotograf makinaları, Dürübünler, Banyo ve film imalatları

İlaç ve Kozmetik:

Dezenfekte ediciler, Antiseptikler, Diş macunları, Lens solüsyonları, Kolonya, Parfüm, Şampuan

Kağıt Sanayi:

Beyazlatıcı olarak

Tıp:

Osteoporoz Tedavilerinde, Alerjik Hastalıklarda, Psikiyatride, Kemik Gelişiminde ve Artiritte, Menopoz Tedavisinde, Beyin Kanserlerinin Tedavisinde

Kimya Sanayi:

Bazı Kimyasalların İndirgenmesi, Elektrolitik İşlemler, Flotasyon İlaçları, Banyo Çözeltileri, Katalistler, Atık Temizleme Amaçlı olarak, Petrol Boyaları, Yanmayan ve Erimeyen Boyalar, Tekstil Boyaları

Tarım Sektörü:
Gübreler, Böcek-Bitki Öldürücüler,

Otomobil Sanayi:
Hava yastıklarında, Hidroliklerde, Plastik aksamda, Isı ve ses yalıtımı saglamak amacıyla, Antifirizler vb

Nükleer Sanayi:

Reaktör Kontrol Çubukları, Nükleer Kazalarda Güvenlik Amaçlı ve Nükleer Atık Depolayıcı olarak, Uzay ve Havacılık Sanayi: Sürtünmeye-Aşınmaya ve Isıya Dayanıklı Malzemeler, Roket Yakıtı katkı malzemeleri Bor kimyasalları özellikle füze yakıtı olarak kullanılmaktadır.

Tekstil  Sektörü:

Isıya Dayanıklı Kumaşlar, Yanmayı Geciktirici ve Önleyici Selülozik Malzemeler, İzolasyon Malzemeleri, Tekstil Boyaları Deri Renklendiricileri, Suni İpek Parlatma Malzemeleri.

Bor Madeni Nedir ? Önemi ve Kullanım Alanları Nelerdir ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

ece20 Mayıs 2014

çok güzel istediğimi buldum

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır