Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Boyun Çeviren Kuşu

Ana Sayfa » Hayvanlar » Boyun Çeviren Kuşu
Boyun Çeviren Kuşu

Boyun çevirenler alacalı renkleriyle ağaç dallarının ve yerdeki bitkilerin arasında çok zor fark edilir. Bu özellikleri, yırtıcı kuşlardan gizlenmelerini kolaylaştırır. Boyun çevirenler ağaçkakanlardandır. Ancak diğer ağaçkakanlara pek benzemez. Örneğin boyutları daha küçüktür. Boyun çevirenlerin tüyleri gri, kahverengi, siyah ve krem renklerdedir. Bu farklı renklerdeki tüyler alacalı bir desen oluşturur.

Boyun çevirenler bu desen sayesinde kolayca gizlenir. Boyun çevirenler, yaprak döken ağaçlardan oluşan, içinde açık alanlarda bulunan ormanlarda ve ağaçlık açık arazilerde yaşar. Kışı Afrika ve Orta Doğu’da geçiren boyun çevirenler ilkbahar aylarında ülkemize gelir. Bu kuşların çoğu ülkemizden geçerek Avrupa’daki yuvalama alanlarına gider. Ancak yinede az sayıda boyun çeviren ülkemizde, Karadeniz bölgesinin orta kesimlerinde kalır ve yuvalar.

Boyun çevirenler boyunlarını ileri doğru uzatıp bir sağa bir sola yatırırlar. Ayrıca kendilerini tehlikede hissettiklerinde de çok ilginç bir davranış sergiler: Kuyruklarını yelpaze gibi açarlar, baş tüylerini yukarı doğru dikerler ve başlarını bir sağa bir sola doğru yılan gibi oynatırlar. Sonra da birden geri çekilip tıslamaya benzer bir ses çıkarırlar. Bu ses de yılanların çıkardığı seslere benzer.

Boyun çevirenler ağaç kovuklarına ve zaman zaman da duvarlardaki deliklere yuva yaparlar. Bazı boyun çevirenler baştankara, serçe ve sinekkapanların yaptığı yuvaları kullanır. Yavrularının yumurtadan çıkması yaklaşık iki hafta sürer. Yumurtadan çıkan bir yavru yaklaşık 3 hafta sonra yuvadan ayrılır. Genellikle sessiz kuşlardır.

Boyun Çeviren Kuşu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır