Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Büyük Cennet Kuşu

Ana Sayfa » Hayvanlar » Büyük Cennet Kuşu
Büyük Cennet Kuşu

Bu kuş, cennetkuşugiller ailesinin en iyi bilinen üyesidir. Bilimsel adı «ayaksız cennet kuşu» anlamına gelir. Bu isim şüphesiz Avrupa’ya getirilen cennet kuşu derilerinin ayaklarının kesilmiş olduğu günlerden kalmadır. Bu kuş, Yeni Gine’nin deniz düzeyi ile 1500 metrearasındaki balta girmemiş ormanlarının üst katlarına rağbet eder.

Ergin erkek, kestane kargası iri-liğindedir, fakat olağanüstü uzamış alev renkli süs tüyleri sebebiyle çak daha iri gözükür. Başka bir deyimle 95 -100 santimlik uzunluğunun 55 – 56 santimi süs tüyleri kümesidir. Başı saman sarısı, alnıyla gerdanı parlak yeşil, göğsü zengin bir kestane rengidir.

Dişi aşağı yukarı aynı irilikte, fakat sönük bir kahverengidir, süs tüyleri de yoktur. Büyük cennet kuşu sürüleri sabah ve akşam belli yollardan orman kıyısındaki veya küçük yarların  kenarlarındaki  dans  ağaçlarına yolculuk ederler. Erkeklerden     biri orada, önceden seçtiği ve onu seyretmek  için  toplaşan  başka   erkeklere  karşı  savunduğu  bir  ağaç sahnesinde gösteriye girişir. Cennet kuşları hopladıkça kanatlarını çırpmakta ve nefis renklerini bu şekilde dalgalandırırken bir yandan da kargamsı sesler çıkarmaktadırlar. Gaye şüphesiz dişi kuşları ağaca çekmektir. Dişi büyük cennet kuşları parlak renkli eşlerini, tıpkı bazı kadınların şapka beğenişleri gibi, gürültüyle ve   titizlikle seçerler.

 

Yazıyı Oylayın?

Büyük Cennet Kuşu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır