Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Çocuklarda İdrar Yolu İltihabı

Ana Sayfa » Sağlık » Çocuklarda İdrar Yolu İltihabı
Çocuklarda İdrar Yolu İltihabı

şiÇocuklarımız sık idrara çıkıyorsa, hafif ateş, karın ağrısı var ise bu hangi hastalığa işarettir.

 

İdrar yolu iltihabı çocuklarda sık görülen bir enfeksiyondur. Yüksek ateşin eşlik ettiği idrar yolu iltihabı böbreğe vurmuş demektir ve böbrekte kalıcı hasara neden olabilir. Tekrarlayan ateşli idrar yolu iltihaplarının altta yatan nedeni mutlaka araştırılmalıdır.

Tekrarlayan ateşli idrar yolu iltihapları böbrek hasarının ilerlemesi halinde kalıcı böbrek yetmezliği ile sonuçlanabilir. Zamanında tanı konan idrar yolu iltihabının başarılı bir şekilde tedavi edilmesi böbreğin korunması için oldukça önemlidir.

İdrar yolu iltihabı, idrar yaparken yanma, acıma olması, sık idrar yapma, idrar kaçırma, karın ağrısı ve ateş gibi bulgularla seyredebileceği gibi hafif iştahsızlık, kilo alamama gibi silik bulgularla veya yeni doğanlarda sarılık gibi farklı belirtilerle görülebilir.

1-6 aylık bebeklerde gaz sancısı ile karışabilir. Gaz sancısı gibi ayaklarını karnına çekerek ağlayan bir bebekte idrar tahlili yapmak, kesin tanı için gereklidir.

Tanı: İki türlü idrar tahlilin aynı anda yapılması yani, idrarın mikroskop altında incelenmesi ve eş zamanlı idrar kültürü alınması ile konur. İdrarda mikroskop altında bakıldığında iltihap hücreleri yani lökosit ve mikrobun yani bakterinin görülmesi tanı için önemlidir ama tanı için yeterli değildir.

Kesin tanı için idrar kültürü şarttır, yalnızca mikroskop altında idrarın bakılması veya idrar stik testi veya düz idrar tahlili idrar yolu iltihabını kesin gösteremez. İdrar kültüründe 100 binden fazla miktarda mikrop üremesi iltihabı gösterir.

İdrar tahlili alınırken idrar örneğinin uygun alınması çok önemlidir. Örneğin idrar alınırken kahverengi/sarı renkli mikrop öldürücü maddeler(savlon, betadin, baticon, mersol v.b.) kullanılması idrar tahlilinin yanlış çıkmasına neden olur.

İdrar kültürü alınırken sabunlanmış steril bir bez ile idrar yolu ağzının silinmesi, durulanması, kurulanması ve hemen arkasından idrar örneği alınması gereklidir. Temizledikten hemen sonra çocuk idrar yapmaz ise veya alınan idrar örneği uygun şekilde laboratuar ulaştırılmaz ise idrar testi yanlış sonuç verir.

Yüksek ateşli idrar yolu iltihabı veya tekrarlayan iltihap olursa; böbrek ve mesane ultrasonu ile böbrekte yapısal bozukluk, kist, taş veya genişleme  var mı, idrar yollarında darlık var mı  diye araştırmak gereklidir. İdrar torbasından(mesaneden) yukarı doğru idrar yoluna idrar kaçışı varsa (buna reflü denir) bu tekrarlayan iltihaplara neden olabilir.

Reflü (vur) olup olmadığı alttan sonda takılarak çekilen bir filmle (vcug) anlaşılır. Bu tetkikin rastgele yapılmaması radyasyon riski ve sonda takılma gerekliliği nedeniyle önemlidir. Fakat gerektiği durumda yani reflüden şüphelenildiğinde yapılması çok değerlidir.

İdrar yollarında darlıktan şüpheleniliyorsa dinamik sintigrafi (MAG3, DTPA, EC), böbrekte hasar var mı diye anlamak istiyorsak statik sintigrafi (DMSA) faydalıdır.

İdrar yolu iltihabının tekrarlamasını engellemek için eğer varsa altta yatan nedeni bulmak önemlidir. Bunun dışında günde tek ve yarı doz şeklinde alınan koruyucu antibiyotik uygulamaları, bol su içmek, dar iç çamaşırı giymemek, tuvaletini yaptıktan sonra alt temizliğinin önden arkaya yapılması faydalıdır.Son yıllarda “cranberry” yani turnayemişinin ilaç haline getirilmiş preparatlarının alınmasının da faydalı olduğu gösterilmiştir.

 

Tekrarlayan antibiyotik kullanımı bazen aileleri endişelendirir ve ilaç böbreğe zarar verebilir diye düşünürler. Aminoglikozid grubu dışında hemen hiçbir antibiyotik böbreğe zarar vermez, aminoglikozid(amikasin, nötromisin, gentamisin) idrar yolu iltihabında en son başvurulabilcek bir grup ilaçtır. Öncelikle böbreğe zarar vemeyen sefalosporin grubu ilaç tercih edilmelidir.

Özellikle yüksek ateşli idrar yolu iltihaplarında zamanında ve uygun süre (en az 10 gün) antibiyotik kullanmamanın, böbrekte kalıcı hasar bırakabileceği ise hiç unutulmamalıdır.

Kaynak: Prof. Dr. Sema Akman

Çocuklarda İdrar Yolu İltihabı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır