Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Copernicus (Kopernik)in Hayatı

Ana Sayfa » Karma » Copernicus (Kopernik)in Hayatı
Copernicus (Kopernik)in Hayatı

COPERNİCUS (KOPERNİK), Nicholaus (1473-1543) : Polonyalı din adamı, devlet ada­mı, araştırmacı, hukukçu, sanatkâr, şair, hekim, iktisatçı, matematikçi ve astronom. Cracow Üniversitesi’nde başladığı yükseköğrenimini daha sonra İtalya’ya giderek Bologna ve Padua üniversitelerinde sürdürdü.

Hekimliği sırasında astronomi ye büyük bir ilgi duyar. Ptolemy sistemi için gerekli karmaşık episikl düzenlemesini benimseyemediği için eski Yunan kaynaklarını gözden geçirir; M.ö. III. yüzyılda Aristarkhos’un ortaya attığı Güneş merkezli sistemi daha basit bulur. Kopernik, yıllar süren yoğun bir çalışmayla bu sistemin doğruluğunu kanıtlamasına karşın, ulaştığı sonuçlan yayımlamaktan kaçınır. Ancak öğrencisi ve dostu Rhozicus’un ıs­rarı üzerine De Revolutionibus Orbium Coelestium (Göksel Kürelerin Dolanımı Üzeri­ne) adlı ünlü yapıtını hazırlar.

Papa VII Clement’in onayından geçen kitabın yayımlanma işini yüklenen Andreas Osiander’ın yazdığı önsözde önerilen sistemin gerçeği betimleme amacı gütmediğini, yalnızca hesaplan kolaylaştıran daha basil ve elverişli bir düşünme biçimi olduğunu belirtmeye özen gösterdiğini görmekleyiz. Belli ki Osiander, kilisenin tepkisinden korkmuştur. Teorisinin doğruluğundan kuşku duymayan Kopernik’e ünlü yapıtının basılan İlk nüshası ölüm döşeğinde ulaştırılır.

Yazıyı Oylayın?

Copernicus (Kopernik)in Hayatı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır