Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Deprem Nedir Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Oluşur

Ana Sayfa » Bilim » Deprem Nedir Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Oluşur
Deprem Nedir Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Oluşur

Deprem Nedir?

Televizyonda, gazetelerde veya internet haberlerinde mutlaka deprem haberlerini takip etmeye çalışırsanız dünyanın herhangi bir yerinde mutlaka meydana gelen doğal afetler ile ilgili bir şeyler olduğunu görebilirsiniz.  Kasırgalar, Tornadolar, volkanik patlamalar, depremler ve tsunamiler… Çoğu zaman meydana gelen bu doğal afetler insanların direkt müdahalesi ile meydana gelmezler. Ancak insanların yaşamı bu olayların meydana gelmesinde uzun süredir etkilidir. Biz bu yazımızda bu afetlerin en tehlikelilerinden biri olan ve insanların yapabileceği çok az şey olduğu birini, yani depremleri inceleyeceğiz.

Deprem en basit tanımı ile dünyanın yer yüzeyinde meydana gelen sallantıların, yalpalamaların sonucudur.  Genellikle yer altında yer alan iki farklı blokun birden diğeri ile etkileşime geçmesi ve bu etkileşimin hemen sonucunda da gerilme olayının meydana gelmesi ile oluşur. Bu sırada açığa büyük bir enerji miktarı çıkar ve bu enerji yer yüzeyine yansır.

Depremler birçok farklı şekilde insanoğlunun karşısına çıkabilir. Bir anda ayaklarınızın altından yer örtüsünün kayıp gittiğini hissedebileceğiniz bir deprem de meydana gelebilir, bir anda koca şehirleri yerle bir eden depremler de. Depremler birçok kişinin bildiğinin aksine sadece kara üzerinde meydana gelmez. Çoğunlukla ülkemizde de olduğu gibi depremler ayrıca deniz içerisinde de meydana gelebilir.

Öncü deprem, Ana Deprem ve Artçı Deprem Nedir?

Depremler her zaman bizim sandığımız gibi yer yüzeyinde meydana gelmeyebilir. Bazen öncü deprem dediğimiz depremin sarsıntıları olarak hissedilir, bundan sonra ise artçı deprem veya artçı sarsıntıları olarak adlandırdığımız deprem sarsıntıları gelir. En etkili olanı ise hiç kuşkusuz ana deprem olan aşama olacaktır. Çoğu bölgede öncü ve artçı sarsıntılar hissedildiğinde alanda bulunan riskli bölgeler insanlar tarafından terk edilir ve tehlike geçtiğinde tekrardan bu bölgeye geri gelirler. Böylece depremde meydana gelecek olan can kaybı da en aza indirgenmiş olur. Bazen öncü sarsıntılar beklenilenden çok daha yüksek olabilir, böyle durumlarda bilim adamları bu yaşananın bir öncü deprem mi yoksa depremin kendisi mi olduğunu anlayamayabilir. Öncü depremler ve artçı depremler sadece bir günde değil günlerce, haftalarca ve hatta aylarca sürebilir.

Unutmamak gerekiyor ki ülkemiz de deprem kuşağının üzerinde yer alan bir deprem ülkesidir. Ülkemiz içerisinde sıklıkla depremin meydana gelmesi de bu nedenden kaynaklanmaktadır. Birçok bilim adamı yine önümüzdeki yıllar içerisinde Marmara da meydana gelecek olan büyük bir depremin bekleyişi içerisindedir. Bu depremin meydana gelmesi söz konusu olması halinde depremlere karşı çok daha bilinçli olmalıyız.

Deprem Nedir K?saca

Deprem Nedir

Deprem Çeşitleri Nelerdir?

1.Tektonik Depremler

Tektonik depremler yer kabuğunda meydana gelen çatlamalar ile açığa çıkan enerjinin yer yüzüne yansıması ile oluşmaktadır.  Yer kabuğunda hem fiziksel hem de kimyasal olarak meydana gelen değişimlerin sonucunda meydana gelmektedirler.

2.Volkanik Depremler

Volkanik depremler adından da anladığımız gibi volkanların harekete geçmesi ve tektonik kuvvetlerin  meydana gelmesi ile oluşmaktadır. Genellikle volkanların çok daha sık olduğu bölgeler içerisinde görülen bu deprem çeşitleri mutlaka volkanik aktivitelerin sonucunda meydana gelirler.

3.Çöküntü Depremler

Çöküntü deprem tipleri genellikle lokal olarak görülür. Yeraltındaki boşluklar veya mağaların kırılması ile çökmesi sonucunda yer yüzeyine yansıyan depremlerdir. Bu depremler büyük şiddetlere ulaşamazlar ve genellikle hemen her bölgede görülmesi mümkün değildir. Bu yönden tıpkı volkanik depremlere benzetebiliriz.

4.Patlama Depremleri

Patlama depremleri ise tamamının insan kaynaklı olduğu deprem çeşididir. Yer yüzeyinde veya altında bir nükleerin veya kimyasal herhangi bir cihazın patlaması ile ortaya çıkan enerjinin yeryüzünü sarsacak kadar kuvvetli olması ile meydana gelirler. Sarsılan yer yüzü ile birlikte ise ufak çaplı ve geçici bir deprem meydana gelir.

Depremin Bilim Dalı Nedir?

İnsanların yaşamı söz konusu olunca doğal afetlerin hepsi önemli bir yere sahipken, depremler daha da büyük bir öneme sahiptir. Nitekim bu afetin tam olarak ne zaman meydana geleceğini kestirmek oldukça güçtür. Yunancadan türeme ismi ile deprem bilimine Sismoloji denilmektedir.  Bu bilim dalı dalga yayınımı prensibini ve yer altı zenginliklerin keşfedilmesine yardımcı olmaktadır.

fay_turleri-yerbilimleri-com

Yazıyı Oylayın?

Deprem Nedir Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Oluşur - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır