Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Deprem ve Korunma Yolları Nelerdir

Ana Sayfa » Karma » Deprem ve Korunma Yolları Nelerdir
Deprem ve Korunma Yolları Nelerdir

Deprem Nedir; Deprem yer sarsıntısıdır. Yeryüzü, birbirini tamamlayan parçalardan oluşur. Bunu yapboz oyunundaki parçalara benzetebiliriz. Bu parçalara levha adını veriyoruz. Levhalar zamanla kırılarak depremlere neden olur.Deprem önce hafif bir sarsıntı ve uğultuyla başlar. Sarsıntı birden şiddetlenir. Sarsıntı şiddetlenice en çok zararı verir. Deprem sonucunda can ve mal kaybı olabilir.

 Depremin zararlarından korunma yollarını 3 başlık altında inceleyebiliriz:

1. Deprem öncesinde

2. Deprem anında   

3. Deprem sonrasında

Deprem öncesinde; Evlerimiz depreme dayanıklı olmalıdır. Deprem, dayanıklı yapılmış konutlara zarar  vermez. Oturduğumuz binaların depreme dayanıklı olup olmadığını kontrol  ettirmeliyiz. Gerekirse, dayanıklı duruma getirmeliyiz.

 Bir deprem planı hazırlamalıyız. Bu planda güvenli yerleri ve deprem sonrası,    binadan çıkış yollarını belirlemeliyiz. Sarsıntı anında devrilebilecek kitaplık, vitrin    gibi eşyaları sabit duruma getirmeliyiz.

Evimizdeki gaz, su vanasının ve elektrik şalterinin yerini öğrenmeliyiz. Bunları    kapalı konuma getirmeliyiz.

 Deprem çantası hazırlamalıyız. Deprem çantasına radyo, pilli fener, pil, düdük ve    ilkyardım çantasını koymalıyız. Giyecek, içecek, yiyecek maddelerini deprem    çantasına yerleştirmeliyiz. Deprem çantasını evimizde ulaşabileceğimiz bir yerde    bulundurmalıyız.

Depremden sonra aile bireylerinin buluşacağı bir yer belirlemeliyiz. Buluşacağımız    yerleri açık alanlardan seçmeliyiz. Elektrik direklerinden ve binalardan uzak    durmalıyız.

Depremle ilgili kitap ve broşürler bulup okumalıyız. Okulumuzda depremle ilgili    toplantılar yapılırsa, bu toplantılara katılarak depremle ilgili bilgi edinebiliriz.

Deprem anında; Deprem sırasında okulda isek:  Deprem anında sakin olmalı, paniğe kapılmamalıyız. Pencerelerden uzak durmalıyız.    Sağlamlığına emin olduğumuz bir sıranın altına girmeliyiz. Ellerimizi başımızın    üstüne kenetleyerek, başımızı dirseklerimizin arasına almalıyız. Başımızı    korumalıyız.

Deprem anında okul binasından uzak durmalı, duvarlara yaklaşmamalıyız. Güvenli,   açık bir alana giderek yere uzanmalı ve dizlerimizin üzerine eğilmeliyiz.

Deprem anında sakin olmalı, paniğe kapılmamalıyız. Sağlamlığına güvendiğimiz bir    masanın altına girmeliyiz.  Sarsıntı anında binadan çıkmaya veya binaya girmeye çalışmamalıyız.   Pencerelerden, sobalardan ve kolay devrilecek eşyalardan uzak durmalıyız.

Binalardan, yıkıntılardan ve camlardan uzak durmalıyız. Elektrik direk ve tellerinden    uzakta, güvenli bir yerde sarsıntının durmasını beklemeliyiz.

Köprü, üst geçit ve tünellerden uzak durmalıyız. Binalara kibrit, çakmak, mum, gaz    lambası vb. araçlarla yaklaşmamalıyız. Binalarda gaz kaçağı olabileceğini    unutmamalıyız.

Deprem sırasında dışarıda isek:    Binalardan, yıkıntılardan ve camlardan uzak durmalıyız. Elektrik direk ve tellerinden    uzakta, güvenli bir yerde sarsıntının durmasını beklemeliyiz.

Köprü, üst geçit ve tünellerden uzak durmalıyız. Binalara kibrit, çakmak, mum, gaz    lambası vb. araçlarla yaklaşmamalıyız. Binalarda gaz kaçağı olabileceğini    unutmamalıyız.

 Sakin olmalı, paniğe kapılmamalıyız. Yaralı olup olmadığımızı kontrol etmeliyiz.    Kıpırdayacak bir durumda isek ve çıkış yolu varsa hareket etmeliyiz. Yoksa  durumumuzu bozmamalı, kurtarma ekiplerinin gelmesini beklemeliyiz.

Dışarıdan bir ses duyunca bağırmalıyız. Düdük varsa aralıklarla öttürmeliyiz. Çeşitli  cisimlere vurarak bulunduğumuz yeri belli etmeye çalışmalıyız.    Böylece, yardım ekiplerinin bize ulaşmasını sağlamalıyız.

Deprem sonrasında; Yetkililer izin vermedikçe binalara girmemeliyiz. Su, gaz ve elektrik tesisatını    kontrol    etmeliyiz. Vanaları ve sigortaları kapatmalıyız. Kibrit ve çakmakla binalara  asla  yaklaşmamalıyız.

Sarsıntı durduğunda kendimize güvenli bir çıkış yolu bulmalı, binayı terk etmeliyiz.    Evden ayrılırken, önceden hazırladığımız deprem çantasını almalıyız. Önceden    kararlaştırdığımız güvenli bir yerde aile bireyleri ile buluşmalıyız.

Hasar görmüş binalardan uzak durmalıyız. Kırık cam, döküntü, çivi vb. tehlikelerden    korunmalıyız. Bunun için bot, eldiven giymeliyiz. Yerlere devrilmiş elektrik   tellerinden ve kopan kablolardan uzak durmalıyız.

Deprem olunca telefonlar kullanılamaz duruma gelir. Acil durumlar dışında    telefonları kullanmamalıyız.

Deprem sonrası doğru olmayan haberlere kesinlikle inanmamalıyız.    Bilgileri,    yetkililerden ve kaynağından öğrenmeliyiz.

Yetkililere ve kurtarma ekiplerine yardımcı olmalıyız.
Yardım ekibince dağıtılan eşyalardan ihtiyacımız kadarını almalıyız.

 

Yazıyı Oylayın?

Deprem ve Korunma Yolları Nelerdir - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır