Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Depresyon Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Ana Sayfa » Sağlık » Depresyon Nedir Nasıl Tedavi Edilir?
Depresyon Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

En çok rastlanılan psikolojik hastalıklardan biri depresyondur. Depresyon zihinsel, psikolojik, duygusal ve davranışsal açıdan belirtilerini göstermektedir.

Depresyon Belirtileri

Depresyondaki kişi yaptığı işlerden mutluluk duyamamaktadır ve eskiden zevk alarak yaptığı işleri yapmak istememektedir. Kişi çabuk ağlayabilme ve her şeyi üzerine alınabilme potansiyelindedir. Sigara ve alkol kullanımındaki artış, uyuşturucuya meyillenme de kişi için depresyon belirtileri arasındadır. Depresyon zihinsel faaliyetleri de beraberinde etkilememektedir. Kişi unutkanlık ve dikkatini toplayamama gibi birçok sorunla karşı karşıya kalır. Depresyonun davranışlardaki etkisi ise aşırı halsizlik, tembellik ve bir bakıma kişi de rahatlığa neden olmaktadır. Böylelikle depresyonda ki birey yalnız kalmak ister, günlük işlerden kaçar ve kimseyle sıkıntılarını, stresini paylaşmak istemez. Cinsel arzuda isteksizlik ve orgazm olamama, sabırsızlık, tahammülsüzlük, kırıcı olma depresyonda ki kişinin özellikleri arasındadır. Kişi çoğu zaman başkaları tarafından kendisinin sevilmediğini düşünür ve istenmiyor olma duygusuna kapılır.

Ancak bu tür belirtiler sadece depresyon belirtileri arasında değildir bu yüzden birkaç haftadır bu belirtilerin görüldüğü hastaların doktorlarına başvurmaları gerekmektedir. Şeker hastaları veya kansızlığın görüldüğü hastalarda da depresyon belirtileri görülebilir. Yazılan belirtilerin hepsinin bir kişi de olması gerekmemektedir. Birkaç belirtinin görülmesi de depresyon için yeterli belirtiler arasındadır.
Birçok depresyon çeşidi olmakla birlikte herkes aynı tip depresyon hastalığını yaşamamaktadır. Melankolik, tipik, atipik ve mevsimsel olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır. Tipik depresyonda iştah ve uyku azalması olayları görülürken atipik depresyon bu atipiğin tersine yaşanan bir durumdur. Mevsimsel depresyon ise mevsim tekrarlanmasında görülür. Melankolik tip depresyon çeşidi de kişinin sabah uyandığında kendini yorgun, halsiz, uykusuz hissetmesi ile birlikte belirtilerini göstermektedir.

Depresyonun tedavisi de günümüz şartlarında artık mümkün olmaktadır. Tedavi sonucu ise hastaların %70in de büyük ölçü de gelişme görülebilmektedir. Zamanında hiçbir şeyden mutlu olamayan hatta ve hatta kendini intihar eşiğine bile getiren insanlar bu tedavi sonrasında hayatlarına sıkı sıkıya bağlanabilmektedirler. Eğer depresyon şiddetli bir halde değil ise ilaç kullanımından önce kişiye tutum ve davranışlarını değiştirebilmesi için psikoterapi yöntemleri uygulanmalıdır. Fakat bu birey için çözüm değil ise artık ilaç kullanımını geçilebilir.

Ayrıca uzman doktor yardımına en kısa zamanda başvurulması hastalar için daha iyi tedavi sonuçları verecektir. Ve birey tedavinin ilerleyen evrelerinde duygularının değiştiğini hissedebilecektir. Unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta ise psikolog ve psikiyatriste başvurulmasıdır. Doktorlarla yapılan ilk görüşme ise hastalığın seyrinin gidişatını belirleme de önemli bir evre olacaktır.

Depresyon Nedir Nasıl Tedavi Edilir?
Yazıyı Oylayın?

Depresyon Nedir Nasıl Tedavi Edilir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Copyright © 2009 - 2018

Bizimkulis - Tüm Hakları Saklıdır