Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

DNA Testi Nedir Nerelerde Kullanılır?

Ana Sayfa » Bilim » DNA Testi Nedir Nerelerde Kullanılır?
DNA Testi Nedir Nerelerde Kullanılır?

Her neye inanırsak inanalım, sayısız insanın sahip olduğu eşsiz ve benzersiz bir yapı olan DNA gibi bir profilin rastgele meydana geldiğini kabul edebilmek oldukça zordur. Dünya üzerindeki en büyük mucize insanlar ise ikinci büyük mucize de kuşkusuz insanların yapılarının altında yatan sırlar kümesi yani DNA sistemidir.Hepimizin yüzü ve elleri farklı şekillere sahip. Dünya üzerindeki sayısızinsanın tamamının kendine has özelliklere sahip olmasında DNA profilinin biyolojik anlamda oldukça büyük bir etkisi vardır.

İnsanlar ve hayvanların her biri kendine has olan bir DNA yapısına sahiptir. DNA’yı cebinizde taşıdığımız nüfus kimliğiniz gibi düşünebilirsiniz. DNA profilinin içerisinde de tıpkı bir nüfus cüzdanının içerisinde yer alan bilgilerimiz gibi bilgilerimiz kodlanmış durumdadır. Her insanın ve hayvanın kesinlikle DNA’ları farklıdır. Dünya üzerinde hiçbir insan yoktur ki DNA yapısı bir diğer insan ile tamamen aynı olabilsin. İkizler de dahil olmak üzere yapısal olarak birbirine %99 oranında benziyor olsa bile %1’lik bir kısım ile değişikliğin olması sizi dünya üzerindeki tüm diğer insanlardan ve hayvanlardan daha ayırt edilebilir kılmaktadır.

DNA Testi Nedir?

DNA testi bir kişinin veya herhangi bir hayvanın DNA bilgilerine ulaşarak bu bilgilerden yola çıkarak bir takım testlerin meydana getirilmesi işlemidir. DNS Her insanın özelliklerinin tümünü içerisinde barındırmakta olan adeta gizli bir bilgi işlem yapısıdır. Geçtiğimiz yıllarda gelişen teknolojimiz ile birlikte artık bu bilgi işlem yapısının içerisine girebilmek ve bu muhteşem yapı içerisinden istediğimiz bilgileri alabilmek mümkündür. DNA testleri sayesinde günümüzde dahi hala geçmişte çözülmemiş olan birçok tarihi ve kriminal olayların çözümüne ulaşıldığını gözlemleyebilmek mümkündür. DNA testleri bugün birçok yerde yapılmaktadır. Özel hastaneler ve tıp merkezleri DNA testi hizmeti sunarken aynı zamanda Kriminal inceleme labratuvarlarında da DNA testleri oldukça önemli bir yere sahiptir.

çekirdek2

DNA Testi Nerelerde Kullanılır?

Polisiye yapımlardan bilimkurgu yapımlarına kadar artık birçok yapımın içerisinde DNA testlerinin kullanım alanlarını görmüş bulunmaktayız. Elbette günümüzde DNA verilerini kullanarak bir insanın aynısından robot meydana getirmek mümkün değil ancak ilk klon koyun bize DNA’nın ne kadar ileri derecede imkansız görünen olayları gerçekleştirebileceğimizi göstermiştir. Tüm bunların yanı sıra DNA ile bazı bilinmeyen özellikleri saptayabilmek mümkündür.

Örneğin bazı sağlık rahatsızlıklarının anlaşılması için de DNA testi kullanılabilmektedir. Günümüzde DNA testleri sıklıkla kriminal inceleme ortamlarında kullanılmaktadır. DNA testi sayesinde parmak izinden, saç telinden yola çıkarak o kişinin kimliğinin saptanabilmesi mümkündür. DNA testi ile babalık testi gibi basit testler yapılıyor olsa da aslında DNA testi ile bundan yıllar yıllar önce vefat etmiş olan dedeniz ile aynı soyu paylaşıp paylaşmadığınızın dahi cevabına ulaşabilirsiniz. DNA testi günümüzde ayrıca net doğum zamanını öğrenmek gibi pratik fakat çoğu zaman önem teşkil edebilen alanlarda da kullanılabilmektedir.

DNA Testinin faydaları nelerdir?

  1. İnsan yaşını çok daha net bir şekilde saptayabilmemize yardımcıdır.
  2. Yasal davalarda olayların aydınlatılmasına yardımcı olur ve net bilgiler sunar.
  3. Soy ağacınıza ulaşmanıza veya gerçek (öz) aile bireylerinizi öğrenmeye yardımcıdır.
  4. Biyolojik özellikler hakkında bilgi sahibi olunabilir.
  5. Sağlık alanında hastalık tanısı koymaya yardımcıdır.
  6. Aileden kaynaklı kronik rahatsızlıklar, alerji, astım, şeker, kanser, kalp rahatsızlıkları gibi sorunların erkenden öğrenilmesini sağlar.

DNA Testinin Yanılma Payı Nedir?

Dünya üzerinde her şeyde insanların yanılma payı olduğu gibi DNA testinin de yanılma payı vardır. Fakat bu yanılma payı korkmaya mahal verecek kadar yüksek oranlara sahip değildir. Uzman doktorlara ve tıp dünyasının geneline göre DNA testlerinin yanılma payı yalnızca %0,01 olarak belirlenmiştir. Her ne kadar polisiye romanlarda ve filmlerde sıklıkla DNA testinin yanıldığını görüyor olsak da aslında neredeyse hiç denilecek kadar düşük bir yanılma payı ile DNA testleri sonuçlanmaktadır.

Yazıyı Oylayın?

DNA Testi Nedir Nerelerde Kullanılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır