Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kış Aylarında Dudak Çatlamalarını Önlemenin Yolları

Ana Sayfa » Sağlık » Kış Aylarında Dudak Çatlamalarını Önlemenin Yolları
Kış Aylarında Dudak Çatlamalarını Önlemenin Yolları

İçinde bulunduğumuz bu soğuk kış aylarında herkesin bilmesi gereken dudak çatlamalarını önlemenin yollarını sizlerle paylaşacağız. Bilindiği üzere dudaklarımız, vücudumuz üzerinde nemden en çok etkilenen bölgelerimizdendir. Nem oranı değişen dudaklar çatlar ve hem yeme-içme sorunu, hem de hoş olmayan cilt görüntüsüne neden olur.

Yüzümüzde oldukça hassas ve ince bir deriye sahip olan dudaklar, çok fazla ıslatıldığında ve soğuk havaya maruz kaldığında kuruyup çatlar. Kış aylarında dudak çatlamalarını engellemek için ise bahsetmiş olduğumuz önerilere uyabilirsiniz.

Vücudun her gün en az 2.5 litre sıvı alması gerekmektedir. Dudak çatlamalarının en büyük nedeni ise susuzluktur. Gün içerisinde aldığımız sıvının miktarına dikkat ederek dudak çatlaklarından kurtulabilirsiniz.

Dudak çatlaklarına karşı savunma araçlarından olan Aloe Vera özlü kremler, nemlendirici özelliktedir. Bu kremleri düzenli kullanarak dudak çatlaklarını önleyebilirsiniz.

Günlük işlerimizi halletmek için dışarı çıkıyor ve gereğinden fazla soğuk havaya maruz kalabiliyoruz. Soğuk havada, dışarıda geçirdiğimiz vakti azaltarak dudak çatlaklarını önleyebilirsiniz. Burada amaç, dudağı sıcak ve soğuk havaya maruz bırakmamaktır.

Vazelin uygulayarak da dudak çatlaklarının önüne geçebilirsiniz. Vazelin, dudakların nemli kalmasını ve pH dengesini korumaktadır. Sabah uyandığımızda dudaklarıma vazelin uygulayarak yumuşacık bir cilde sahip olabilirsiniz.

Dudakları içeriden besleyerek de çatlakların önüne geçebilirsiniz. Portakal, havuç, limon gibi meyveleri bol bol tüketmeye özen gösterin, ceviz yağı, adaçayı gibi bitkisel ürünlerle de dudaklarınıza masaj yapabilirsiniz.

Dudak çatlaklarını gidermede mucizevi bir etkisi olan balı, dudaklarınıza sürerek de fayda görebilirsiniz. Dudaklarınıza balı sürdükten 15 dakika sonra ılık suyla yıkayarak çatlakların önüne geçebilirsiniz. Dudaklarınızdaki kan dolaşımını hızlandırmak ve canlı bir dudak görünümüne sahip olmak için hassas diş fırçasıyla dudaklarınızı ovalayabilirsiniz.

Kış Aylarında Dudak Çatlamalarını Önlemenin Yolları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır