Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

EFT ve Havale Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Ana Sayfa » Bilim » EFT ve Havale Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?
EFT ve Havale Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Teknoloji çağına giriş yaptığımız bu dönemde bankacılık sektöründe de bazı bilgiler birbirine, Telefon bankacılığı, İnternet Bankacılığı gibi bir çok hizmet ve hepsinin ayrı özellikleri var. EFT ve Havale bunlardan ikisi.

Havale Nedir? :Havale bir para gönderme yöntemidir. Havale işlemi yalnızca aynı bankalar arasında yapılabilmektedir.

Havale bankadan, ATM makinesinden, internet veya telefon bankacılığı yoluyla yapılabilmektedir. Havale gönderilecek kişinin ismine yada hesap numarasına gönderilebilir.

Gönderilen paranın miktarına göre havale ücreti alınır. Bankadaki gişe memuru aracığıyla yapılan havalelerden daha fazla masraf alınır.

EFT Nedir? : EFT’nin açılımı Elektronik Fon Transferidir. Bir para gönderme yöntemidir. Farklı bankalar arasındaki para transferinde kullanılır.

EFT, bankadan, ATM makinesinden, internet veya telefon bankacılığı yoluyla yapılabilmektedir. EFT gönderilecek kişinin ismine yada, bankadaki hesabına İBAN numarası ile gönderilir.

EFT ücretleri havaleye göre çok daha düşüktür. Hatta bazı bankalar internet yada telefon bankacılığı üzerinden yapılan EFT gönderilerine hiçbir ücret almazlar.

EFT günün her saati yapılamaz. Ancak bu sistem sadece 8:00 – 17:30 arasında çalıştığı için, bu saatler dışında para gönderimi yaparsanız sistem açılana kadar para gönderilmez. Aynı zamanda kurumlar arasındaki tüm dijital para aktarımı işlemlerinin alt yapısıdır, borsadaki işlemler, hazine bonosu işlemleri vb. işlemler de EFT üzerinden yapılır.

EFT ve Havale Arasındaki Farklar Nelerdir?

EFT farklı banka hesaplarına para gönderimini sağlar ancak havale kendi hesaplarınızve aynı banka arasında bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz

EFT’nin onay süresi daha kısadır

EFT işlemi için sizden istenen bilgiler daha az ve kısadır havalede bu işlem daha uzun sürer.

EFT ücreti genellikle daha pahalıdır,havale ücreti ise daha ucuz

 

EFT ve Havale Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır