Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Ekin Kargası

Ana Sayfa » Hayvanlar » Ekin Kargası
Ekin Kargası

Ekin kargaları kalabalık topluluklar halinde yaşayan kuşlardır. Bu kuşları şehirlerde ve tarım alanlarında görebilirsiniz. Ekin kargaları ülkemizde ülkemizde her mevsim görülen yerli kuşlardandır. Ancak bazen sonbahar ve kış aylarında daha çok yiyecek bulabilecekleri bölgelere kısa göçler yaparlar. İlkbahar ve yaz aylarını da genellikle tarım alanlarının bulunduğu bölgelerde geçirilir.

Ekin kargaları şehirlerde insanların yakınlarında da yaşar. Ülkemizde yaşayan pek çok karga türünden biri olan ekin kargalarını diğerlerinden ayırt etmek için birkaç özelliklerini bilmek yeterli olur. Örneğin, kin kargalarının tüyleri simsiyahtır. Ancak güneşte dikkatle bakıldığında tüylerinin üzerinde mavi ve mor parıltılar görülebilir. Ekin kargalarının bir diğer özelliği de gagalarının dip kısmının gri renkli ve tüysüz olmasıdır.

Ayrıca bacaklarında bulunan tüyler çok kabarıktır. Ekin kargalarını çoğu zaman yerde yürürken ve gagalarıyla toprağı eşelerken görürsünüz. Büyük olasılıkla en sevdikleri yiyecek olan solucanları ve böcekleri yakalamaya uğraşıyorlardır. Bu kuşların besinleri arasında buğday taneleri, meyveler, meşe palamutları, küçük memeliler ve hatta diğer kuşlar yer alır.

Ekin kargaları sonbaharda daha sonra yemek üzere meşe palamudu, ceviz ve çam kozalaklarını toprağa gömerek sakalar. Şehirlerde yaşayan ekin kargaları ilkbahar aylarında üremek amacıyla kalabalık topluluklar oluşturur. Yüksek ağaçların tepelerine çok sayıda ekin kargası yuva yapar. Bu dönemde bir ekin kargası topluluğuna rastlarsanız çıkardıkları gürültülü sesleri dinleyin; oradan oraya uçuşlarını, yavrularını beslemelerini gözlemleyin. Onların bu kendine özgü hareketliliğini izlemek çok eğlencelidir. Ekin kargaları çok zeki kuşlardır. Örneğin, bir yere sıkışmış bir yiyeceğe ulaşmak için sopa ya da tel kullanabilirler. Hatta yiyeceğe ulaşabilmelerini daha da kolaylaştırmak için telleri gagalarıyla şekillendirebilirler.

Yazıyı Oylayın?

Ekin Kargası - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır