Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Engellilerin Karşılaştığı Sorunlar ve Çözümleri

Ana Sayfa » Karma » Engellilerin Karşılaştığı Sorunlar ve Çözümleri
Engellilerin Karşılaştığı Sorunlar ve Çözümleri

Engellilerin toplumdaki varlıklarını kabul etmek ve bunların hayatlarını kolay şekilde devam ettirebilmelerini sağlamak hükümetlerin ve yerel yönetimlerin görevleridir. Belki engellilerin bir kısmı eğitilerek mevcut ortama uyum göstermeleri sağlanabilir.

Bu tedbirlerin alınması için valilik ya da kaymakamlık, belediye başkanlığı, trafik müdürlüğü, kara yolları müdürlüğü, deniz işletmeleri ve demiryolları işletmelerine hem ayrı ayrı görevler düşmekte hem de koordineli bir şekilde çalışmaları gerekmektedir.

Bu sorunlar ve alınması gereken tedbirler şunlardır:

1- Ağaçların , elektrik direklerinin, trafik levhalarının dikilmesinde belirli bir standart getirilmelidir. Bunların dikilmesi görme engellilerin ve ortopedik engellilerin yürümelerine engel olacak şekilde olmamalıdır:

a- Bunlar yol tarafındaki kaldırım kenarına aynı aralıklarla ve aynı hizada dikilmelidir. Öyle ki görme engelli bir kişi hangi kaldırıma çıkarsa çıksın karşısına çıkacak olan bu engellerin hep aynı olduğunu bilmeli ve ona göre hareket etmelidir. Şayet kaldırımın ortasına dikilmesi gerekiyorsa, kaldırımın yol tarafındaki kenarında bir kişinin ya da tekerlekli bir sandalyenin geçebileceği kadar boşluk bırakılmalıdır. Bebek arabası taşıyanların da aynı sıkıntıyı yaşadıkları unutulmamalıdır.

b- Ağaçların alt dalları görme engellinin kafasına çarpmaması için kesilmelidir.

c- Ağaç gövdelerinin etrafı geniş çemberlerle çevrilmelidir.

d- Trafik levhaları görme engellilerin kafasına çarpacak şekilde alçak dikilmemelidir.

e- Araçların çıkışını engellemek için kaldırım kenarlarına dikilen beton mantarlar, çok kısa olduğundan görme engellilerin ayağının takılıp düşmesine sebep olmaktadır. Şayet dikilmesi gerekiyorsa bunlar daha sık ( bir tekerlekli sandalye sığacak aralıklarla) ve mümkün mertebe yol kenarına yakın dikilmelidir.

2- Esnafın kaldırımlarda mallarını sergilemesine kesinlikle izin verilmemeli ve bunu önleyici tedbirler alınmalıdır.

3- Araçların kaldırımlara park etmeleri kesinlikle önlenmeli ve bunun için gerekli tedbirler alınmalıdır.

4- Su birikintilerini engellemek ve yürüyüşü kolaylaştırmak için kaldırımlardaki çukurlar,bozukluklar giderilmelidir. Kaldırım yüzeyinin düz olmasına dikkat edilmelidir.

5- Kaldırımlarda bodrum kat girişi yada merdiven boşlukları bulunmamalıdır. Zorunlu ise bunların bulunduğu kısımların etrafı demir parmaklıklarla çevrilmelidir.

6- Dış kenarı boş veya derin olan kaldırım (yada kaldırımın olmadığı yollarda), bu kenara duvar yada parmaklıklar yapılmalıdır.

7- Kaldırım olmayan yerlerde şayet araçların yollara park etmesi zorunlu ise kesinlikle ters park ettirilmemelidir. Görme engelliler araçların ters park edilmesinden dolayı özellikle kamyon, kamyonet gibi yüksek araçları bastonlarıyla fark edemediklerinden kafalarını çarpmaktadırlar.

8- Bütün trafik ışıklarına sesli sinyalizasyon takılmalıdır. Özellikle trafiğin yoğun , nüfusun kalabalık olduğu yerlerde ses sinyalizasyonu mutlaka bulundurulmalıdır.

9- Yol, kaldırım, kanalizasyon, telefon ve elektrik gibi yapım çalışmalarında mutlaka görme engellilerin fark edebileceği şekilde barikatlar yapılmalı, yapım çalışması biter bitmez çukurların üzeri kapatılıp düzeltilmelidir. Bu gibi yerlerde engellilere yardımcı olunması için uyarıcı levhalar bulunmalıdır.

10- Geniş kaldırımlarda görme engellilerin takip ederek yürüyebileceği farklı zeminler olmalıdır. Ayrıca yaya geçitlerinin ve alt/üst geçit girişlerinin zemini farklı döşenmelidir. Bu zemin görme engelliyi alt/üst geçit merdivenlerine götürebilmelidir.

11- Belediye otobüslerinde:

a- Durma düğmeleri bedensel engelli, kısa boylular ve çocuklar için mutlaka aşağılarda ve oturma yerlerine yakın yerlerde olmalıdır.

b- Otobüs ve minibüslerdeki koltukların dizilişinde tek yada en fazla iki çeşit standart getirilmelidir.

c- Otobüsün hangi durağa geldiği ve sonraki durağın hangisi olduğu anonsla duyurulmalıdır.

d- Giriş kapılarına sesli sinyalizasyon konulması görme engellinin otobüse kolay binmesini ve inmesini sağlayacaktır.

12- Otobüs Durakları görme engellilerin bastonlarıyla ve ayaklarıyla hissedebilecekleri şekilde zemini kaldırımdan farklı olmalıdır.

13- Tren, tramvay ve metroda görme engellinin, bineceği kapıyı kolayca bulabilmesi için kapılara sesli sinyalizasyon yapılmalıdır. Ya da aracın belirli bir yerde durması sağlanarak açılan kapıya kadar olan kısımda zemin farklı olmalıdır.

14- Metroda sarı çizgi bastonla tanınabilecek şekilde tırtırlı ve 55-60 cm genişliğinde tutulmalıdır.

15- Vapurlarda yolcuların inip-binme yerlerinin her iki tarafına sesli sinyalizasyon konulmalıdır.

16- Bütün bunlarla birlikte trafik görevlileri, yol ve kaldırım yapım ve onarımında çalışanlar, vapur, metro, tren, belediye otobüsü çalışanları ile konuyla ilgili herkesin sık sık engellilerle ilgili eğitim seminerlerine katılmaları sağlanmalıdır.

17- En önemlisi toplumun engellilere karşı davranışları konusunda bilgilendirme proğramları hazırlanmalı ve televizyon, gazete ve broşürler aracılığıyla yayınlanmalıdır. Yukarıdaki uygulamaların bir çoğu bu şekilde başarıya ulaşabilir.

Engellilerin Karşılaştığı Sorunlar ve Çözümleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Muhammed Semiz30 Temmuz 2017

Bütün sorunları bunlarmı size göre.. En önemli problem toplumun engelliler hakkında oturmuş yargısı. Malesef bizim toplumumuzda engelliler bir birey olarak kabul edilmiyor. Toplumun bir parçası olduklarını hissedemiyorlar. Kaldırım, ağaç ve fiziksel birtakım yenileşmeler elbette önemli ama en önemlisi toplumun engellileri soyutlaması.. Bir an önce değişmesi gereken bu yargı küçük yaşlardan itibaren verilmesi gereken bir bilinç.

Enes Erdemer24 Eylül 2017

9.Sınıflara S.Aleykum 😀 😀 😀

BTS_ARMY_FOREVER01 Ekim 2017

Cidden bu yazı çok işime yaradı. Çok teşekkür ederim.

Yurdanur ULAŞ30 Kasım 2017

Ben engelli bir bayanım Tokat Turhal ilcesinde yaşamaktayım ben calışan bir engelliğim kendi işimi yapmaktagım işim Dukkancılık yani gıda urunu satıyorum engelli oldugum için ben mahalleme dükkanımı actım eve yakın olsun diye ama bir sorunum var benim yanıma bir vatantaş ekmek büfesi actı bana burda iş yaptırmıyo turhalda ekmek 1 tl ye bende 1 tlye satıyordum bu kışi ekmeyi 75 kuruş yaptı benim ekmeyimle oynuyo bende mecbur kaldım 75 kuruş yapmaya bu kışı şimdide 600 kuruş yaptı benim ekmeyimle oynuyo engellinin işini elinden almaya calışıyo bana yardım ederseniz sevinirim

cengiz ünlü15 Ocak 2018

yüzde 40 engelli olarak12.08 1991 yılında özel sektörde ssk lı olarak 4440 gün çalıştım yaşımı beklemeden emekli olacağımı öğrendim günüm yılım yeterli olduğunu tesbit ettik sgk ya müracat ettim belgeleri sundum fakat raporumun bi önemi olmadığını biz sizi hastaneye gönderecez dendi nitekim gönderdiler sgknın göderdiği hastane yüzde 40 rapor verdi fakat raporu ankaraya gönderdiklerini ve orda 4 puan düşürdüklerini yüzde 36 yaptıklarını ve emekli olamıcamı yazıyla bildirdiler bende neye dayanarak gönderdiğiniz hastanede yüzde 40 verdi de siz düşürdünüz diye dava açtık 2008 yılında ve bir yılsonra mahkeme kararıgeldi izmir adli tıpa sevki diye adli tıpa gittik ordan yüzde 43 rapor sonucu çıkmış davayı kazandık fakat ssk temize bi üst mahkeyeye vermiş tekrar haber geldi adli tıp yetersiz görüldüğü beni tepecik ssk hastanesine gönderdiler orayag gittim heyete girdim ordan yüzde 39 rapor çıkmış bu sefer biz temize bi üst mahkeyeye verdik şimdi dosyam 9.daire bakanlığında danıştayda bekliyorum. bundan sonra

Bulut20 Kasım 2019

Slm arkadaşlar ben % 44 rapor aldım ama hanemde iki kişiyiz ve 1600 TL annemin babamdan kalan maaşı var açlık sınırının üstünde kalıyoruz bana bi akıl verin ne yapmalıyım bu konuda 05386873162 bu benim numaram çaresizim ve bu maaşı almam gerekiyor teşekkür ederim ilgilenen olursa sevinirim

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır