Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Borç Sonrası Eve Gelen İcrada Alınan Eşyalar

Ana Sayfa » Karma » Borç Sonrası Eve Gelen İcrada Alınan Eşyalar
Borç Sonrası Eve Gelen İcrada Alınan Eşyalar

Kredi kartları, kredi, senet, çek borçlarının ödenmemesi veya elektrik, su, telefon, internet, doğal gaz gibi hizmet kurumlarına ait borçların ödenmemesi durumunda yasal süreye beraber borçlu hakkında yasal takip başlatılmaktadır. Kurumlar veya şahıslar, alacaklarına karşılık borçlu için haciz işlemi başlatırlar.

İcra dairelerinin araştırması sonrası borçlunun üzerinde kayıtlı taşınır veya taşınmaz mallar, maaş, banka hesaplarında ki yatırımlar ve kefillik araştırılır. Eğer ki borçlunun üzerine kayıtlı ve paraya çevrilebilecek bir malı varsa o mallar haciz yoluyla el konulur ve yapılacak haciz satışından sonra alacaklının alacakları tahsil edilmiş olur.

Aynı işlemler kefil veya kefiller için de geçerlidir. Eğer ki borca karşılık kefil olmuş kişiler, kefil oldukları kişi veya kişilerin borcunu ödememesi durumunda icra daireleri kefile yönelecektir. Kefilin üzerinde kayıtlı mallar, maaş, banka hesapları araştırılır ve haciz edilebilecek bir varlık varsa yine haciz satışı ile alacaklının alacağı, kefilden tahsil edilir.

Ola ki borçlunun üzerinde haciz edilebilecek değerli varlıkları yoksa evine haciz gelip, eşyaları götürülebilir mi?

Adalet Bakanlığı’nın yargıda reform paketinin icra iflasla ilgili detaylar hükmünde belirtildiği gibi vatandaşın evinde kullanmış olduğu lüzumlu eşyalar haczedilemez. Yani icra memurları, borçlunun evine gelip, kişinin yaşamını devam ettirebilmesi için gerekli koltuk takımı, fırın, halı, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, buzdolabı gibi yaşamını devam ettirebilmesi için kullandığı eşyaları haczedememektedir.

Ancak yaşam için idame önemi fazla olmayan ve daha çok lüks eşyalar diye tabir edebileceğimiz LCD, plazma, çamaşır kurutma makinesi gibi eşyalar haczedilebilmektedir. Yine yaşamını idame etmek için gerekli eşyalardan bir den fazla varsa yine onları icra memurları haczedebilmektedir. Diyelim ki fazla halıları var veya 2 tane buzdolabı varda o fazla olan eşyalar haczedilebilmektedir.

Son olarak, icra takibi yapılan evde para, altın, mücevher, gümüş, antika, tablo gibi fiyatı yüksek, muhafaza ve paraya çevrilmesi kolay eşyalar da icra memurları tarafından haczedilebilir.

Borç Sonrası Eve Gelen İcrada Alınan Eşyalar - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır