Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Ganglion Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Ana Sayfa » Sağlık » Ganglion Nedir, Nasıl Tedavi Edilir
Ganglion Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Ganglion Nedir: Ganglion el ve el bileği çevresinde en sık gözlenen kitledir.Bu kistler kötü huylu lezyonlar değillerdir, vücudun başka bir yerine dağılmazlar ve yayılmazlar.

Ganglion sapı olan, sıvı dolu kistik bir yapıdır. İçerisindeki sıvı madde jel veya jöle kıvamındadır.

Bazen büyüme gösterirken, zamanla küçülüp tamamen de kaybolabilirler. Ağrılı olabildiği gibi hiçbir şikayet vermeyen ganglionlar da olabilir.

Kesin oluşma sebebi bilinmemektedir. Eklem veya kirişlerin zorlanması sonucu tepkisel olarak oluştuğu düşünülmektedir. Bu kistlerin zaman içerisinde büyüklükleri değişebilir.

Nasıl Teşhis Edilir :
Kitlenin yeri ve klinik görüntü genellikle tanının konması için yeterlidir. Ganglion kistleri ağrılı veya ağrısız olabilir. El sırtında olanlar yuvarlak ve oval şekilli, kısmen yumuşak kıvamdadır.

Parmak ucu ve avuç içinde olanlar ise yaklaşık olarak bezelye büyüklüğünde, ağrılı ve oldukça set kıvamdadır. Bazen hasta tarafından kemik dokusu zannedilebilir.

Her hastada eklem radyografisi istenmesi tartışmalı olmakla birlikte ek patolojilerin atlanmamasını sağlar. Sıklıkla gözlenen ek patoloji, kitleye komşu eklemde aşınma-kireçlenme sonucu oluşan kemik çıkıntılardır.

Nasıl Tedavi Edilir:
Sıklıkla ameliyat gerektirmezler ve gözlemle takip edilirler. Fakat ganglion kistleri ağrılıysa, etkilediği eklemin hareketlerini kısıtlıyorsa, kozmetik olarak kabul edilemez derecede büyük ise diğer tedaviler gündeme gelebilir.

Enjektörle içindeki sıvının aspire edilerek boşaltılması geçici rahatlıklar sağlayabilir. Eğer ameliyat dışı tedavi seçenekleri ağrının geçmesine etkili olmuyorsa, kist sık sık nüksediyorsa cerrahi tedavi alternatifleri gündeme gelir.

Kistin ameliyat ile tamamının çıkartılması ya da artroskopik tekniklerle endoskopik ameliyatların yapılması söz konusu olabilir.

En önemli terslik cerrahi sonrası kitlenin tekrarlamasıdır fakat bu olasılık oldukça düşüktür.

 

Yazıyı Oylayın?

Ganglion Nedir, Nasıl Tedavi Edilir - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır