Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Gemiler Nasıl Yüzer

Ana Sayfa » Karma » Gemiler Nasıl Yüzer
Gemiler Nasıl Yüzer

Tahta gibi bazı cisimler suda hep yüzerken, metalden yapılmış bazı cisimler çoğu zaman batmakta ancak bir tekne veya kabuk biçiminde içi boş suya bırakılınca yüzmekteydiler. Bu şekilde yüzen bir tekneye batmaması için ne kadar yük konabilirdi?  Denizciler için çok önemli bu soruya yanıt Arşimet’in açıklamasından bu yana gayet iyi bilinmektedir.

Bu konuyu açıklamak için büyükçe bir kaba, örneğin bir leğene, su doldurup deney yapılabilir. Suya konan bir cisim suyun içine girdikçe girdiği hacim kadar suyu taşırır. Taşırır demekle kabın dışına dökülür kastedilmiyor. O hacimde su yerinden olur. Veya büyük kaptaki suyun seviyesi bir miktar yükselir. Taşma ile kastedilen budur.

İşte taşan suyun ağırlığı suya giren cismin ağırlığına eşit olunca o cisim artık yüzmeye başlar. Yüzen bir cisim için suya girmiş olan kısmının hacmi taşan suyun hacmine eşittir. O takdirde yüzen bir cisim için, su seviyesi altındaki hacmine eşit su hacminin ağırlığı o cismin ağırlığına eşittir, diyebiliriz. Diğer bir deyişle bir cismin suda yüzebilmesi için kendi ağırlığı kadar suyu taşırması gerektiği, bunun için de yeterli su taşıracak hacime sahip olması gerektiği söylenebilir.

Eğer bir cisim suya girdiğinde batıyorsa kendi ağırlığı kadar su taşıramıyor demektir. Yani cismin hacmine eşit hacimde suyun ağırlığı o cismin ağırlığına erişemiyordur.

Eğer bir demir veya çelik parçasını suya bırakırsak batar. Ama çelikten yapılmış gemiler içlerinde büyük boş hacimler bulundurdurkları için batmaklar. Çünkü kendi ağırlıkları kadar suyu taşırırlar.

Gemiler Nasıl Yüzer - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır