Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Guguk Kuşunun Üremesindeki Sır !!!

Ana Sayfa » Hayvanlar » Guguk Kuşunun Üremesindeki Sır !!!
Guguk Kuşunun Üremesindeki Sır !!!

Guguk kuşunun başka kuş­ların yuvalarına yumurtlayıp, yavrularını bu yuvalardaki ebe­veynlere baktırdığını biliyor muydunuz?…

Dişi guguk, yumurtlama vak­ti geldiğinde adeta zamanla ya­rışır. Devamlı uyanık ve dikkatli olan kuş, yapraklar arasında gizlenerek, yuva yapan çiftleri gözler. Daha önceden iyi tanı­dığı bir kuş türünün yuva yaptı­ğını görünce ne zaman yumurtlaması gerektiğine karar verir. Artık, yavru­ya bakacak kuş belirlenmiştir.

Guguk, bakıcı kuşun yumurtlamaya başladığını görür görmez hareke­te geçer. Kuş yumurtladıktan sonra yuvadan ayrılır ayrılmaz, hiç vakit kay­betmeden yuvaya gider ve kendi yumurtasını bırakır. Ama burada çok akıllıca bir şey daha yaparak, yuvanın gerçek yumurtalarından birini aşa­ğı atar.

Bu, yuvanın sahibi olan kuşun şüphelenmesini engelleyecektir. Anne guguk kuşu, yavrusunun güvenilir bir hayata atılması için şaşılacak kadar mükemmel bir strateji ve zamanlama yapmaktadır. Çünkü dişi gu­guk bir mevsimde 1 değil tam 20 tane yumurta yapar. Buna uygun ola­rak, çok sayıda bakıcı ebeveyn saptayıp, bunları gözetlemesi ve yumurt­lama zamanlarını iyi ayarlaması gerekmektedir. Anne gugukların iki gün­de bir yumurtlamaları ve her yumurtanın yumurtalıkta beş günde oluşma­sı dolayısıyla, kuşun kaybedecek bir dakikası yoktur.

On iki günlük bir kuluçka devresi geçirip yumurtadan çıkan guguk yav­rusu, 4 gün sonra gözlerini ilk kez açtığında, ona çok müşfik davranan – ama aslında kendisinin olmayan- ebeveynleri ile karşılaşır. Yumurtasın­dan çıkar çıkmaz ilk işi de, ebeveynlerin olmadığı bir zamanda, yuvadaki diğer yumurtaları aşağı atmaktır. Bakıcı ebeveynler kendilerinin sandıkla­rı yavruyu büyük bir özenle beslerler. Yavrunun yuvadan ayrılacağı 6. haf­taya doğru karşımıza ufak iki kuşun (ebeveynin) doyurduğu koca bir ku­şun, yani guguğun ilginç görüntüsü çıkar.

Guguk kuşunun, yavrularını başka kuşların himayesine terk etmesi üzerinde düşünelim. Acaba anne guguk, yavrularına bakmaya üşendiğin­den veya yuva yapmayı bir türlü beceremediğinden mi böyle bir yola baş­vurmuştur? Yoksa, daha önceleri yuva yapıp yavrusuna baktığı halde, bunun oldukça zahmetli bir iş olduğunu farketmiş, ardından bu yöntemi mi bilmektedir? Sizce bir kuş kendi başına böyle bir plan yapabilir mi? Elbette mantıklı hiçbir insane böyle bir iddiada bulunamaz. Bu noktada karşımıza çıkan, doğada Allah’ın yaratmış olduğu kusursuz sistemin ör­neklerinden biridir.

Guguk Kuşunun Üremesindeki Sır !!! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır