Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Güneş enerjisinin Önemi Kullanım Alanları Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir

Ana Sayfa » Bilim » Güneş enerjisinin Önemi Kullanım Alanları Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir
Güneş enerjisinin Önemi Kullanım Alanları Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir

Güneş Enerjisinin Önemi:  En başta çevre kirliliğine yol açmaması ve bir yılda dünya üzerine düşen güneş enerjisi miktarını kıyaslarsak; dünyanın bilinen petrol rezervinin 516, kömür rezervinin 157 katıdır.

Bu rakamları 1 sene sayarsak ve güneşin milyonlarca yıl ömrü olduğunu varsayarsak enerji kaynağının sonsuza yakın olduğunu söyleyebiliriz. En güzel tarafı ise hammaddenin bedava oluşu sadece toplamak ve üretmek için yatırım yapılması gerektiğidir.

Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları:

Trafik İşaret Lambalarında: Trafik işaret lambalarının enerji ihtiyaçlarını karşılamak için güneş enerjisinden yararlanılmaktadır. Trafikteki tüm lambalar güneş enerjisiyle çalışmaz. Güneş enerjili trafik lambaları genellikle şebekeden uzak alanlarda kullanılır. Lambanın üzerinde bulunan güneş pili hem lambaya ışık verir hem de fazla enerjiyi gece kullanılmak üzere bataryaya depo eder.

Evlerin Elektrik İhtiyacının Karşılamasında: Evlerin çatısına yerleştirilen güneş panelleri (güneş pilleri) büyüklükleri oranında elektrik üretirler. Üretilen elektrik çevreye hiç zarar vermez ve paneller neredeyse hiç bakıma gerek duymadan yıllarca çalışır.

Cep Telefonlarının Şarj Edilmesinde: Cep telefonu gibi taşınabilir cihazları şarj etmek için küçük güneş pilleri kullanılmaktadır.

Bahçe Aydınlatmasında: Üst bölgesinde güneş pili barındıran lambalar gece boyunca ışık yayarak masrafsız aydınlanma sağlar.

Sıcak Su Üretilmesinde :Çatılara yerleştirilen kollektörler sayesinde güneşin ısıtma etkisinden yararlanarak su ısıtılmaktadır. Isıtılan su evin sıcak su ihtiyacının tamamını karşılayabilir.

Sokak Aydınlatmasında: Taşıt yollarını veya sokakları aydınlatmak ciddi maliyetler oluşturur. Henüz yaygınlık kazanmasa da sokak aydıtlada güneş pillerinden yararlanılmaktadır.

Güneş Arabalarında: Güneş enerjisiyle çalışan otomobiller prototip aşamasını geçebilmiş değil. Bununla birlikte teknolojideki gelişmeler ilerde güneş enerjisiyle çalışan otomobillerde seyehati mümkün kılacak.

Uçaklarda: Güneş enerjisinin uçaklarda kullanımı da henüz deneysek aşamada. Günümüzde havada uzun süre kalması gereken bazı casus uçak modellerinde ve yanda resmini gördüğünüz NASA’nın deneme uçağında güneş pilleriyle yakıtsız uçuş gerçekleşmektedir.

Hesap Makinelerinde: Hesap makineleri minik güneş hücreleri taşırlar. böyle bir hesap makinesi pil değiştirme derdi olmadan yıllarca çalışabilmektedir.

Saatlerde: Tıpkı hesap makinelerinde olduğu gibi bazı sayısal saatler de güneş enerjisiyle çalışırlar.

Yapay Uydularda: Yıllarca uzayda duran uyduların elektronik aletleri gerekli enerjiyi güneş panellerinden alır. Her uyduda elektrik üreten güneş paneli bulunur.

Güneş Kulelerinde: Birçok aynanın aynı noktaya odaklanmasıyla sıcak su üretilir. Bu su daha sonra elektrik üretmekte kullanılır.

Yemek Pişirilmesinde: Güneş ocağı denilen yoğunlaştırıcı sistemler sayesinde güneş ığınların kabın üzerinde toplanarak yemek pişirilir.

Soğutma Sistemlerinde :Güneş enerjisiyel üretilen sıcak su bazı ek düzeneklerle soğuk su üretilmesinde de kullanılır.

Giysi veya Çantalarda: Mp3 çalar gibi mobil cihazları sürekli çalışır kılmak için çanta, giysi gibi eşyalara küçük güneş pilleri takılmaktadır.

Güneş Enerjisinin avantajları

Güneş enerjisi bol ve serbest. Biz bundan sonra yarın ve gün yükselmeye güneşin güvenebilirsiniz. Öte yandan Petrol ve doğal gaz olmayan yenilenebilir, kaynak kez dışarı musluklar, sonsuza kadar gitti. Tabii hala dokundunuz olabilir ama daha erken de petrol biterse başka alanlar var..

Güneş enerjisi, havayı kirletmez. Eğer hiç, Güneş’ten gelen ısı ortamı temizler ve dünyanın çevre dengesini korur.. Yağ ile. Yağ, türevleri ve onun yan büyük kirletici. Aslında, 22,000 karbon monoksit kilo işlenecek petrol için ilk gereken bir ev ve bir yıl süreyle elektrik enerjisi tedarik edecek.

Güneş enerjisi harnessing panelleri sessiz operatörler. , Belki de paneller içine yerleştirilmiş mekanikcontraptions dışında bu yüzden güneş takip, güneşler ışınlarının toplanması fotovoltaik dönüşüm, dikizlemek ne ciyaklamak ne verir. Zemin oluşturan dev matkap ve petrol çıkarmak için kullanılan pompalar kakofoni farkı bir dünya.

Bakım güneş panelleri için çok az. Isteğe bağlı mekanik parçalar hariç, hemen hemen hiç bakım gerekli. Bir kere hiçbir şey yüklü olduğu çok endişe için neden olacaktır. Türetilen enerji ücretsiz. Yağ ile bir sonraki pompa fiyatı ne olacağını söylüyorum ve ne zaman.. Yağ, bir meta olarak, piyasa güçlerinin yoğun fiyatları bağlı. Genellikle doğru stratejiler ile, fiyat oynaklığı neden olabilir hatta piyasa güçleri manipüle olabilir.

Güneş Enerjisinin Dezavantajları

Maliyeti. Güneş enerjisi ücretsiz olmasına rağmen, yüklemeden kurulum aksiliklere birçok ev maliyeti. Marka yeni güneş enerjisi üreten sistemleri pahalı. Fazla mesai ödemek için çalışsa da, ilk nakit çıkışı, üretilen güç, bir ev veya bir kuruluş gerektirecektir kalite ve hacim bağlı olarak binlerce dolar aralığı olabilir.. Güneş enerjisi teknolojisi, 1950 yılından bu yana yaklaşık olsa da′ler bu gelişimi teşvik olduğunu ancak son yıllarda. Kurulum maliyetleri de bir müşterinin satın alma kapasitesine bağlı olarak öznel olabilir, dışarı varılabilecek unquantifiable açısından yararları olsa da çoğunlukla çok büyüktür.

Tüketim, dağıtım hatları ihtiyaç ve bu büyük bir sorun olmaya devam etmektedir.. Tüketicilerin evlere güneş enerjisi güç sağlamak için farklı bir yaklaşım gerektirdiğini, yakıt, elektrik ve diğer modlar evlerine aktarmak için kullanılan eski antika dağıtım hatları, birçok bölgede tıkanır.

Olması gibi, kadar güneş enerjisi avantajları dezavantajları daha fazla. Kısa bir süre sonra güç üretimi norm olabilir ideal bir enerji kaynağıdır.

Güneş enerjisinin Önemi Kullanım Alanları Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

DERYA15 Mart 2017

Cok gozel

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır