Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Güneş Tavuğu

Ana Sayfa » Hayvanlar » Güneş Tavuğu
Güneş Tavuğu

Güneş tavugununun adı güneş balabanıdır.Güneş tavuğu, başka kuşlarınkine benzemeyen dansıyla meşhurdur: Kanatlarıyla kuyruğunu hemen hemen yatay bir at nalı şeklinde uzatır, bu semsiyemsi tertip ise vücudunu tamamen gözden gizler.

Bu kuşun kanatlarının ortaları kahverengi, uçları siyah, gri ve beyaz, dipleri ise sarımsı zeytunidir. Şaşırtıcı dans, kanatların bu parlak renk kompozisyonunu göz önüne   serer.

Güneş tavuğu’nun ince bir boynu ve kafası vardır. Kafası siyahtır, gözün altında beyaz bir çizgisi bulunur. Kuşun gerdanıyla karnı beyaz, sırtı ise siyah çizgili gridir. Bu renk tertibi kanatlarla da bir araya gelince gerçekten göz kamaştırıcı olur, Güneş tavukları böcekler ve küçük balıklarla beslenirler. Değneklerden, otlardan ve çamurdan yuvalarını batak ormanların bir ağaç kovuğuna yaparlar. Yumurtaları kızılımsı esmer üzerinde siyah işaretlidir.

Tabiat bilginleri güneş tavukları’ nı vahşî ve hain olarak tarif ederler. Bu kuşlar yanlarına yaklaşanlara derhal kanatlarını açarak saldırırlar. Fakat bir kere evcilleştikten sonra köpek gibi sahiplerinin peşinden ayrılmazlar.

Güneş Tavuğu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır