Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Hangi Böcek Kral ve Kraliçesini Hapseder?

Ana Sayfa » Hayvanlar » Hangi Böcek Kral ve Kraliçesini Hapseder?
Hangi Böcek Kral ve Kraliçesini Hapseder?

termitlerBazı hayvan topluluğuna baktığımızda, yaşayışlarını basit görür, hafife alırız. Halbuki bir nizam dahilin de yaşarlar. İşte termitler de böyledir.

Üç sınıfa ayrılırlar. Birincisi işçilerdir. İşlerin çoğu bunların üzerindedir. Tünel kazmak, yuva yapmak, su ve yiyecek aramak, yumurtadan yeni çıkmış yavrulara bakmak gibi bütün işleri görürler.

İkincisi askerler sınıfı ki, sadece bir işe sahiptirler: Kolonilerini herhangi bir dış saldırıdan korumak. Karıncalar, onlar için ana düşmandır. Temizlenmelerinden beslenmelerine kadar işçi sınıfına muhtaçtırlar.

Üçüncüsü de mükemmel gelişmiş erkek ve dişi bir çiftten ibaret, kral ve kraliçedir.

Yuvaları pek çok oda ve tünele sahiptir. Bunlar yer altında olabileceği gibi, tümsekler şeklinde, yer üstünde de olabilir. O küçücük vücutlarıyla yılmadan öyle çalışırlar ki, tümsekleri 20 ayak yüksekliğe kadar varabilir. Sebatla ve gayretle çalışılırsa, ne büyük işlerin bile yapılabileceğine, termitlerin yüksek tünelleri bir misal teşkil eder. Evet sebat ve kararlı çalışmak en kötü talihi bile alt eder. Allah, termitleri bize birer numune göstererek, az da olsa devamlı amelin insanı hedefine ulaştıracağını bize telkin ediyor.

Termitlerin üremeleri için, kral ve kraliçelerini hapsetmeleri dikkatimizi çekiyor. Fıtratlarına öyle disiplin yerleştirilmiş ki, gerektiğinde kral ve kraliçelerini bile hapsediyorlar! Aksi takdirde belki nesilleri tükenecek. Onlar üreme zamanında hapsediliyor, ta ki çoğalsınlar, nesilleri devam etsin.
Ve sitemizden bayan’larla tanışabilir kendileriyle arkadaşlık kurabilirsiniz

Şuursuz ve akılsız hayvanlar, bir intizama ve disipline ihtiyaç duyar da, şuurlu ve arzuları sonsuza uzanmış insanlar ihtiyaç hissetmez mi? Bilakis insanlar hayvanlardan daha fazla kanuna muhtaçtır. Hayvanların ahlaksızı ve yozlaşmış olanı bulunmaz. Ama insan meleklerden üstün olabileceği gibi, hayvandan daha aşağı mertebelere de düşebilir. Bu sebeble insanlar, daha mükemmel kanuna ve nizama ihtiyaç duyar. Akılsız hayvanları iş bölümü ve intizamla çalıştıran olur da; insanlar kanunsuz, kitapsız bırakılır mı ? İnsanların ihtiyaç duyduğu kitap ve nizam, Kur’an ve Sünnet-i seniye’dir. Bunlar olmadan insan, huzursuzdur ve birbirini rahatsız eder.

Yazıyı Oylayın?

Hangi Böcek Kral ve Kraliçesini Hapseder? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır