Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Hangi Kuş Su İçinde Uçar?

Ana Sayfa » Genel » Hangi Kuş Su İçinde Uçar?
Hangi Kuş Su İçinde Uçar?

Penguenler, mi?yonlarca sene evvel uçma kabiliyetini kaybetmiş kuşlardır. Bütün yiyeceklerini de denizden temin ederler. Bu yüzden onlara, hayada uçmaktan ziyade, denizde yüzmek gereklidir.

Penguenler iyi yüzücü mü? 

Elbette. Madem ki onlar denizden rızıklanıyor, ellerinden uçma kabiliyetlerini alan Allah, müthiş bir yüzme istidadı vermiştir. Diğer kuşların hayada uçtukları gibi, onlar da denizde zarif ve hızlıdır. Saatte 24 kilometre hızla yüzebilirler. Ayakları ve kuyrukları, bir dümen vazifesi görür. Suyun 100 metre derinliklerine bile dalar. balık, karides vesaire avlarlar.

Zarafet içerisinde, çok garip görünüşleri ve yürüyüşleri vardır. İki tarafa sallanarak, zorla yürürler. Kutuplar gibi soğuk ve kimsesiz yerleri neşelendirirler.

Denizlerde aylarca kalabilirler. Sonra yuvalarını yapacakları kayalık tepelere doğru kilometrelerce yol alırlar. Arada bir, yere yatar, kendilerini karların üzerinde ileriye iterek kızak gibi yol alırlar. Böylece adeta bir sanat gösterisi yaparken, muazzam bir hıza eriştikleri olur.

Çoğalma için, penguenler arasındaki dişi erkek münasebeti de çok gariptir. Erkek penguen, teker teker çakıl hediye ederek uygun bir dişinin ilgisini uyandırmaya çalışır.

Çakılların ne önemi var diyeceksiniz. Bu küçük taşlar, havalar ısınınca, eriyen karlara karşı, yuvanın seviyesini yükselten temel teşkil eder. Çakıl bulamayan bazı erkekler, diğer yuvalardan hırsızlık etmeğe bile kalkar.

Nasıl ki, evlenen erkek ailesine, çocuklarına bakmak zorundadır. Aynı kanun aşağı yukarı penguenlerde de mevcut. Çiftleşmek için, çakıl bulmak mecburiyetindeler.

Bazı cins penguenlerin dişileri yumurtladıktan sonra, hemen denizlere döner. Yumurtaların üzerine yatmak ve yavru çıkartmak işi, erkeğe aittir. Erkek, bu vazifesini iyi bilir. Tam iki ay yumurtaların üzerinde yatar. Yavrular çıkıncaya kadar, bir şey yemez. Erkeğin vücudu buna dayanabilir mi? Evet. İki ay onun bir nevi nöbet vazifesinde bulunacağını bilen Sani-i Hakîm, vücudunu ona göre tanzim etmiştir.

Hangi Kuş Su İçinde Uçar? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır