Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Hareketsizlik sağlık açısından çok zararlıdır

Ana Sayfa » Karma » Hareketsizlik sağlık açısından çok zararlıdır
Hareketsizlik sağlık açısından çok zararlıdır

Masa Başı Çalışma ve Hareketsizliğin Zararları

Uzmanların yaptığı son araştırmalar sonucunda hareketsiz kalmanın insan ömrünü azalttığı kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda günlük hareketlilik oranı daha fazla olan insanların bu hareketliliği olmayan insanlara göre 2 – 3 yıl daha uzun ömür yaşadığı belirtilmiştir.

Özellikle bugünümüzde günlük hayatta televizyon, bilgisayar gibi uğraşlar ile hareketsiz kalmaktayız. Bunlar da sağlığa oldukça zararlı olan konuları oluşturuyor. 2 saat çalışma zamanın da en az 15-20 dakika boyunca hareket yapılması gerektiği uzmanlar tarafından söylenmektedir. Egzersiz yapılarak, kol ve bacaklar gerilerek hareketlilik sağlanabilir.

Uzmanların yaptığı başka bir araştırmaysa televizyon başında az süre geçirilmesinin ömrü 1 – 3 yıl arası uzatabileceğini kanıtlamıştır. İnsanın televizyon başında hareketsiz kalması sağlığı açısından büyük zararlar getirmektedir. Kan dolaşımı yavaşlar ve kol ve bacak kaslarında ağrılar ortaya çıkar.

Bunun yanı sıra hareketsizlik birçok hastalıkların da oluşmasına sebep oluyor. Hastalıkların yanında daha tehlikeli olabilecek durumları da ortaya çıkarabilir. Günlük hareketsiz kalma oranının artması ölüm riskini bile artırabilecek kadar tehlike oluşturmaktadır. Bu yüzden sağlık için hareketliliğe özen gösterilmesi gerekilmelidir. Bu hareketlilik gün içinde yürüyüş ve basit egzersizler ile sağlanabilir. Bu egzersizler sayesin de kol ve bacak rahatlayacak vücutta kan akışı da normal halini alacaktır. Kan akışı vücut için oldukça önemli olan bir durum olduğu uzmanlar tarafından bildirilmektedir. Bu yüzden uzmanlar gün içinde uzun süre hareketsiz kalınmasını önermemektedirler.

Yazıyı Oylayın?

Hareketsizlik sağlık açısından çok zararlıdır - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Copyright © 2009 - 2018

BizimKulis - Tüm Hakları Saklıdır