Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Hıçkırık Nedir ve Nasıl Oluşur

Ana Sayfa » Bilim » Hıçkırık Nedir ve Nasıl Oluşur
Hıçkırık Nedir ve Nasıl Oluşur

Nefes alma oldukça gelişmiş bir sistemin sonucunda insanların yaşamlarını sürdürmeleri için ortaya çıkan bir yaşamsal faaliyettir. Bu yaşamsal faaliyet iki kaburga arasında yer alan akciğerin sürekli bir torba gibi şişip büzülmesi sonucunda oluşmaktadır. Bu büzülme ve şişme esnasında bazı değişikliklerle karşılaşan akciğerler farklı tepkiler ortaya koyabilir.

Sindirim esnasında yutkunma anında bir miktar havada içeriye alınabilir. Bu durumda içeriye alınan hava derhal dışarı atılmak istenir. Bu durumda ise hıçkırık devreye girmektedir. İçeride kalan havayı dışarı atmak için sistemli bir şekilde hıçkırma işlemi gerçekleşmektedir. Bu işlem sırasında ses telleri ile karşılaşan hava değişik bir ses çıkartmaktadır. Çıkan bu sesin tonuna göre bu olaya hıçkırık denmiştir.

Bir çok sinir sisteminin bir araya gelerek bu tepkiyi ortaya koyması nedeniyle bu faaliyeti birden durdurmak mümkün olmayabilir. Bir çok yöntem hıçkırığı geçirmek için kullanılmıştır. Bu yöntemler arasında başı aşağı doğru çevirmek, nefesi yutkunmak, uzağa odaklanarak derin nefesler almak ve diğer bir çok faaliyet akla gelmektedir.

Tüm bu önlemlere siz uğraşırken hıçkırık zaten geçmiş olabilir. Çünkü insanı rahatsız eden bu olumsuzluk aslında en fazla 2 dakika içinde kesilmektedir. Bu durumda yapılan tüm faaliyetlerin bir önemi kalmamaktadır. Fakat uzun süre süren hıçkırın bazen zararları da olabilir. Bu durum da kesinlikle bir hekimden tavsiye alınmalı gerekirse tıbbi bir müdahale uygulanmalıdır.

Hıçkırık Nedir ve Nasıl Oluşur
Yazıyı Oylayın?

Hıçkırık Nedir ve Nasıl Oluşur - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Copyright © 2009 - 2018

Bizimkulis - Tüm Hakları Saklıdır